Explore otherproducts
6 min

Jak zoptymalizować współczynnik konwersji na blogu firmowym

Chcesz poznać tajniki zwiększania konwersji na swoim blogu firmowym? Sprawdź nasz praktyczny przewodnik.

Sergey Butko
18.02.2016

 

Obecnie niemal każda firma prowadzi bloga, na którym publikuje artykuły na różne tematy związane ze swoim produktem, usługą lub branżą. Optymalizacja bloga pod kątem współczynnika konwersji pozwala zyskać z bloga jeszcze więcej, przy zachowaniu tego samego poziomu ruchu. Jest to bardzo korzystne dla firm, które mają już stałych czytelników bloga i zasięg.

Akcje, które uważamy za konwersję na blogu i do których zwiększenia dążymy:

  • liczba przejść na stronę, na której sprzedajemy naszą usługę lub produkt
  • liczba zapisów na newsletter / pobrań poradników etc
  • liczba polubień/udostępień/komentarzy, które dostają nasze wpisy.

1. Wklej banery reklamowe między wpisami.

Jeśli masz na blogu dużo różnych artykułów i czytelnicy często skrolują treści, możesz dodać banery reklamowe między treściami (np. co 5-7 wpis), tak jak to robi HubSpot na swoim blogu.

blog firmowy
 

2. Dodaj wtyczki social media.

Im więcej różnych przycisków społecznościowych, tym lepiej – taki trend widzimy ostatnimi czasy. Dodaj przyciski przy spisie treści, na początku artykułu i na końcu. Dobrym przykładem użycia social pluginów jest blog Kissmetrics.

callpage-Jak-zoptymalizowac-wspolczynnik-konwersji-na-blogu-firmowym-3.webp

3. Wstaw plugin do komentowania wpisów, który pozwoli uniknąć konieczność rejestracji, żeby zostawić komentarz.

Z jednej strony, jak ktoś rejestruje się, żeby zostawić komentarz, dostajemy jego email. Z drugiej strony, konieczność rejestracji może powstrzymać użytkownika przed zostawieniam komentarza. Lepiej użyć plugin od Facebooka lub Disqus, żeby proces komentowania na blogu był łatwy i przyjemny.

4. Dodaj elementy, które będą kierować na stronę sprzedażową, poradniki do pobrania, polecane artykuły, formularz na newsletter.

Drugi trend, który widzimy na blogach, to duża ilość różnych Call-To-Action. Można go zaobserwować na blogu Kissmetrics, o którym już wspominałem.

Na jednej stronie tego bloga naliczyłem aż 8 różnych Call-To-Action: Zapisz się na demo,Wypróbuj Kissmetrics (x2), Zarejestruj się na webinarium, Dołącz do newslettera, Podziel się w social media i na końcu artykułu są jeszcze dwa przyciski Wypróbuj bezpłatnie 14-dniowy okres próbny, który nie jest widoczny na zdjęciu.


Tu działa zasada: Im więcej różnych Call-To-Action, tym większa szansa, że użytkownik skonwertuje.


5. Dodaj pop-up, który przy wyjściu ze strony oferuje zapis na newsletter.

Nawet jeśli odwiedzający bloga nie wykonał żadnej akcji, w chwili opuszczania strony możesz wyświetlić mu pop-out proponujący zapis na newsletter lub pobranie case study.

callpage-Jak-zoptymalizowac-wspolczynnik-konwersji-na-blogu-firmowym-4.webp

Jeśli jeszcze nie masz podobnego okienka na swojej stronie, proponuję zacząć go używać. Podobny opt-in można stworzyć dzięki SumoMe, o którym już wspominałem wcześniej.

6. Dodaj blok z powiązanymi artykułami.

Kiedy użytkownik wchodzi na bloga po raz pierwszy i przeczyta artykuł, który przyciągnął jego uwagę, dobrze będzie jeśli pokażesz mu jakie podobne artykuły mogą go zainteresować. Jeśli użytkownik pozostanie dłużej na twoim blogu, może dodać go do ulubionych stron czytanych systematycznie.

7. Dodaj atrakcyjny opis w „open graph”.

Masz wpływ na wygląd zdjęcia i treść opisu, które zaciągane są w social media przy wklejaniu linku do wpisu z twojego bloga. Wykorzystaj to! Aby nowi użytkownicy wchodzili na bloga z social media, musisz przykuć ich uwagę, kiedy skrolują swój feed w serwisach takich jak Facebook czy LinkedIn.

callpage-Jak-zoptymalizowac-wspolczynnik-konwersji-na-blogu-firmowym-5.webp

Podsumowując, wymienione porady to tylko rzeczy drugiego rzędu, bo na twoim blogu najważniejsze są wartościowe treści. Bo wiesz, co najlepiej rozkręca i zwiększa skuteczność bloga? „Mięso”, które dajesz swoim czytelnikom w artykułach.

Zamów spersonalizowaną prezentację lub przetestuj nasze narzędzie za darmo przez 14 dni!

Wypróbuj wszystkie funkcje CallPage za darmo przez 14 dni!

Wypróbuj wszystkie funkcje CallPage za darmo przez 14 dni!

Otrzymuj do 75% więcej konwersji bez dodatkowych inwestycji w reklamę. Zwiększ sprzedaż.

  • Kup lub anuluj w dowolnym momencie
  • Szybka konfiguracja
  • Plany dopasowane do wielkości firmy