<img height="1" width="1" style="display:none" src="https://www.facebook.com/tr?id=969660199772024&amp;ev=PageView&amp;noscript=1">

Blog o marketingu i sprzedaży

Optymalizacja konwersji, generowanie leadów i marketing B2B. Inspiracje i porady.

Kategorie: B2B Marketing

Czy wiesz, że na rynku istnieje około 5381 rozwiązań technologicznych dla marketingu? To dane z maja 2017 roku opublikowane na blogu Chief Marketing Technologist, który co roku prezentuje graficzne zestawienie narzędzi i aplikacji. Grafika wygląda, jak sklep z niezliczoną ilością słodyczy, które mogą przyprawić marketerów o zawrót głowy.

Jakie narzędzia marketingowe B2B wybrać, aby usprawnić pracę każdego marketera? Przygotowaliśmy zestawienie 9 rozwiązań, w które warto zainwestować.

 narzędzia marketingowe b2b

Infografika ze zbiorem narzędzi dla marketingu, źródło

 

Przydatne narzędzia marketingowe:

 

1. Analiza źródeł ruchu na stronie (Google Analytics)

Podstawowym narzędziem, które musi znać każdy marketer, jest Google Analytics. To darmowe rozwiązanie pozwala na analizę ruchu na stronie internetowej oraz na monitorowanie wyników prowadzonych kampanii. 


O tym, dlaczego warto wykorzystać i aktywnie używać GA pisał na naszym blogu Szymon Słowik z agencji Takaoto:

„Polecam Google Analytics, ponieważ może odpowiedzieć na bardzo specyficzne, ważne w danym momencie pytania. Przykładowo:

  • Jaki jest współczynnik konwersji strony z podziałem na czas (np. dni tygodnia, miesiąca), miejsce, urządzenie (smartfon / tablet / desktop), słowo kluczowe?
  • Jak czas spędzony na stronie, głębokość wizyt, a także odwiedzane po drodze podstrony przekładają się na realizację celów?
  • Jak szybkość strony koreluje z konwersjami, czy też ich wartością?”

Zobacz listę 50+ narzędzi analitycznych dla każdego marketera.

 

narzędzia marketingowe b2b

Screen pokazujący wygląd Google Analytics od środka


2. Pozyskanie leadów B2B ze strony (CallPage)

Strona internetowa to miejsce, do którego trafiają osoby zainteresowane twoją usługą. Jak zwrócić ich uwagę, zatrzymać na stronie i pozyskać kontakt? Jednym ze sposobów będzie wykorzystanie rozwiązania typu callback. CallPage to wtyczka, którą stworzyliśmy do zainstalowania na stronie internetowej. Dzięki niej oddzwonisz do użytkownika nawet w 28 sekund. CallPage wspomaga pozyskiwanie większej liczby telefonów sprzedażowych (nawet poza godzinami pracy), wpływa na zwiększenie konwersji ze strony i polepszenie obsługi klienta. Aplikacja posiada też wersję mobilną.


Jeśli chciałbyś wykorzystać wtyczkę na stronie www, a nie do końca wiesz jak to zrobić – przeczytaj artykuł 4 pomysły wykorzystanie callbacku dla każdej firmy.


Zobacz case study: Jak InviPay.com wykorzystuje callback do pozyskiwania leadów B2B.

narzędzia marketingowe b2b_callpage.png

Wygląd wtyczki CallPage na stronie internetowej, źródło

 

3.Treści graficzne (Canva)

Jeśli chcesz pozyskiwać leady B2B, potrzebujesz treści, które będą dobrze opakowane.

Canva to narzędzie do tworzenia grafik dla amatorów. Aplikacja udostępnia ponad 60 formatów do wykorzystania, m.in. grafiki social mediów, reklam, maili, wizytówki, grafiki do blogów, infografiki, prezentacje, plakaty, broszury, logo i inne. Co więcej, oferuje wiele bezpłatnych szablonów oraz elementów gotowych do wykorzystania (ikony, obrazki, zdjęcia). 

 

Czy Canvę rzeczywiście łatwo obsługiwać? Tak, chociaż przygotowanie większych materiałów na pewno wymaga czasu. Wykonanie poniżej grafiki na Facebooka zajęło mniej niż 5 minut.

narzędzia marketingowe b2b_canva.png

Przykład grafiki do postu na Facebooka wykonanej w Canvie


Alternatywa: Crello


4. Tworzenie landing page'y (Landingi)

Kiedy stworzysz materiały content marketingowe, następnym krokiem będzie ich dystrybucja. Landingi to aplikacja do tworzenia landing page’y (stron docelowych), które wykorzystasz do udostępniania materiałów (e-booków, raportów, infografik, czy case studies) i pozyskiwania leadów B2B.


Aplikacja umożliwia stworzenie landing page’a od zera lub skorzystanie z gotowych do użycia i łatwych w modyfikacji szablonów. W Landingach „wyklikasz” landing samodzielnie bez pomocy IT. Do każdego landing page’a dodasz formularz do zbierania danych, który zintegrujesz z systemem do e-mail marketingu, czy CRM-em.


Przeczytaj: Landing page –  skuteczne narzędzie do pozyskiwania leadów sprzedażowych.

narzędzia marketingowe b2b_landingi.png

Przykład szablonu landing page'a, źródło

Alternatywa: Unbounce

 

5. Marketing automation (Hubspot)

Narzędzia do marketingu automation są swego rodzaju ekosystemami, które łączą kilka funkcji. Przykładem jest Hubspot, za pomocą którego można zarządzać pozyskanymi danymi (CRM), zarządzać treściami na stronie i blogu (CMS), tworzyć kampanie e-mail marketingowe itd. Wszystkie dane dotyczące strony, kampanii, sprzedaży oraz użytkowników zbieranie są w jednym miejscu, dzięki czemu stworzysz zaawansowane analizy, spersonalizujesz treści oraz dotrzesz do użytkowników w odpowiednim momencie.


Alternatywa: Salesmanago

 

6. Pozyskiwanie kontaktów biznesowych (LinkedIn)

Na portalu LinkedIn nie tylko stworzysz profil firmowy firmy, gdzie będziesz mógł dystrybuować treści. Przede wszystkim LinkedIn to źródło pozyskiwania kontaktów biznesowych. Według badań Pew Research Center z 2015 roku to jedyny serwis społecznościowy, który posiada więcej użytkowników w przedziale wiekowym 30-49 lat niż 18-29 lat. Tym samym staje się narzędziem  do budowania sieci kontaktów z innymi przedstawicielami firm, co w B2B jest niezwykle ważne.


Przeczytaj: Poradnik generowania leadów w social media.

 

Mamy dla Ciebie e-book o generowaniu leadów w B2B!7.  Monitoring Internetu w służbie pozyskiwania klientów (Brand24)

Brand24 to narzędzie do monitoringu social media i Internetu. Za pomocą monitoringu uzyskasz dostęp do opinii na temat firmy, produktu lub konkurentów oraz tego, co mówią o tobie klienci (obecni i potencjalni). To również nieocenione narzędzie do pozyskiwania klientów w B2B.


Jako przykład warto podać case study agencji Pixel PR, która zajmuje się m.in. projektowaniem stron internetowych. Za pomocą monitoringu Internetu agencja pozyskała zlecenie o wartości 2.500 zł netto. Jak to się stało? Właścicielka agencji śledziła frazy związane z pytaniami o projektowanie stron. Kiedy pojawiło się ogłoszenie na Facebooku, poleciła swoje usługi w komentarzu. Poprzez włączenie się do dyskusji, pozyskała kontakt i klienta.

narzędzia marketingowe b2b_brand.png

Wykres wzmianek z aplikacji

 

Alternatywa: Sentione

 

8. Planowanie treści w social mediach (Buffer)

Buffer to prosta w użyciu aplikacja do planowania publikacji postów w social mediach - Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest, Instagram. Wersja podstawowa pozwala na dodanie po jednym profilu z każdego kanału oraz zaplanowanie 10 postów, które opublikują się automatycznie. Buffer posiada również rozszerzenie do przeglądarki, dzięki któremu dodasz interesujące treści do kalendarza postów bez logowania się na konto oraz aplikację mobilną (iOS i Android).

narzędzia marketingu b2b_buffer.png

Serwisy social media, które można podpiąć w darmowej wersji aplikacji, źródło

 

Alternatywa: Hootsuite


9. Promocja w social mediach (Facebook Ads)

Dlaczego warto korzystać z reklam na Facebooku? Przede wszystkim Facebook pozwala na precyzyjne targetowanie kampanii reklamowych. Oznacza to, że możesz dotrzeć do odbiorców m.in. za pomocą kryteriów demograficznych oraz, co ważne, do osób zainteresowanych konkretną tematyką lub mających konkretne stanowisko zawodowe. Dodatkowo warto skorzystać z opcji „Pozyskiwania kontaktów”, czyli Facebook Lead Ads. Za pomocą tegoformatu wypromujesz materiałały edukacyjne i pozyskasz dane, bez konieczności przekierowania użytkowników na stronę internetową (wszystko odbywa się w obrębie Facebooka).

narzędzia marketingowe b2b_fb-1.pngPrzykład reklamy na Facebooku


Alternatywa: Fasttony

 

Na tym koniec naszej listy. Daj znać, jakie narzędzia marketingowe B2B warto jeszcze do niej dodać! :-) 

 

Chcesz pozyskiwać więcej leadów w B2B? Pobierz poradik wypełniony praktyczną treścią i przykładami gigantów marketingu z całego świata.

Pobierz ebook!


Paulina Jóźwik

Paulina Jóźwik

Content managerka. W CallPage opiekuje się blogiem i dba o jakość publikowanych treści. Uwielbia pisać, także po godzinach pracy.Popularne Wpisy

Rozpocznij bezpłatny 7-dniowy okres próbny
Otrzymuj o 75% więcej konwersji, bez dodatkowych inwestycji w reklamę
CallPage używa już ponad 1100 firmInstalacja zajmuje tylko 5 minut
  • Orange
  • Volkswagen
  • inFakt
  • Docplanet
  • Raiffeisen