Explore otherproducts
6 min

Nowoczesna strona internetowa – 5 niezbędnych elementów

Nowoczesna strona internetowa – co kryje się pod tym hasłem? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ale na pewno można wyróżnić kilka elementów i trendów, które sprawiają, że strony firmowe są coraz bardziej skuteczne i przyjazne odbiorców. Jeśli stoisz teraz przed wyzwaniem zmiany strony internetowej dla Twojej firmy i Twoim celem jest skuteczna strona internetowa, przeczytaj na co warto zwrócić uwagę. Sprawdź, co zrobić, żeby Twoja strona www nie stała się dinozaurem!

Paulina Jóźwik
26.04.2018

Ten artykuł został zaktualizowany w grudniu 2020 r.


Nowoczesna strona internetowa – 5 niezbędnych elementów

Pamiętaj, że przede wszystkim, aby Twoja strona firmowa była skuteczna, musi być przyjazna dla użytkownika i mieć wszystkie funkcje niezbędne do zwiększenia liczby konwersji.

Na co zwrócić uwagę, projektując stronę firmową lub wybierając szablon, aby była to nowoczesna strona internetowa?


 

1. Funkcjonalny i atrakcyjny design

Flat design – czyli tzw. projektowanie płaskie, które zakłada wyeliminowanie takich elementów, jak: gradienty, cieniowanie, tekstury i innych. Polega na ograniczeniu liczby kolorów i stosowaniu prostych kształtów i topografii. Nowoczesna strona internetowa raczej nie atakuje wszystkimi kolorami tęczy.

Dlaczego flat design stał się popularny w projektowaniu stron? Przede wszystkim ten styl pozwala na zachowanie czytelności strony oraz na lepszą optymalizację, np. pod kątem urządzeń mobilnych. 

Minimalistyczny styl – to trend w projektowaniu nowoczesnych stron internetowych, który można zaobserwować już od kilku lat. Główną zaletą minimalizmu jest to, że można go zastosować na każdej stronie biznesowej, bez względu na to, czy będzie to hotel, usługi kosmetyczne czy stolarstwo.

Do najważniejszych cech tego stylu nowoczesnych stron internetowych należy zastosowanie tzw. białych przestrzeni, czyli pustych miejsc na stronie www, których użycie uwypukla pozostałe elementy. Styl minimalistyczny na stronach pomaga osiągnąć efekt przejrzystości, dzięki czemu odbiorca może lepiej skupić się na tym, żeby znaleźć wszystkie informacje, których potrzebuje.

Dlaczego warto wykorzystać minimalizm w projekcie strony?

 • Strona ładuje się szybciej niż strony internetowe z wieloma funkcjami i elementami.
 • Pomaga użytkownikom skupić się bardziej na treściach i zawartości witryny.
 • Jest mniej rozpraszający i łatwiej przekonać konsumenta do wykonania działania = większa konwersja.
 • Sprawia, że firma prezentuje się bardziej profesjonalnie.
 • Użytkownicy poruszają się po niej z większą łatwością.

Typografia – proste, wyraźne fonty (czcionki), często pogrubione, o dużych rozmiarach to kolejny trend, który można zaobserwować na nowoczesnych stronach internetowych. Warto go wykorzystać, jeśli chcesz wyróżnić konkretne informacje na stronie (np. nagłówki).

 źródło: Alecco Bakery

Duże zdjęcia lub wideo w tle – aktualnie częściej na nowoczesnych stronach internetowych stosuje się duże zdjęcia (tzw. hero images) lub wideo, niż karuzelę ze zdjęć, która była kiedyś bardzo popularna. Wynika to między innymi z obserwacji, że niewielu użytkowników zapoznaje się z informacjami na drugim i kolejnych obrazkach. Skuteczna strona internetowa to jakość, a nie ilość.

Slajdery określa się teraz jako nieużyteczny element, który nie wpływa korzystnie na konwersję. Dlatego też to rozwiązanie odchodzi do lamusa.

Dlaczego budując skuteczną stronę www warto wybrać duże zdjęcie lub wideo? Oba te formaty są narzędziem do nadania stronie klimatu i opowiadania historii marki. Dobrze przygotowane wideo i dobrane zdjęcie przyciąga odbiorcę i zachęca go do pozostania na stronie.

Przykład strony www z dużym zdjęciem w tle, źródło: FutuPilot

Dostosowanie do mobile – poprawne wyświetlanie na ekranach różnych urządzeń wydaje się już dzisiaj oczywistą oczywistością. Mimo tego, w sieci wciąż można natrafić na takie strony, które nie do końca sobie z tym radzą.

Dlatego podczas wyboru szablonu, czy też w przypadku projektowania strony od zera warto zwrócić szczególną uwagę na to, żeby strona była responsywna. Nowoczesna strona internetowa i równocześnie skuteczna strona internetowa musi świetnie wyświetlać się na urządzeniach mobilnych.


 

2. Skuteczne treści

Treści na skutecznej stronie internetowej to podstawa. Spełniają funkcję informacyjną, promocyjną, sprzedażową i mają ogromny wpływ na to, czy strona pojawia się na wysokich pozycjach w Google.

Jakie treści dodać na stronę? Do najważniejszych elementów skutecznych stron internetowych należą: nagłówek, call to action (czyli wezwanie do działania), O nas/O firmie, Oferta, Social Proof (opinie klientów, case study, referencje), Kontakt. Warto pomyśleć również o prowadzeniu bloga firmowego, który będzie na bieżąco aktualizowany, po to, żeby przyciągnąć nowych klientów.

Oprócz contentu tekstowego ważny jest również content graficzny, czyli obrazy, ikony, zdjęcia, infografiki, wideo i animacje. To istotny element skutecznej strony internetowej.

Oczywiście mając na uwadze cały czas to, żeby strona była minimalistyczna, prosta i przejrzysta, należy pamiętać o odpowiednim rozmieszczeniu poszczególnych elementów tekstowych.


Chcesz pozyskiwać więcej leadów sprzedażowych?

Pobierz bezpłatny ebook!

Pobierz Twój egzemplarz 

3. Skuteczna strona internetowa z call to action

Każda nowoczesna strona internetowa powinna posiadać swój cel. W większości przypadków chodzi o to, żeby skłonić użytkowników do wykonania określonych czynności. Może to być zakup, zapis do subskrypcji, czy po prostu nawiązanie kontaktu.

Co zrobić, żeby do tego doprowadzić? Należy przygotować wezwanie do działania, czyli call to action, które będzie jasno wskazywało na to, jakie działanie ma wykonać użytkownik. Skuteczna strona internetowa bez call to action nie istnieje.

Jak to zrobić w praktyce?

Wykorzystaj inne elementy projektu, takie jak biała przestrzeń, kolor i kontrast, a także treści na stronie, żeby skierować uwagę użytkowników na pożądaną przez Ciebie akcję. Call to action może występować w postaci przycisku lub tekstu i linku.

źródło: The happy prints


 

4. Formularze do zbierania danych

Kolejnymi elementami skutecznej i nowoczesnej strony internetowej są wszelkiego rodzaju formularze do zbierania danych, czyli np. formularz kontaktowy, formularz zapisu do newslettera, pop-upy (wyskakujące okienka), formularze do udostępniania materiałów po podaniu danych przez odbiorcę.

Dlaczego te elementy są to takie ważne na nowoczesnej stronie internetowej?

Wyobraź sobie, że odbiorca szuka informacji o wyjazdach na Kubę. Wpisuje w wyszukiwarkę zapytanie, znajduje Twoją stronę, ale okazuje się, że dopiero się rozgląda i sprawdza, jakie są możliwości wyjazdu.

Użytkownik opuszcza witrynę i go tracisz. Większość odwiedzających Twoją stronę zachowa się podobnie, ponieważ podczas pierwszego kontaktu z Twoją firmą nie są od razu zdecydowani na kupno, czy skorzystanie z usługi.

Oferując mu np. zapis do newslettera, bezpłatny ebook z informacjami na temat tego, co trzeba załatwić przed podróżą – masz szansę na zatrzymanie uwagi Internautów oraz na pozyskanie kontaktu, który wykorzystasz w dalszych działaniach marketingowych (np. w email marketingu). Na tym właśnie polega skuteczna strona internetowa.

Zbieranie danych użytkowników to więc jeden z głównych celów nowoczesnej strony internetowej. Dlatego bez formularzy ani rusz!

O czym pamiętać, tworząc formularz na stronie internetowej?

 • liczba pól ma znaczenie – staraj się umieszczać tylko niezbędne pola do wypełnienia oraz zbierać dane, które naprawdę są Ci potrzebne (np. prośba o numer telefonu niekoniecznie sprawdzi się przy zapisie na newsletter). Im mniej pól, tym użytkownik chętniej zostawi dane.
 • oferta – jeśli zachęcasz do zapisu na newsletter, daj użytkownikom coś extra. To mogą być darmowe materiały lub kod zniżkowy.
 • pop-up – jeśli go stosujesz, pamiętaj o tym, żeby nie irytował użytkownika i mógł go w każdym momencie wyłączyć.
 • zgody marketingowe – musisz dokładnie poinformować odbiorcę o przetwarzaniu danych, celu przetwarzania oraz danych administratora, a także o przysługujących odbiorcom prawach.

Chcesz wiedzieć więcej o tym, jak zbierać dane zgodnie z RODO? Obejrzyj bezpłatny webinar: 20 kroków do zgodności z RODO.


 

5. Narzędzia do szybkiego kontaktu z klientem

Informacja o danych kontaktowych oraz formularz kontaktowy to podstawowe elementy każdej strony firmowej. Dzisiaj jednak mogą nie wystarczyć do tego, żeby ułatwić kontakt potencjalnym klientom z Twoją firmą.

Żeby wyjść na przeciw konsumentowi i mieć pewność, że Twoja strona internetowa jest skuteczna, możesz wykorzystać dwa narzędzia:

 źródło: dogadamycie.pl

 • czat na stronie www – pozwala na rozmowę z pracownikiem firmy z poziomu strony www. To narzędzie do usprawnienia komunikacji oraz do udzielania pomocy użytkownikiem – za pomocą czatu można przesłać klientowi instrukcję, link do pomocy itp.

źródło: Take Task

Oba te narzędzia można wykorzystywać jednocześnie na nowoczesnej stronie internetowej lub przetestować, które przynosi więcej korzyści, a następnie wybrać najlepsze rozwiązanie dla biznesu. Najważniejsze, żeby skupić się na tym, jakiej formy kontaktu najbardziej oczekuje Twoja grupa odbiorców

Podsumowanie

Trudno określić, co tak naprawdę stanowi nowoczesność w dziedzinie projektowania stron internetowych, ponieważ trendy nieustannie się zmieniają.

Jednak efektywne wykorzystanie powyższych elementów na pewno pomoże Ci uzyskać współczesną, stylową i skuteczną stronę internetową dla firmy, a przede wszystkim skoncentrowaną na realizacji Twoich celów biznesowych.

Strona internetowa to często pierwszy punkt styku klienta z Twoim biznesem. Zainstaluj CallPage i zaskocz go propozycją nachtymiastowej rozmowy z konsultantem. Zamów spersonalizowaną prezentację lub przetestuj nasze narzędzie za darmo przez 7 dni!

Wypróbuj wszystkie funkcje CallPage za darmo przez 14 dni!

Wypróbuj wszystkie funkcje CallPage za darmo przez 14 dni!

Otrzymuj do 75% więcej konwersji bez dodatkowych inwestycji w reklamę. Zwiększ sprzedaż.

 • Kup lub anuluj w dowolnym momencie
 • Szybka konfiguracja
 • Plany dopasowane do wielkości firmy