Explore otherproducts
8 min

Krótki przewodnik po MarTech, czyli technologii marketingowej

Odkryj, jak dobrze dobrany zestaw narzędzi martech może uprościć Twoje działania marketingowe. Krótki przewodnik do wyboru i zastosowania kluczowych rozwiązań.

Ksawery Cepeniuk
11.09.2023


W marketingu pracować należy efektywnie, niekoniecznie ciężko. Z pomocą przychodzi nam nowoczesna technologia i powstałe z niej narzędzia.

Na rynku dostępna jest szeroka gama programów i aplikacji, które mogą usprawnić różne aspekty działalności Twojej firmy. Kiedy kilka z tych narzędzi działa w synergii, mówimy o martech stack, czyli zestawie technologii marketingowych.

Wybór odpowiedniego zestawu to jednak proces, który wymaga starannej analizy i planowania. Narzędzia, które wybierzesz, powinny być dostosowane do konkretnych potrzeb Twojej organizacji. Istnieją jednak pewne kluczowe elementy, które każdy zestaw powinien zawierać.

W tym artykule przyjrzymy się im oraz dowiemy się, dlaczego warto inwestować w narzędzia marketingowe i jak krok po kroku zbudować efektywny martech stack.

Czytaj także: Co to jest USP (Unique Selling Propositions)? Poznaj wskazówki jak wdrożyć USP w swojej firmie

Co to jest technologia marketingowa?

Technologia marketingowa, znana również jako martech, to zbiór cyfrowych narzędzi i platform służących do efektywnego zarządzania i realizacji kampanii marketingowych. Obejmuje ona szeroki zakres funkcji, od zarządzania relacjami z klientami (CRM), przez marketing e-mailowy, aż po analizy i statystyki.

Niektóre platformy, takie jak Asana, są wszechstronnymi rozwiązaniami technologicznymi dla zespołów marketingowych, umożliwiającymi współpracę, dzielenie się informacjami i monitorowanie postępów. Inne narzędzia, jak na przykład rozwiązania do zarządzania rozmowami telefonicznymi i planowania spotkań od CallPage, skupiają się na bardziej specjalistycznych zadaniach.

Co to jest zestaw technologii marketingowej?

Zestaw technologii marketingowej, znany jako martech stack, to zintegrowana kombinacja różnorodnych narzędzi i procesów marketingowych, wykorzystywanych do osiągnięcia konkretnych celów biznesowych, takich jak generowanie leadów. Dzięki dobraniu spersonalizowanego zestawu aplikacji, usług i platform, firmy mogą tworzyć system, który jest w pełni dostosowany do ich unikalnych strategii marketingowych oraz potrzeb.

Głównym celem martech stack jest uproszczenie i optymalizacja złożonych procesów marketingowych.

Oto kilka kluczowych obszarów, w których zestaw technologii marketingowej może przynieść korzyści Twojej firmie:

 • automatyzacja rutynowych zadań,
 • zbieranie i analiza danych odwiedzających stronę internetową,
 • monitorowanie efektywności kampanii marketingowych,
 • tworzenie spersonalizowanych komunikatów reklamowych lub wiadomości dla klientów.

Warto pamiętać, że technologia marketingowa jest dynamicznym polem i ciągle się rozwija. Firmy z efektywnym martech stack powinny być elastyczne i otwarte na wprowadzanie zmian. Regularne przeglądy i aktualizacje Twojego systemu są kluczowe, aby nie pozostać w tyle za najnowszymi trendami i innowacjami.

Czytaj też: Co to jest i jak wdrożyć growth hacking w firmie? Osiągnij szybszy wzrost z pirackim lejkiem AARRR

Znaczenie zestawu technologii marketingowej

Martech automatyzuje wiele rutynowych zadań, takich jak gromadzenie danych o klientach, analiza wyników czy tworzenie treści. Automatyzacja jest świetnym sposobem na redukcję kosztów operacyjnych, co zwiększa ROI (zwrot z inwestycji) działań marketingowych. 

Zautomatyzowanie żmudnych zadań pozwala zespołowi marketingowemu skoncentrować się na bardziej strategicznych inicjatywach. Ponadto odpowiednio dobrana technologia i narzędzia w marketingu pozwalają maksymalnie wykorzystać wszystkie dostępne kanały komunikacji i ją zunifikować.

W dynamicznym środowisku biznesowym, bycie konkurencyjnym jest kluczowe, a to, co działa dzisiaj, może nie być efektywne jutro. Firmy, które nie inwestują w nowoczesne technologie marketingowe, ryzykują pozostanie w tyle.

Regularnie aktualizowany martech stack zapewnia, że Twoja firma działa efektywnie i dostarcza wysokiej jakości wyniki. Ale aby utrzymać konkurencyjność, zestaw narzędzi musi być stale monitorowany i dostosowywany.

Jak zbudować wydajny stack technologii marketingowej?

W dzisiejszych czasach rynek oferuje ogromną ilość narzędzi technologii marketingowej. Wybór tych właściwych dla Twojej firmy jest kluczowy. Oto siedem kroków, które pomogą Ci w tym zadaniu.
 

SPRAWDŹ TEŻ: Marketing automation. Co i dlaczego warto automatyzować oraz jak to zrobić?

Kroki do zbudowania właściwego zestawu technologii marketingowej

6 kroków do efektywnego martech stack, czyli zestawu technologii marketingowej

1. Określ swoje cele

Pierwszym krokiem jest określenie celów. Czy chcesz zwiększyć konwersję na stronie internetowej, czy może poprawić obecność w mediach społecznościowych? Zidentyfikowanie celów pomoże Ci w wyborze narzędzi.

2. Zidentyfikuj wyzwania marketingowe

Porozmawiaj ze swoim zespołem i zidentyfikuj wyzwania, z którymi się zmagają. Na przykład, jeśli Twoim celem jest zwiększenie konwersji, zapytaj o problemy związane z tym procesem.

3. Badaj narzędzia technologii marketingowej

Znajdź dostępne narzędzia, które mogą Ci pomóc. Na przykład, jeśli interesuje Cię marketing e-mailowy, Forbes oferuje listę najlepszych narzędzi w tej kategorii.

4. Przetestuj wybrane platformy

Niektóre firmy, takie jak CallPage, oferują darmowe okresy testowe (sprawdź nasz 14-dniowy trial). Wykorzystaj ten czas na przetestowanie różnych opcji i zebranie opinii zespołu.

Oto kilka ważnych pytań, które warto zadać w trakcie okresu próbnego:

 • Czy narzędzie integruje się z istniejącymi systemami?
 • Jak proste jest w obsłudze?
 • Czy to narzędzie jest realną odpowiedzią na moje potrzeby?
 • Ile ono kosztuje?
 • Jak oceniają je użytkownicy?

5. Stwórz workflow dla każdego systemu

Po wyborze narzędzi, stwórz przepływ pracy. Wydeleguj jedną osobę lub małą grupę, która będzie odpowiedzialna za wdrożenie i szkolenie zespołu.

6. Zapewnij szkolenie

Szkolenie jest kluczowe dla efektywnego wykorzystania narzędzi.

7. Monitoruj i dostosowuj

Regularnie sprawdzaj efektywność swojego zestawu narzędzi. Jeśli zauważysz, że pewne narzędzia nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, nie krępuj się ich zmienić.

Co powinien zawierać Twój martech stack?

Oczywiście zestaw narzędzi, które używasz w swojej firmie, powinien być dostosowany do Twoich potrzeb i konkretnych celów strategicznych. Jednak istnieje kilka podstawowych narzędzi, które sprawdzą się prawie zawsze.

SPRAWDŹ TEŻ: Dlaczego warto zautomatyzować generowanie leadów i jak to zrobić?

Systemy CRM (Customer Relationship Management)

CRM to platformy służące do zarządzania relacjami z klientami. Centralizują one informacje o klientach, umożliwiając pracownikom szybki dostęp do danych jak historia zakupów, preferencje czy wcześniejsze interakcje z firmą.

Te systemy działają jako centralny hub Twojego zestawu narzędzi marketingowych. Dają Twojemu zespołowi jedno miejsce do zbierania informacji o klientach, odkrywania potencjalnych leadów sprzedażowych, zarządzania kampaniami marketingowymi i zapewnienia łatwej komunikacji wewnętrznej. 

Sprawdź również: Jak sprzedawać w internecie? Skuteczna sprzedaż internetowa w 10 krokach 

Dzięki CRM można też śledzić efektywność kampanii marketingowych, lepiej organizować pracę działów marketingu i sprzedaży oraz automatyzować niektóre procesy, jak np. wysyłanie maili do klientów.

Systemy CMS (Content Management System)

System zarządzania treścią (CMS) to oprogramowanie, które umożliwia tworzenie, edycję i publikowanie treści na stronie internetowej czy w blogu, bez konieczności znajomości języków programowania. Z poziomu CMS można zarządzać różnymi typami treści: tekstami, obrazami, filmami i innymi mediami. Jednym z najpopularniejszych tego typu systemów jest WordPress.

Narzędzia do mediów społecznościowych

Te narzędzia służą do zarządzania kontami na różnych platformach społecznościowych. Pozwalają one na planowanie postów, analizowanie ich zasięgu i interakcji z odbiorcami. Dzięki nim można również monitorować, co mówi się o Twojej marce w mediach społecznościowych, co jest kluczowe dla zarządzania reputacją.

Narzędzia do e-mail marketingu

Oprogramowania do marketingu e-mailowego ułatwiają tworzenie, wysyłanie i śledzenie kampanii mailowych. Dzięki nim możesz segmentować swoją bazę odbiorców, personalizować treści oraz analizować efektywność kampanii (np. wskaźniki otwartości, klikalności).

Oczywiście wiadomości e-mail można wysyłać też ręcznie, ale automatyzacja tego procesu ma wiele zalet.

Oto kilka korzyści, które można uzyskać:

 • Skalowalność: Możesz łatwo wysyłać maile do dużej liczby odbiorców bez zwiększania zasobów ludzkich.
 • Segmentacja: Możliwość podziału bazy odbiorców na różne grupy w celu lepszej personalizacji komunikatów.
 • Automatyzacja: Możesz zaprogramować różne rodzaje e-maili, takie jak powitalne, transakcyjne czy informacyjne, które będą wysyłane automatycznie w odpowiednich momentach.
 • Analiza i mierzenie: Narzędzia do marketingu e-mailowego oferują różne metryki, takie jak wskaźnik otwarcia, klikalność i współczynnik konwersji, które można analizować, aby zoptymalizować kampanie.
 • Oszczędność czasu: Automatyzacja procesów i centralizacja danych ułatwiają zarządzanie kampaniami, co pozwala na oszczędność czasu.

Narzędzia do tworzenia stron docelowych (landing page) i formularzy kontaktowych

Strony docelowe (landing page), są zaprojektowane z myślą o osiągnięciu jednego, konkretnego celu, takiego jak zapisanie się do newslettera czy zakup produktu. Narzędzia służące do ich tworzenia oferują gotowe szablony, które można łatwo dostosować do indywidualnych potrzeb.

Formularze kontaktowe są kluczowym elementem w procesie zbierania informacji od odwiedzających. Mogą być one umieszczone na stronach docelowych, w artykułach na blogu, czy na dedykowanej stronie „Kontakt". Są one narzędziem, które umożliwia potencjalnym klientom łatwe przesyłanie pytań, zapisanie się na webinar czy pobranie darmowego e-booka. To wszystko otwiera drzwi do dalszej interakcji i nurtowania leadów.

Podsumowanie

Pozostanie konkurencyjnym w dynamicznym świecie marketingu bez zintegrowanego zestawu technologii marketingowej (martech) jest wyjątkowo trudne. Implementacja odpowiednich narzędzi cyfrowych umożliwia automatyzację czasochłonnych zadań, generowanie zaawansowanej analityki, personalizację ofert i efektywne monitorowanie kampanii.

Klucz do sukcesu leży w dobrze przemyślanym zestawie narzędzi martech, który odzwierciedla unikalne potrzeby i cele Twojej firmy. Wybierając narzędzia, podchodź do tego w sposób metodyczny. Poświęć czas na dokładne zdefiniowanie celów, zidentyfikowanie wyzwań, a następnie przetestowanie różnych opcji, aby znaleźć te najbardziej adekwatne.

Jeżeli szukasz skutecznego narzędzia do generowania i podgrzewania leadów, warto wypróbować CallPage. Funkcje, takie jak automatyczne oddzwanianie, personalizacja widgetów i zaawansowane analityki, mogą znacząco przyczynić się do zwiększenia efektywności Twoich działań marketingowych. Dlatego zachęcamy do darmowego wypróbowania CallPage i odkrycia, jak może ono wspierać Twoje strategie marketingowe.

Wypróbuj CallPage za darmo przez 14 dni!

Wszystkie funkcje CallPage za darmo przez 14 dni!

Otrzymuj do 75% więcej konwersji bez dodatkowych inwestycji w reklamę. Zwiększ sprzedaż.

 • up lub anuluj w dowolnym momencie
 • Szybka konfiguracja
 • Plany dopasowane do wielkości firmy