Explore otherproducts
9 min

Marketing automation. Co i dlaczego warto automatyzować oraz jak to zrobić?

Pojęcie marketing automation stało się w ostatnich latach niezwykle popularne. Automatyzacja marketingu pozwala skrócić cykl sprzedaży, zwiększyć zaangażowanie klientów i poprawić efektywność działań przy ograniczonych zasobach. Poznaj 6 kluczowych obszarów, które możesz usprawnić dzięki marketing automation.

Ksawery Cepeniuk
09.06.2023

 

Czy wiesz, że ponad połowa firm używa już marketing automation w swojej pracy? Na dodatek aż 77% marketerów, którzy wprowadzili systemy marketing automation zgłasza wzrost konwersji (źródło: Quixy)!

W dzisiejszym świecie, w którym konkurencja na rynku jest silniejsza niż kiedykolwiek, a klienci oczekują personalizowanych doświadczeń, marketing automation stało się niezwykle ważnym narzędziem dla firm. Automatyzacja działań marketingowych to sposób na skrócenie cyklu sprzedaży, zwiększenie zaangażowania klientów oraz poprawę efektywności działań marketingowych przy ograniczonych zasobach, co ułatwia także skalowanie biznesu.

Głównym celem marketing automation jest zautomatyzowanie powtarzalnych i czasochłonnych zadań marketingowych, takich jak wysyłanie wiadomości e-mail, zarządzanie kampaniami reklamowymi, gromadzenie danych, analizowanie wyników kampanii i wiele innych. Dzięki temu marketerzy mogą skupić się na tworzeniu strategii, planowaniu kampanii i rozwijaniu kreatywnych pomysłów, zamiast poświęcać czas na ręczne wykonywanie operacji.

Automatyzacja marketingu pozwala też na personalizowanie treści strony internetowej, komunikacji i ofert, co przez swoją czasochłonność nie byłoby możliwe w firmach, które mają więcej niż kilkanaście klientów.

Poza tym marketing automation pomaga w lepszym zarządzaniu i monitorowaniu leadów. To z kolei prowadzi do lepszego wskaźnika konwersji i wyższego zwrotu z inwestycji.

Jakie procesy w marketingu warto zautomatyzować?

Nie tylko nie warto, ale i nie da się zautomatyzować wszystkiego. Niektóre zadania wymagają bezpośredniej interakcji i zaangażowania człowieka. Na przykład tworzenie strategii marketingowej i kreatywnych kampanii reklamowych jest zadaniem, które opiera się na połączeniu wizji, pomysłowości i zdolności do analizy danych, a więc trudno byłoby je całkowicie zautomatyzować.

Jednak istnieje wiele procesów, które można zoptymalizować i wykonywać przy mniejszym nakładzie pracy dzięki automatyzacji marketingu. Przyjrzyjmy się kilku z nich.

1. E-mail marketing

Każdy kto miał do czynienia z e-mail marketingiem, zetknął się też z jakąś formą marketing automation. Wiadomości reklamowych i sprzedażowych raczej nie wysyła się do odbiorców ręcznie, chyba że mówimy o cold mailingu.

Automatyzacja marketingu e-mailowego umożliwia tworzenie zaplanowanych kampanii, które są wysyłane w odpowiednich momentach na podstawie określonych warunków i zachowań odbiorców. Na przykład, można zaprogramować serię wiadomości powitalnych dla nowych subskrybentów, która automatycznie wysyła kolejne wiadomości w ustalonych odstępach czasu.

Brak automatyzacji e-mail marketingu oznaczałby konieczność wysyłania każdej wiadomości ręcznie, co jest nie tylko czasochłonne, ale także podatne na błędy ludzkie. Dzięki marketing automation możemy zaoszczędzić czas i zasoby, jednocześnie zapewniając spójność i precyzję w komunikacji z odbiorcami. Ułatwia ono też śledzenie wyników kampanii, takich jak wskaźniki otwarć, klikalności czy konwersji, co pozwala na optymalizację działań marketingowych i lepsze zrozumienie preferencji odbiorców.

Wreszcie, automatyzacja e-mail marketingu umożliwia personalizację komunikacji w skali masowej. Dzięki funkcjom segmentacji i dynamicznym treściom, można dostosować wiadomości do indywidualnych potrzeb i zainteresowań odbiorców. To z kolei przekłada się na lepsze zaangażowanie, większą skuteczność kampanii i większą szansę na konwersję.

Najpopularniejsze i godne polecenia narzędzia do e-mail marketingu to m.in. Mailchimp, GetResponse, czy MailerLite.

2. Kampanie reklamowe PPC

Marketing automation jest również niezwykle pomocne w prowadzeniu kampanii reklamowych PPC (Pay-Per-Click). Narzędzia do automatyzacji marketingu mogą integrować się z platformami reklamowymi, takimi jak Google Ads czy Facebook Ads, umożliwiając automatyczne zarządzanie budżetem reklamowym, dostosowywanie ofert i optymalizowanie kampanii w czasie rzeczywistym. Dzięki nim możemy skupić się na tworzeniu strategii, a system marketing automation zajmie się resztą - od monitorowania po optymalizację.

Jednym z najważniejszych elementów kampanii PPC jest odpowiednie zarządzanie stawkami. Dzięki narzędziom do automatyzacji możemy ustawić wcześniej zdefiniowane reguły lub algorytmy, które automatycznie dostosują stawki. To znacząco usprawnia proces, umożliwiając optymalizację stawek w celu osiągnięcia konkretnych celów. Chcemy zwiększyć konwersje? A może utrzymać docelowy koszt za akwizycję (CPA)? Popularne narzędzia do zarządzania stawkami, takie jak Kenshoo, Marin Software i Acquisio, mogą nam w tym pomóc.

Aby jeszcze bardziej uprościć proces tworzenia i zarządzania reklamami PPC, warto skorzystać z zaawansowanych platform automatyzacji reklam. Oferują one szereg funkcji, które znacząco ułatwiają pracę marketerów. Możemy skorzystać z generowania treści reklamowych, przeprowadzać testy A/B i optymalizować wyniki naszych kampanii. Przykłady takich platform to Adalysis, Optmyzr i WordStream.

3. Zarządzanie treściami na stronie internetowej

Pewną formą automatyzacja marketingu są też narzędzia typu CMS (content management system), które służą do łatwego zarządzania treścią strony internetowej. Na pierwszy rzut oka mogą nie wydawać się one związane stricte z marketing automation, ale de facto są one jego formą. Dzięki narzędziom takim jak WordPress, Joomla czy Drupal możemy szybko i łatwo dodawać nowe artykuły, aktualizować treści i tworzyć landing page'y bez znajomości zagadnień technicznych, np. kodu HTML.

Dodatkowo, narzędzia CMS – często za pomocą różnych wtyczek – oferują funkcje automatyzacji, które mogą zwiększyć efektywność działań marketingowych. Dzięki nim możemy ustawić harmonogram publikacji treści, co pozwala nam z góry zaplanować i automatycznie opublikować artykuły czy posty na określonej stronie.

4. Social media marketing

Kolejnym obszarem, w który używa się marketing automation to zarządzanie profilami w mediach społecznościowych. Za pomocą odpowiednich narzędzi możemy zaplanować i automatycznie publikować posty na różnych platformach społecznościowych, monitorować reakcje użytkowników, zarządzać komentarzami i wiadomościami, a także analizować wyniki kampanii social media.

Przykładowe narzędzia marketing automation dla social media:

  • Hootsuite
  • Buffer
  • Sprout Social

5. Generowanie leadów

Automatyzacja procesu generowania leadów jest kolejnym obszarem, w którym marketing automation może być niezwykle skuteczny. Narzędzia do automatyzacji marketingu mogą pomóc w tworzeniu formularzy kontaktowych, okienek pop-up, landing page'ów i innych elementów, które zachęcają odwiedzających do pozostawienia swoich danych kontaktowych. Dodatkowo, narzędzia te mogą integrować się z systemami CRM (Customer Relationship Management), umożliwiając automatyczne przenoszenie zgromadzonych danych o potencjalnych klientach do bazy danych i ich dalszą analizę.

CallPage to przykład takiego narzędzia, które oferuje rozwiązania do automatycznego generowania leadów poprzez funkcję click-to-call. Użytkownikowi, który odwiedza naszą stronę internetową zostaje wyświetlony widget pop-up, który pozwala na wpisanie swojego numeru telefonu i otrzymanie natychmiastowego połączenia od konsultanta, co zwiększa szanse na konwersję. W ramach naszego systemu oferujemy też szereg innych rozwiązań marketing automation. Czytaj dalej, by poznać je dokładnie.

6. Zarządzanie leadami

Zarządzanie leadami i CRM (Customer Relationship Management) to kolejne procesy, które warto usprawnić z pomocą marketing automation. Automatyzacja generowania, gromadzenia i zarządzania danymi dotyczącymi potencjalnych klientów może znacznie usprawnić proces sprzedaży i budowania relacji z klientami.

Narzędzia do automatyzacji marketingu mogą integrować się z systemami CRM, umożliwiając automatyczne przenoszenie zgromadzonych danych o leadach do bazy danych i ich śledzenie na różnych etapach procesu sprzedaży. Tak właśnie robi CallPage, oferując integracje natywne z najpopularniejszymy CRM-ami oraz dodatkowe integracje za pośrednictwem Zapiera.

Automatyzacja lead nurturingu, czyli procesu pielęgnowania i rozwijania relacji z potencjalnymi klientami, może również przynieść znaczące korzyści. Można zaprogramować serię wiadomości e-mail lub powiadomień, które są wysyłane automatycznie w odpowiednich momentach na podstawie zachowań leadów. Na przykład, jeśli lead (potencjalny klient) pobiera e-booka z naszej strony internetowej, możemy zaplanować wysłanie mu serii powiązanych treści, które będą go angażować i budować zaufanie.

Ważna rola personalizacji w relacjach z klientami

Badania McKinsey Digital pokazują, że aż 79% użytkowników oczekuje spersonalizowanych doświadczeń, takich jak dostosowane oferty i zniżki, aby angażować się w oferty sklepu online. Co więcej, znacząca liczba 91% klientów preferuje sklepy, które oferują usługi dostosowane do ich potrzeb.

Personalizacja w dzisiejszych czasa nabiera nowego znaczenia. To, co kiedyś było tylko miłym dodatkiem, dzisiaj staje się absolutnie konieczne, żeby pozostać konkurencyjnym i zatrzymać przy sobie zadowolonych klientów.

Co jeszcze daje personalizacja komunikacji marketingowej i produktów?

Wyższy poziom zaangażowania klienta. Spersonalizowane komunikaty marketingowe, oferty i produkty przyciągają uwagę klientów i angażują ich bardziej niż ogólnikowe komunikaty. Klienci czują się bardziej docenieni i rozumiani, gdy otrzymują treści dostosowane do ich preferencji i potrzeb.

Lepsze doświadczenie klienta. Personalizacja pozwala na lepsze dopasowanie produktów lub usług do indywidualnych wymagań i preferencji klientów. To zwiększa satysfakcję klienta i może prowadzić do lojalności wobec marki. Klienci cenią sobie spersonalizowane rekomendacje, rekomendacje produktów na podstawie ich wcześniejszych zakupów i reakcji oraz indywidualne podejście w obsłudze klienta.

Zwiększenie konwersji i sprzedaży. Spersonalizowane oferty i rekomendacje mają większą skuteczność w przekonywaniu klientów do zakupu. Dostarczanie klientom treści i produktów, które odpowiadają ich potrzebom, zwiększa szanse na finalizację transakcji i zwiększenie wartości zamówienia.

Budowanie więzi i lojalności. Personalizacja umożliwia firmom budowanie trwałych relacji z klientami. Kiedy klienci odczuwają, że firma rozumie ich potrzeby i dostarcza im spersonalizowane rozwiązania, bardziej prawdopodobne jest, że pozostaną lojalni i będą polecać markę innym.

Jak widać, personalizacja przynosi korzyści zarówno dla klientów, jak i dla firm. Jak mawia się w języku angielskim, to sytuacja win-win!

SPRAWDŹ TEŻ: Co to jest Customer Success? Wszystko, co musisz na ten temat wiedzieć! 

Automatyzacja marketingu a personalizowanie treści

No dobrze, ustaliliśmy, że personalizacja to gra warta świeczki. Personalizować możemy oczywiście ręcznie. Jeśli nasz biznes ma maksymalnie kilkunastu klientów, bo dopiero wchodzimy na rynek albo świadczymy wyspecjalizowane usługi B2B, to być może będziemy w stanie personalizować treści i produkty bez narzędzi marketing automation.

Ale kiedy liczba klientów zaczyna się zwiększać, narzędzia i systemy marketing automation stają się niezwykle przydatne. Umożliwiają one efektywne gromadzenie, analizowanie i wykorzystanie danych klientów w celu personalizacji komunikacji i ofert na większą skalę. Automatyzacja marketingu pozwala oszczędzić czas i wysiłek, a także zapewnia spójność i skuteczność w dostarczaniu spersonalizowanych treści i produktów.

Jakie narzędzia marketing automation pomogą nam personalizować treści i produkty?

Dzięki systemom CRM można tworzyć szczegółowe profile klientów, śledzić ich preferencje i zachowania, co umożliwia personalizację komunikacji i ofert.

Narzędzia do email marketingu pozwalają na automatyzację wysyłki spersonalizowanych wiadomości emailowych. Mogą integrować się z CRM-ami i oferować funkcje segmentacji, personalizacji treści, planowania kampanii i analizy wyników.

Platformy automatyzacji marketingu oferują zaawansowane funkcje personalizacji treści na podstawie danych klientów. Umożliwiają segmentację odbiorców, tworzenie kampanii emailowych, tworzenie landing page'ów, analizowanie wyników i wiele więcej. Zwykle łączą w sobie cechy kilku narzędzi i są rozwiązaniem bardziej uniwersalnym. Przykłady popularnych narzędzi to Marketo, HubSpot Marketing Hub, Pardot.

Narzędzia do dynamicznego tworzenia treści umożliwiają personalizację witryny, landing page'ów czy wiadomości emailowych na podstawie zachowań i preferencji klientów. Dzięki nim można dostarczać spersonalizowane treści w czasie rzeczywistym. Przykłady to Evergage, Optimizely, Dynamic Yield.

Silniki rekomendacji analizują dane klientów i na ich podstawie sugerują spersonalizowane produkty lub treści. Mogą być wykorzystywane na stronach internetowych, w wiadomościach emailowych, w aplikacjach mobilnych itp. Przykłady to Amazon Personalize, Adobe Target, Dynamic Action.

Inne zalety automatyzacji marketingu

Marketing automation pozwala wdrożyć skuteczną personalizację na masową skalę, odciążyć pracowników oraz przyśpieszyć i zwiększyć dokładność procesów, ale niesie za sobą też inne korzyści.

Wykorzystywanie marketing automation daje ogromną przewagę w zakresie skalowalności biznesu. Tradycyjne sposoby działania często napotykają na ograniczenia w zakresie ilości zasobów i czasu, które mogą poświęcić na rozwój swojej działalności.

Jednak dzięki automatyzacji, przedsiębiorstwa mogą łatwo skalować swoje kampanie i procesy marketingowe. Systemy marketing automation umożliwiają automatyczne zarządzanie większą liczbą kontaktów i potencjalnych klientów, co pozwala przedsiębiorcom skupić się na rozwoju swojej działalności bez konieczności poświęcania nieproporcjonalnej ilości czasu i zasobów.

Systemy marketing automation umożliwiają również poprawę responsywności wobec klientów. Dzięki zautomatyzowanym systemom odpowiedzi, firmy mogą natychmiastowo reagować na zapytania, prośby o informacje lub obsługiwać zgłoszenia klientów.

Odpowiedzi są dostarczane w czasie rzeczywistym, co przekłada się na lepsze doświadczenie klienta i zwiększa szanse na finalizację transakcji. Szybka reakcja na potrzeby klienta jest kluczowa w konkurencyjnym środowisku biznesowym, a marketing automation umożliwia przedsiębiorstwom zapewnienie wysokiego poziomu obsługi, nawet przy dużej liczbie zgłoszeń.

CallPage jako system marketing automation

A man ordering a call through the CallPage widget and then being connected to the appropriate consultant

CallPage to przede wszystkim platforma marketing automation do generowania, a dokładniej przechwytywania leadów (z angielskiego lead capture). Głównym narzędziem w naszym arsenale jest widget pop-up, który oferuje odwiedzającym Twoją stronę internetową możliwość zamówienia natychmiastowego połączenia z konsultantem (rozmowa zaczyna się po maksymalnei 28 sekundach!).

Dodatkowo widget CallPage umożliwia umówienie rozmowy telefonicznej na konkretną godzinę oraz pozostawienie wiadomości. Wisienką na torcie jest system rezerwowania spotkań, zarówno tych online, jak i na miejscu. Wszystko w ramach jednego, prostego w obsłudze okienka pop-up. Nasz system automatycznie synchronizuje harmonogramy, wysyła potwierdzenia i przypomnienia.

ZOBACZ TEŻ: Generuj jeszcze więcej leadów z CallPage Meetings

Integracja to kluczowy aspekt naszego systemu marketing automation. CallPage łączy się z popularnymi CRM-ami, takimi jak Salesforce czy HubSpot, oraz z kalendarzami Google i Outlook. Możesz również zintegrować narzędzia do wideokonferencji, takie jak Zoom czy Microsoft Teams. Dzięki temu wszystkie informacje są zsynchronizowane i proces jest w pełni zautomatyzowany.

Warto również wspomnieć o panelu administratora, gdzie znajdują się podstawowe dane analityczne. Tam możesz śledzić i analizować efektywność działań, monitorować generowane leady i dzięki temu optymalizować swoje strategie marketingowe. Co więcej, CallPage oferuje pełną personalizację widżetu, aby idealnie dopasować go do wizerunku Twojej marki.

Do tego wszystkiego dochodzi funkcja lead routing. Przypisuje ona pozyskane leady do odpowiednich członków zespołu. Dzięki temu każdy lead jest automatycznie przekazywany do odpowiedniego konsultanta, zapewniając szybką i efektywną obsługę klienta. Ten inteligentny system lead routing eliminuje ręczne przypisywanie i przyspiesza proces sprzedaży.

Wypróbuj marketing automation z CallPage za darmo!

CallPage to kompleksowy system marketing automation, który pozwoli Ci zwiększyć konwersje, skutecznie komunikować się z klientami i zoptymalizować proces sprzedaży.

Przekonaj się jak skutecznym jest narzędziem w czasie darmowego okresu próbnego albo umów się z naszym konsultantem, żeby poznać pełnię możliwości CallPage!

Wypróbuj wszystkie funkcje CallPage za darmo przez 14 dni!

Wypróbuj wszystkie funkcje CallPage za darmo przez 14 dni!

Otrzymuj do 75% więcej konwersji bez dodatkowych inwestycji w reklamę. Zwiększ sprzedaż.

  • up lub anuluj w dowolnym momencie
  • Szybka konfiguracja
  • Plany dopasowane do wielkości firmy