Explore otherproducts
6 min

10 trendów i zasad w lead generation, które zostaną z nami na dłużej

Każdego roku eksperci sprzedaży i marketingu wieszczą nowe trendy i nowe pomysły na usprawnienie lead generation. Na pewno każdy manager działu marketingu lub marketer stara się podążać za tymi trendami, aby przyciągnąć i przekonać do swojej oferty większą liczbę prospektów i potencjalnych klientów. Wszyscy chcemy wykorzystywać najlepsze i najskuteczniejsze techniki lead generation, najlepiej nic w to nie inwestując (ani czasu, ani pieniędzy). Brzmi znajomo?

Bogdan Tyskyy
12.08.2020

Nie ma magicznego przepisu na sukces w generowaniu leadów, ale ciągłe testowanie nowych pomysłów i sposobów na lead generation jest dobrym sposobem. To pozwala sprawdzić, które z nich działają, a które lepiej zignorować. 

Z kolei tym tekście zebraliśmy te zasady lead generation, które są z nami nie od dziś i na pewno zostaną na dłużej. Przetrwały one próbę czasu i nadal się sprawdzają, bo są one oparte na zdrowym rozsądku i skupiają się na potencjalnym kliencie. 

Dlatego, jeśli nie testowaliście jeszcze którejś z nich, to mocno do tego zachęcamy.

Zasada lead generation #1: (Po)znaj potencjalnych klientów

Jedną z podstawowych technik pozwalających na skuteczny lead generation jest dokładne poznanie, kim są Twoje leady i potencjalni klienci. Wiedza o tym, co motywuje Twojego potencjalnego klienta do dokonania zakupu, jakie są jego główne bolączki i jak możesz do niego dotrzeć, to tylko niektóre z zalet posiadania wiedzy w tej kwestii.

Zasada lead generation #2: Bądź tam, gdzie są Twoi potencjalni klienci

Każda osoba wchodząca w interakcję z Twoją marką jest potencjalnym klientem. Ale aby tak się stało, musisz być przygotowany: mieć zaplanowaną odpowiednią komunikację i korzystać z odpowiednich narzędzi na każdym punkcie styku klienta z Twoją firmą.

Posiadanie strony internetowej to za mało. Musisz być stale obecny w kanałach, w których się Twoi potencjalni klienci i dać im wszystkie możliwe sposoby na skontaktowanie się z Tobą (callback – szybkie oddzwanianie, formularz kontaktowy, numer na stronie, email). Ale nie zapomnij być też offline: wydarzenia takie jak konferencje czy targi przybliżają Cię do ludzi, którzy już szukają produktów lub usług, które oferujesz.

Zasada lead generation #3: Bądź empatyczny

Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, co robisz dobrze, a co należy poprawić, jest postawienie się w sytuacji potencjalnych klientów. Dostosuj się do ich potrzeb i w ramach “testów” postaraj się przejść taką samą drogę, jaką odbyliby Twoi potencjalni klienci, aby kupić Twój produkt lub usługę. Zastanów się, co może nimi kierować, dlaczego decydują się na zapoznanie się z takim, a nie innym produktem czy usługą.

Ważne jest zrozumienie, czego potrzebuje nabywca i to, aby mówić jego językiem.

Zasada lead generation #4: W komunikacji odnoś się do potencjalnych klientów

Ludzie nie chcą już słyszeć o Tobie i Twojej firmie. Chcą poznać pomysły,  które pomogą im poprawić ich życie bądź funkcjonowanie ich biznesu. Chcą wiedzieć, jak Twój produkt lub usługa pomoże rozwiązać ich problemy. Możesz również przyciągnąć nowych klientów, dzieląc się z nimi swoją wiedzą i doświadczeniem w formie różnego rodzaju treści, czyli poprzez content marketing. 

Zasada lead generation #5: Wartość dodana

Jednym ze sposobów na uzyskanie zgody potencjalnych klientów na późniejsze skontaktowanie się z nimi jest zaoferowanie czegoś wartościowego w zamian za ich dane. Przewodnik, tutorial, ebook lub raport są idealną wymówką i prostą formą poproszenia o dane użytkownika. Upewnij się tylko, że to, co oferujesz, jest naprawdę wartościowe.

Zasada lead generation #6: Kwalifikuj i segmentuj kontakty

W świecie, w którym optymalizacja i bycie efektywnym jest tak ważne, odpowiednia segmentacja bazy danych i ma zasadnicze znaczenie dla pozyskania nowych klientów. Naucz się rozpoznawać, jaki typ leadów przynosi Twojej firmie największy zysk, w pozyskiwanie których kontaktów warto inwestować czas i energię, a które są tylko stratą czasu i marnowaniem zasobów.

W ten sposób wykorzystasz każdą złotówkę zainwestowaną w lead generation i pozyskanie tych kontaktów, które są naprawdę warte zachodu. Co więcej, dzięki tej wiedzy skupisz swoje kampanie na, tym typie prospektów, które naprawdę dużo zyskają na korzystaniu z Twoich produktów lub usług. Segmentacja leadów jest niezbędna, jeśli Twój marketing i sprzedaż mają być bardziej efektywne.

Zasada lead generation #7: Prowadź leady przez ścieżkę zakupową

Oprócz zdefiniowania “idealnych” leadów z dokładnej segmentacji, powinieneś wiedzieć, jakie kroki podejmuje każdy użytkownik w Twoich kanałach, zanim zostaje klientem. Śledź interakcje leada od pierwszego kontaktu z Twoją marką, aż do momentu podjęcia decyzji zakupowej, odwzorowując ścieżkę zakupową, znaną również jako „buyer’s journey” lub „customer value journey”.  

Zasada lead generation #8: Dane to priorytet

Żyjemy w erze digitalizacji i aby gromadzić i analizować wszystkie istotne informacje w Twoich leadach potrzebujesz narzędzia, które Ci w tym pomoże. Dobry system CRM (Customer Relationship Management) rozwiąże Twoje problemy z danymi i ich późniejszą analizą. Tego typu narzędzie pomoże Ci przechować każdą interakcję, każdy zgłoszony problem lub dokumentować procesy odbywające się z udziałem Twoich leadów. To pozwoli Ci uniknąć sytuacji takich jak oferowanie dwa razy tej samej usługi, o której klient nie potrzebuje i o czym już poinformował przedstawiciela Twojej firmy.

Zasada lead generation #9: Nie zaniedbuj płatnych kanałów

Strategia lead generation skoncentrowana na tworzeniu wartościowych treści, dzieleniu się wiedzą i generowaniu leadów w sposób organiczny brzmi atrakcyjnie, prawda? To bardzo dobre podejście, jednak będzie przynosić efekty tylko do pewnego momentu.

Najlepiej znaleźć równowagę pomiędzy realizowaniem świetnych kampanii inbound marketingu i uzupełnianiem ich płatnymi reklamami typu PPC (pay-per-click) oraz kilkoma innymi działaniami, które pomogą wzmocnić pierwotne kampanie promocyjne.

Zasada lead generation #10: Korzystaj z pomocy zewnętrznej 

Jeśli Twoja firma nie ma zespołu zajmującego się tworzeniem treści, segmentacją baz danych, planowaniem strategii e-mail marketingowych itd., zamiast próbować zrobić to samemu, lepiej skorzystaj z pomocy wyspecjalizowanej agencji marketingowej. Pomoże Ci ona stworzyć odpowiednią, dobrze zaplanowaną strategię, abyś Ty mógł się skupić na tym, co najważniejsze: zaoferowaniu swoim leadom i klientom unikalnego doświadczenia.

Czasami dobre rzeczy trwają wiecznie

Czy któraś z tych zasad lead generation jest już częścią Twojej strategii marketingowej? Jeśli nie, nadal możesz je zaadoptować i zacząć generować leady sprzedażowe. Wymienione tutaj zasady są ponadczasowe i cały czas się bronią. Niezależnie od tego, którą z powyższych rad włączysz do swojej strategii,  najważniejsze jest, abyś wyznaczył sobie jasne cele dotyczące tego, czego oczekujesz od swojego marketingu i zmierzył efekty. To pozwoli Ci ocenić, czy jesteś na właściwej drodze.

Jeśli szukasz  sprawdzonych sposobów na generowanie leadów, umów się na bezpłatną konsultację z ekspertem z naszego zespołu lub wypróbuj CallPage już teraz! CallPage to proste, jednak niezwykle skuteczne narzędzie na Twoją stronę, które pozwoli Ci generować więcej kontaktów do potencjalnych klientów. Wypróbuj CallPage za darmo .

Wypróbuj wszystkie funkcje CallPage za darmo przez 7 dni!

Wypróbuj wszystkie funkcje CallPage za darmo przez 7 dni!

Otrzymuj do 75% więcej konwersji bez dodatkowych inwestycji w reklamę. Zwiększ sprzedaż.

  • up lub anuluj w dowolnym momencie
  • Szybka konfiguracja
  • Plany dopasowane do wielkości firmy