Explore otherproducts
6 min

Digital marketing – co to takiego? Praktyczny przewodnik dla biznesu

W tym artykule zapoznamy się z istotą digital marketingu, jego roli w promocji i wzmacnianiu marki, a także skutecznych strategiach i narzędziach, które mogą przynieść Ci realne rezultaty.

Ksawery Cepeniuk
04.07.2023

 

Co jest kluczem do sukcesu w biznesie? Przemyślany biznesplan, świetny produkt, a może doskonała obsługa klienta? Oczywiście, te czynniki są niezwykle istotne. Ale prawdziwy sukces jest silnie skorelowany z umiejętnością komunikowania się z rynkiem i skutecznego promowania oferty. W końcu bez tych działań, stanowiących trzon marketingu, nawet najlepsze usługi i produkty mogą pozostać niezauważone.

To prawda, że niektóre lokalne firmy potrafią funkcjonować dość dobrze bez konkretnego planu komunikacji z klientem albo szeroko zakrojonych działań promocyjnych. Jednak, jeśli chcemy skalować nasze przedsiębiorstwo, wejść na rynek z dużą konkurencją lub wprowadzić innowacyjny produkt, marketing staje się kluczowy.

Gdzie najlepiej prowadzić działania marketingowe? Tam gdzie ludzi jest najwięcej i spędzają najwięcej czasu. W dzisiejszych czasach bez wątpienia jest to internet, który pełni rolę nie tylko źródła informacji, ale również platformy społecznościowej i narzędzia do komunikacji. Tutaj wkracza pojęcie digital marketingu.

Digital marketing – co to?

Digital marketing (lub marketing cyfrowy) to pojęcie, które zawiera w sobie wszelkie działania marketingowe oparte o urządzenia cyfrowe i cyfrowe kanały komunikacji. Obejmuje on wykorzystanie różnych narzędzi, takich jak strony internetowe, aplikacje mobilne, wyszukiwarki internetowe czy social media marketing.

Warto przy tym zaznaczyć, że marketing cyfrowy nie jest stricte tym samym co marketing internetowy. Są ze sobą ściśle powiązane, ale digital marketing jest szerszym pojęciem, które uwzględnia także inne formy komunikacji cyfrowej niż internet oraz wykorzystanie zaawansowanych technologii, takich jak big data, sztuczna inteligencja i automatyzacja.

Jaką rolę pełni dzisiaj w biznesie?

Digital marketing jest obecnie szalenie popularną strategią ze względu na swoją niewątpliwą skuteczność. Jak już wspomnieliśmy, internet i inne kanały cyfrowe pozwalają na dotarcie do ogromnej liczby osób znacznie szybciej i taniej niż przy pomocy konwencjonalnych narzędzi, takich jak czasopisma czy billboardy. To pierwsza istotna zaleta marketingu cyfrowego.

Poza tym digital marketing opiera się o technologie cyfrowe, które pozwalają na szeroką automatyzację oraz łatwe gromadzenie i wykorzystywanie danych analitycznych. Te dane to zestaw cennych informacji, które pozwalają lepiej zrozumieć naszą grupę docelową i optymalizować nasze działania marketingowe. Dzięki nim i odpowiednim algorytmom możemy też automatycznie personalizować oferty, co zauważalnie poprawia wyniki sprzedażowe.

Źródło

Po trzecie digital marketing oferuje mnogość form promocji, które możemy wykorzystać. Dzięki temu mamy szeroki zakres możliwości dostosowania naszej strategii do potrzeb i preferencji naszych klientów. 

Kto powinien inwestować w marketing cyfrowy?

Digital marketing jest niezwykle wszechstronnym narzędziem, na którym może skorzystać praktycznie każda firma i przedsiębiorstwo. Niezależnie od branży czy wielkości, inwestycja w marketing cyfrowy może pomóc w zwiększeniu widoczności marki, dotarciu do nowych klientów, generowaniu sprzedaży i budowaniu relacji z potencjalnymi klientami.

Oczywiście, dla niektórych firm digital marketing będzie miał znaczenie kluczowe. Mówimy tu np. o sklepach internetowych, firmach działających w branży technologicznej, firmach świadczących usługi online, czy agencjach marketingowych.

Ale w gruncie rzeczy nawet pojedynczy foodtruck albo osiedlowy sklep może sporo zyskać na obecności i promocji w przestrzeni cyfrowej. Nawet tak małe biznesy mogą przyciągnąć nowych klientów inwestując niewielkie kwoty w reklamę internetową albo informując w swoich mediach społecznościowych o nowej ofercie lub promocjach.

Digital marketing – strategie na każdy budżet

Jeszcze jedną zaletą przemawiającą za digital marketingiem jest niewątpliwie jego elastyczność. Niezależnie jak mały mamy budżet, możemy znaleźć strategię digital marketingu, która będzie dostosowana do naszych potrzeb i możliwości finansowych. Przyjrzyjmy się kilku z nich bliżej.

Reklamy w wyszukiwarce i social media

Reklamy płatne są jedną z najpopularniejszych strategii marketingowych w digital marketingu, które pozwalają na skuteczne dotarcie do swojej grupy docelowej przy niewielkim nakładzie czasu. Dwa najważniejsze systemy reklamowe to Google Ads i Facebook Ads. Ten drugi jest szczególnie prosty w obsłudze, więc warto go wypróbować nawet jeśli nie mamy wielkiego doświadczenia w tym obszarze.

Google Ads umożliwia wyświetlanie reklam w wynikach wyszukiwania Google oraz na stronach partnerskich. Pozwala precyzyjnie targetować reklamy na podstawie słów kluczowych, lokalizacji, języka, demografii i innych czynników. Kampanie Google Ads są szczególnie przydatne dla firm, które chcą dotrzeć do osób aktywnie poszukujących danego produktu lub usługi.

Platforma reklamowa Facebooka pozwala natomiast, jak sama nazwa wskazuje, tworzyć i wyświetlać reklamy na Facebooku, ale także innych aplikacjach partnerskich, np. na Instagramie. Facebook Ads oferuje bogate opcje targetowania, dzięki czemu możesz precyzyjnie dotrzeć do swojej grupy docelowej na podstawie demografii, zainteresowań, zachowań i wiele więcej. Reklamy na Facebooku są skuteczne w budowaniu świadomości marki i generowaniu zaangażowania użytkowników.

Optymalizacja treści dla wyszukiwarek (SEO)

SEO (Search Engine Optimization) polega na optymalizacji treści na stronie internetowej, aby osiągnąć lepsze pozycje w wynikach organicznych wyszukiwarek, takich jak Google. Poprawne wdrożenie strategii SEO pozwala na zwiększenie widoczności strony i przyciągnięcie ruchu organicznego.

Istnieje wiele elementów, które należy wziąć pod uwagę przy optymalizacji strony pod kątem SEO, takich jak słowa kluczowe, struktura treści, wydajność i linkowanie wewnętrzne. Dbałość o te czynniki pozwala na lepsze zrozumienie tematyki strony przez wyszukiwarki i korzystne wyświetlanie jej w wynikach wyszukiwania.

Oprócz optymalizowania głównych podstron witryny, wiele firm stara się też wypozycjonować swojego bloga (takiego jak ten, który właśnie czytasz). Jest to skuteczna strategia będąca częścią content marketingu (marketingu treści). Content marketing polega na tworzeniu i udostępnianiu wartościowych i angażujących treści dla swojej grupy docelowej w celu budowania świadomości marki i generowania konwersji.

E-mail marketing

E-mail marketing jest strategią polegającą na wysyłaniu wiadomości e-mail do potencjalnych lub obecnych klientów. Jest to niezwykle skuteczne narzędzie do utrzymywania kontaktu z klientami, budowania relacji i generowania sprzedaży. Przyjmuje się, że na każdą złotówkę wydaną na e-mail marketing zyskujemy 43 zł, a zatem ROI zwykle wynosi nawet 4300% (źródło: blog Home.pl)!

Media społecznościowe

Media i serwisy społecznościowe, takie jak Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn, Pinterest i inne, są niezwykle ważnym narzędziem w digital marketingu. Pozwalają na budowanie świadomości marki, komunikację z klientami, promocję produktów/usług, a także generowanie sprzedaży.

W przypadku mediów społecznościowych ważne jest określenie odpowiednich platform, na których znajduje się nasza grupa docelowa, i dostosowanie treści do specyfiki każdej z nich. Dobrze prowadzone profile na mediach społecznościowych to również źródło informacji i zaufania dla klientów.

Mianem medium społecznościowego czasem określa się też YouTube, choć właściwie należałoby go nazwać platformą wideo. Tak czy inaczej jest to kolejne fantastyczne narzędzie, które pozwala firmom różnej maści zainstnieć w internecie, budować świadomość produktu i zachęcać do jego zakupu, a także prowadzić działania content marketingowe.

Influencer marketing

Influencer marketing to strategia marketing online oparta na współpracy z popularnymi w sieci osobami (influencerami), które mają zaangażowane grupy odbiorców np. w mediach społecznościowych.

Kilka lat temu współprace z influencerami były relatywnie tanie i przynosiły niesamowite rezultaty, bo treści reklamowe były prezentowane w sposób naturalny i wiarygodny. Krótko mówiąc nie wyglądały na reklamy. Jednak wprowadzenie przepisów dotyczących oznaczania postów sponsorowanych oraz wzrastające wymagania finansowe influencerów trochę zmieniły krajobraz tej stategii.

Mimo tych zmian, influencer marketing nadal ma swoje korzyści. Przede wszystkim influencerzy nadal posiadają lojalne i zaangażowane społeczności, które ufają im i są zainteresowane tym, co mają do powiedzenia. Ponadto, wybieranie influencerów zgodnie z profilem i wartościami danej marki pozwala osiągnąć naprawdę dobre rezultaty, ponieważ influencerzy są postrzegani jako autorytety w swoich dziedzinach.

Przykładowo blogerka modowa ma realną szansę zareklamować nową markę odzieżową odbiorcom, którzy śledzą ją właśnie ze względu na ciekawe porady modowe.

Najlepsze narzędzia do digital marketingu

Marketer pracujący na laptopie

Do e-mail marketingu

Narzędzia e-mail marketingowe służą przede wszystkim do gromadzenia i organizowania listy odbiorców, tworzenia kampanii mailowych i samych wiadomości oraz automatyzacji całego procesu.

Jednym z najbardziej znanych jest MailChimp, który oferuje szeroki zakres funkcji i prosty interfejs. To narzędzie popularne i godne polecenia, jednak droższe od swojej konkurencji, jeśli mamy duże bazy adresów.

Dobrą alternatywą jest polska platforma GetResponse, podobna do MailChimpa, ale oferująca dodatkowe funkcje, takie jak prowadzenie webinariów. Ponadto, GetResponse ma również bardziej zaawansowane możliwości segmentacji odbiorców oraz bardziej rozbudowane funkcje raportowania.

Do SEO

Aby osiągnąć wysoką widoczność w wynikach wyszukiwania i przyciągnąć większą liczbę użytkowników na naszą stronę internetową, istotne jest wykorzystanie narzędzi do optymalizacji poszczególnych stron SEO.

Semrush oraz Ahrefs to dwa najdroższe, ale też najlepsze narzędzia, które pomagają analizować i optymalizować witrynę pod kątem czynników wpływających na jej pozycję w wynikach wyszukiwania. Dzięki nim  możemy identyfikować słowa kluczowe, analizować konkurencję oraz dostosowywać treść strony, co przekłada się na lepsze wyniki w wyszukiwarce i większą liczbę organicznych odwiedzin.

Jeżeli zależy nam przede wszystkim na tworzeniu dobrzy zoptymalizowanych tekstów na podstrony lub firmowego bloga, świetną (i znacznie tańszą) alternatywą dla wymienionych wyżej będą SurferSEO lub Senuto.

Do konwertowania ruchu ze strony na leady

Ważnym aspektem skutecznej strategii marketingowej jest nie tylko generowanie ruchu na naszej stronie, ale również umiejętność skonwertowania tego ruchu na potencjalnych klientów, a następnie na płacących klientów. Samo zwiększenie liczby odwiedzających naszą witrynę, bez odpowiedniego procesu konwersji, nie przynosi pożądanych rezultatów. Dlatego istotne jest wykorzystanie narzędzi umożliwiających efektywne konwertowanie ruchu na tzw. leady.

W tej dziedzinie istnieje wiele skutecznych narzędzi, które pomagają w procesie konwersji. Przykładowo, możemy wykorzystać specjalne oprogramowanie do tworzenia formularzy kontaktowych, landing pages czy też narzędzia do monitorowania zachowań użytkowników na stronie. Takie rozwiązania umożliwiają nam pozyskiwanie informacji o potencjalnych klientach, ich preferencjach i potrzebach, co pozwala nam lepiej dopasować nasze działania marketingowe i zwiększyć szanse na finalną sprzedaż.

SPRAWDŹ TEŻ: Krótki przewodnik po MarTech, czyli technologii marketingowej

Generuj więcej jakościowych leadów z CallPage

Jednym z najskuteczniejszych narzędzi marketingu cyfrowego, które pozwala zamieniać ruch na stronie w wartościowe leady jest platforma CallPage. Z punktu widzenia użytkownika, który wchodzi na stronę internetową, CallPage to widget pop-up, który daje cztery wygodne możliwości szybkiego skontaktowania się z firmą.

Słowo "szybkiego" jest tutaj kluczowe. Nasza flagowa funkcja click-to-call łączy klienta z konsultantem telefonicznie w ciągu nie więcej niż 28 sekund! Wystarczy, że wpisze on swój numer telefonu w okienku pop-up. Jak pokazują statystyki, szybkość kontaktu z klientem jest niezwykle ważna. Według artykułu na stronie VENDASTA odpowiedź na zapytanie klienta w ciągu minuty może zwiększyć poziom konwersji o blisko 400%!

Ale co w sytuacji, kiedy klient wchodzi na stronę poza godzinami pracy konsultantów? CallPage pozwala też umówić telefon na wybraną godzinę albo zostawić wiadomość, co świetnie sprawdza się w takich sytuacjach. Od niedawna CallPage ma też funkcję umawiania spotkań, zarówno tych offline'owych, jak i internetowych.

Co istotne formularz zapisu na takie spotkanie lub prośbę o oddzwonienie można poszerzyć o dodatkowe pola. Zdobyte w ten sposób informacje pozwalają CallPage automatycznie dzielić leady i przydzieliać je do odpowiedniego działu czy konsultanta.

Wreszcie, CallPage to również platforma dla firm, która pełni rolę prostego systemu CRM z narzędziami analitycznymi, możliwością nagrywania rozmów oraz integracją z zaawansowanymi systemami CRM, kalendarzami i platformami do wideokonferencji. CallPage nie tylko usprawnia proces generowania potencjalnych klientów, ale także go automatyzuje.

Wypróbuj narzędzie za darmo!

CallPage to skuteczne narzędzie, które wspiera skuteczny digital marketing - i sprawia, że daje on wymierne korzyści. Każda firma, która regularnie umawia ze swoimi klientami spotkania lub rozmawia z nimi przez telefon może skorzystać z naszej platformy. Wypróbuj nas podczas darmowego okresu próbnego lub umów się na prezentację z naszym konsultantem już dzisiaj!

Wypróbuj wszystkie funkcje CallPage za darmo przez 14 dni!

Wypróbuj wszystkie funkcje CallPage za darmo przez 14 dni!

Otrzymuj do 75% więcej konwersji bez dodatkowych inwestycji w reklamę. Zwiększ sprzedaż.

  • up lub anuluj w dowolnym momencie
  • Szybka konfiguracja
  • Plany dopasowane do wielkości firmy