Explore otherproducts
6 min

Co to jest USP (Unique Selling Propositions)? Poznaj wskazówki jak wdrożyć USP w swojej firmie

Zastanawiasz się, co to jest USP i jak może pomóc Ci wyróżnić się na tle konkurencji? W tym artykule poznasz definicję USP, korzyści z jego stosowania oraz przykłady znanych marek, które z sukcesem zrealizowały tę strategię. Dowiesz się również, jak stworzyć i wdrożyć USP w swojej firmie, aby zbudować silną markę i zwiększyć sprzedaż.

Agnieszka Włodarczyk
26.03.2024

 

Oferujesz produkty lub usługi, które niczym nie wyróżniają się na tle innych? Szukasz sposobu na przyciągnięcie uwagi klientów i zbudowanie silnej marki?

Odpowiedź jest prosta: USP! To deklaracja, która pomaga wyróżnić firmę, podkreślając jej unikatowe cechy lub korzyści. To pozwala przyciągnąć i zatrzymać na uwagę na dłużej.

W tym artykule zgłębimy, czym dokładnie jest USP produktu, jakie niesie korzyści i jak można je skutecznie wdrożyć w praktyce.

Czym jest USP?

USP (Unique Selling Point w skrócie USP) tłumaczony jako jako wyróżnik produktu. USP to deklaracja, która komunikuje klientom w jaki sposób skorzystają, jeśli wybiorą Twóją firmę. Deklaracja zawarta w USP powinna być prosta i konkretna, a co najważniejsze powinna odróżniać Cię na tle konkurencji.

Skuteczne USP jest łatwe do zrozumienia i zapamiętania. Nie dotyczy to złożonych specyfikacji technicznych lub jargonu branżowego, który większość osób może nie rozumieć. Unique selling propositions jest nieodzowną częścią strategii marki, pomagającą w kształtowaniu percepcji, przekazu marketingowego i w ostatecznym rozrachunku – sukcesu na rynku.

Co daje określenie USP produktu lub marki?

USP staje się unikalnym identyfikatorem firmy, odróżniającym ją od konkurencji i ustanawiającym tożsamość marki. Unikalna propozcyja sprzedaży służy jako kluczowe przesłanie, które pozycjonuje markę w umysłach konsumentów, pomagając wyróżnić ją na rynku.

Dobrze zdefiniowana korzyść przekazywana za pośrednictwem USP ułatwia budowanie silnej bazy konsumentów. Deklaracja usp produktu pokazuje, że produkt spełnia ich potrzeby lepiej niż inne dostępne opcje na rynku.

Silna USP produktu pomaga firmie wyróżnić się z tłumu, zyskując przewagę na tle konkurencji. Unikatowa propozycja sprzedażowa może wspierać lojalność stałych klientów, stając się źródłem ponownych transakcji. Klienci rozpoznają i doceniają oferowaną unikalną konkretną korzyść. Skupienie na konkretnych korzyściach pomaga lepiej trafić do prospektów co wpływa bezpośredbio na usprawnienie strategi sprzedaży.

czym jest usp

Unique selling proposition – co może nim być?

Użyj swojego USP, aby wyróżnić swoją markę, podkreślając to, co charakteryzuje Twoje produkty lub usługi. Może to obejmować czynniki takie jak jakość, obsługa, szybkość lub oryginalność. Pamiętaj, że skuteczność usp jest wyższa jeśli przekłada się na rzeczywiste cechy produktu.

 • Czy historia Twojej firmy zawiera elementy, które mogą stać się USP? Autentyczność, dziedzictwo, założycielskie historie lub misja społeczna mogą być mocnym fundamentem dla USP, budując emocjonalny most do klientów.
 • Czy Twój produkt lub usługa wprowadza nową technologię, czy może zmieniającą rynek koncepcję? Innowacyjność jako USP mówi o prowadzeniu i kształtowaniu rynku, a nie tylko o byciu jego częścią.
 • Coraz więcej konsumentów ceni etyczne i ekologiczne podejście. Czy Twoja firma wdraża praktyki zrównoważonego rozwoju, które można wykorzystać jako USP?
 • W świecie masowej produkcji, spersonalizowane rozwiązania stają się cenną walutą. Może Twoje USP polega na dostosowywaniu produktów lub usług do indywidualnych potrzeb każdego klienta?
 • Jak Twoje produkty lub usługi wpływają na codzienne życie odbiorców? Unikalne doświadczenie użytkownika, które tworzy pozytywne emocje i buduje trwałe relacje, może być potężnym USP.

Czym nie jest USP produktu?

Unique Selling Proposition nie jest po prostu cechą produktu, ale kluczowym argumentem, który odróżnia daną ofertę od konkurencji. USP nie powinno być czymś, co każda firma w danej branży może łatwo powiedzieć o swoim produkcie czy usłudze. Stwierdzenie typu „najlepsza jakość” czy „najniższa cena”, są generyczne i nie budują tożsamosci marki chyba, że wiąże się to z unikalnym uzasadnieniem.

Jakie powinno być USP produktu, usługi lub firmy?

USP powinno być jasno i precyzyjnie sformułowane, unikając ogólników. Klienci powinni od razu rozumieć, co odróżnia ofertę od innych i jakie konkretnie korzyści mogą z tego płynąć. USP powinno autentycznie wyrażać co wraz z skorzystaniem z oferty firmy zyskują klienci. Np. kupując samochód marki Volvo, jednocześnie kupujesz bezpieczeństwo - opierając się na ich USP.

To może być coś, czego inni nie oferują, lub sposób, w jaki firma wykonuje swoje usługi lepiej albo inaczej niż inni.

USP to nie slogan

Chociaż USP może być wyrażone w formie sloganu, samo w sobie jest czymś więcej niż tylko chwytliwym zdaniem. USP jest głębszym i bardziej strategicznym stwierdzeniem. Powinno konkretnie wskazywać, co sprawia, że oferta jest wyjątkowa i dlaczego klient powinien się nią zainteresować.

Dlaczego USP jest ważne i jakie przynosi korzyści?

Unique Selling Proposition (USP) jest ważne, ponieważ stanowi fundament, na którym budowana jest strategia marketingowa i komunikacja marki. Zrozumienie USP umożliwia firmom skupienie się na tych aspektach oferty, które są najbardziej atrakcyjne dla grupy docelowej, co pozwala optymalizować kampanie reklamowe i inne działania marketingowe.

 • Kiedy klienci rozumieją, co sprawia, że oferta jest wyjątkowa, łatwiej im podejmować decyzje zakupowe
 • USP zmniejsza niepewność i ryzyko percepcyjne związane z wyborem produktu czy usługi. 
 • Poprzez konsekwentne dostarczanie obiecanej unikalnej korzyści, marka buduje zaufanie i lojalność
 • Zadowoleni klienci częściej wracają i polecają markę innym, co przyczynia się do wzrostu i stabilności biznesu.

Unikalna propozycja sprzedaży w Twojej firmie

Opracowanie unique selling proposition może być dla Ciebie intuicyjne, jednak jest kilka kluczwych obszarów, których przyglądniecię może pomóc, które pozwolą skutecznie wyróżnić ofertę na rynku i przekonać potencjalnego klienta.

Przy definiowaniu USP zwrócić uwagę na:

 • Zrozumienie klienta: Należy dokładnie znać swoją grupę docelową, jej potrzeby, oczekiwania, problemy i motywacje zakupowe. USP powinno być dostosowane do tego, co jest dla nich najważniejsze.
 • Analiza konkurencji: USP powinno jasno wskazywać, co odróżnia Twoją ofertę od konkurencji. 
 • Korzyści: Skup się na korzyściach dla grupy docelowej. Unique selling proposition powinno odpowiadać pytanie „Co na tym zyskują klienci?”.

Jak stworzyć unikalną propozycję sprzedaży?

W procesie tworzenia deklaracji tego jaka jest unikalna propozycja sprzedaży, niezwykle pomocne są pytania. Pomagają one pogłębić dotychczasowe postrzeganie oferowanych produktów. Wykorzystanie wiedzy wewnętrznej i przemyśleń pracowników z różnych działów firmy może okazać się kluczowe w procesie

Strategiczne pytania dla USP marketing

Stwórz serię pytań, które pomogą pogłębić zrozumienie unikalnych aspektów Twojego produktu. Możesz również rozesłać zestawu pytań do pracowników z różnych działów. Pomoże to uzyskać wszechstronne spojrzenie na dany produkt i jego potencjał. Porównanie i analiza odpowiedzi ukażą wspólne wątki i unikalne wartości, które mogą stać się fundamentem dla unique selling proposition.

 • Co wyróżnia nasz produkt na pośród konkurencji? Zastanowienie się nad tym, co jest unikatowe w produkcie lub usłudze, może pomóc zidentyfikować elementy, które odróżniają go od ofert konkurentów.
 • Jakie unikalne korzyści przynosi nasz produkt klientom? Należy zidentyfikować konkretne korzyści, które klient otrzymuje z korzystania z produktu – czy to oszczędność czasu, pieniędzy, poprawa jakości życia, innowacyjność itp.
 • Dlaczego klienci powinni wybrać nasz produkt, a nie inne dostępne na rynku? Określenie przyczyn, dla których klient miałby preferować ten produkt nad innymi, pomoże zrozumieć, co naprawdę przemawia do odbiorców.
 • Jakie potrzeby lub problemy klientów rozwiązuje nasz produkt? Analiza potrzeb i problemów, które produkt może rozwiązać, pozwoli zrozumieć jego wartość z perspektywy klienta.
 • Czy jest coś, co możemy zaoferować, czego konkurencja nie może? Znalezienie unikalnych cech lub usług, które są trudne do skopiowania przez konkurentów, może być kluczowe dla stworzenia mocnego unique selling proposition.
 • Jak nasz produkt wpływa na życie lub pracę klientów? Zrozumienie pozytywnego wpływu, jaki produkt ma na codzienne życie lub pracę użytkowników, pomoże w komunikowaniu jego wartości.
 • Co nasza firma robi lepiej niż ktokolwiek inny? Ocenienie własnych mocnych stron i sposobu, w jaki przekładają się one na jakość i wydajność produktu, uwydatni coś, co może stać się częścią USP.
 • Co my musimy zrobić, żeby klient nas zapamiętał? Zidentyfikuj swoje główne atuty.

Jak unikalna cecha produktu wpłynie na Twój biznes?

Posiadanie wyrazistego wyróżnika sprawia, że marka zapisuje się w pamięci konsumentów.

Jeśli unikalna propozycja sprzedaży wyraźnie odzwierciedla unikalny aspekt biznesu, zaczyna funkcjonować jako mentalny skrót dla klientów. Dzięki temu łączy ich potrzeby bezpośrednio z Twoją ofertą. Aby unique selling proposition przekuło się na trwałe pozytywne skojarzenia i lojalność, musi być ono nie tylko obietnicą, ale rzeczywistością, doświadczaną przez klientów.

Demonstrując, że Twoja firma nie tylko mówi o swoich zaletach, ale również je dostarcza, budujesz zaufanie i podnosisz wartość swojej marki w oczach odbiorców. To nie tylko umacnia Twoją pozycję rynkową, ale także sprzyja budowaniu silnej, pozytywnej reputacji.

USP marketing: jak wykorzystać unikalną propozycję sprzedaży przy tworzeniu strategii marketingowej?

Twoje USP to nie tylko fraza do umieszczenia na stronie głównej czy w broszurze; to obietnica wartości, której doświadczy klient, wybierając Twoją markę.

Przenieś to na praktykę: w kampaniach reklamowych, zamiast tylko informować o produkcie, opowiadaj historie, które ukazują Twoje USP w działaniu. Na przykład, jeśli Twoje USP to „najtrwalsze na rynku buty trekkingowe”, nie ograniczaj się do stwierdzeń o ich trwałości; pokaż je w ekstremalnych warunkach, udowadniając ich wartość.

Zastanów się, jak ta deklaracja może wpłynąć na projektowanie opakowań, sposób obsługi klienta czy nawet na innowacje produktowe. To, że klient rozumie i wierzy w Twoje USP, może być decydujące dla jego wyboru właśnie Twojej oferty. W ten sposób USP staje się nie tylko narzędziem marketingowym, ale fundamentem do budowania relacji z klientami, co w dłuższej perspektywie wpływa na lojalność i preferencje.

Unique selling propositions – przykłady

Oto kilka przykładów firm i ich unikalnych propozycji sprzedaży (USP), które pomagają im wyróżnić się na rynku:

Amazon: „Od drzwi do drzwi w jeden dzień” - Amazon wyróżnia się na rynku dzięki swojej szybkiej i niezawodnej dostawie, oferując nawet dostawę w ciągu jednego dnia dla abonentów Prime.

Allegro: „Największy wybór ofert” - Jako największy serwis aukcyjny i handlowy w Polsce, Allegro wyróżnia się swoją szeroką gamą produktów oferowanych przez tysiące sprzedawców, co pozwala kupującym na znalezienie niemal każdego produktu.

FedEx: „Kiedy musi tam być na następny dzień” - FedEx zyskał reputację dzięki swojej niezawodnej, szybkiej dostawie przesyłek na następny dzień.

Volvo: „Bezpieczeństwo przede wszystkim” - Volvo od dawna jest postrzegane jako lider w dziedzinie bezpieczeństwa samochodowego, co jest kluczowym elementem ich USP.

Netflix: „Oglądaj wszędzie, bez reklam, jednym kliknięciem” - Netflix oferuje łatwy dostęp do szerokiej gamy treści bez reklam, z możliwością oglądania na różnych urządzeniach.

Tesla: „Przyspieszenie światowego przejścia na zrównoważoną energię” - Tesla nie tylko produkuje elektryczne samochody, ale również angażuje się w rozwój zrównoważonej energii, co przyciąga klientów dbających o środowisko.

Airbnb: "Czuj się jak u siebie, gdziekolwiek jesteś" – Airbnb zmienia oblicze podróżowania, umożliwiając ludziom mieszkanie w prawdziwych domach na całym świecie, zamiast w anonimowych pokojach hotelowych.

Red Bull: "Daje ci skrzydła" – Red Bull nie sprzedaje tylko napoju energetycznego; sprzedaje obietnicę energii, wytrwałości i przygody, inspirowaną ekstremalnymi sportami i kulturą.

LEGO: "Buduj swoją wyobraźnię" – LEGO nie jest tylko zabawką, to narzędzie kreatywności, umożliwiające dzieciom i dorosłym eksplorację i realizację własnej wyobraźni poprzez budowanie.

Lush: "Świeże, ręcznie robione kosmetyki" – Lush oferuje coś więcej niż tylko produkty do pielęgnacji; obiecuje świeżość, naturalne składniki i etyczną produkcję, co czyni każdy zakup doświadczeniem zaangażowania środowiskowego i sensorycznego.

Podsumowanie

USP to klucz do sukcesu w dzisiejszym konkurencyjnym świecie. Użyj go mądrze, a zobaczysz, jak Twoja firma rozkwita. Pamiętaj, USP to maraton, a nie sprint. Bądź cierpliwy i konsekwentny w swoich działaniach. Rynek i potrzeby Twoich klientów dynamicznie się zmieniają, dlatego monitoruj wpływ USP i nie wahaj się je dostosować w razie potrzeby. W końcu USP to obietnica, którą składasz klientom. Dotrzymuj jej każdego dnia, zapewniając im wyjątkowe doświadczenia.

 

Wypróbuj CallPage za darmo przez 14 dni!

Wszystkie funkcje CallPage za darmo przez 14 dni!

Otrzymuj do 75% więcej konwersji bez dodatkowych inwestycji w reklamę. Zwiększ sprzedaż.

 • Kup lub anuluj w dowolnym momencie
 • Szybka konfiguracja
 • Plany dopasowane do wielkości firmy