<img height="1" width="1" style="display:none" src="https://www.facebook.com/tr?id=969660199772024&amp;ev=PageView&amp;noscript=1">
Blog o marketingu i sprzedaży

Optymalizacja konwersji, generowanie leadów i marketing B2B. Inspiracje i porady.

Zostań mistrzem call to action - dobre praktyki tworzenia CTA

Zostań mistrzem call to action - dobre praktyki tworzenia CTA

Paulina Jóźwik
Paulina Jóźwik
kwietnia 11, 2019

Kupujesz online, pobierasz darmowe materiały, dołączasz do sieci społecznościowych? Na pewno korzystasz z większości tych aktywności w Internecie. Za każdą z tych czynności stoi call to action, czyli wezwanie do działania, które powoduje, że decydujesz się wykonać dane działanie. Jak przygotować skuteczne wezwanie do działania? W tym artykule znajdziesz przykłady call to action i praktyczne wskazówki, dzięki którym poprawisz swoje CTA.

Co to jest call to action (CTA)?

 

Call to action to wezwanie do działania wyrażone w formie zdania w trybie rozkazującym, np. „Kup teraz!”, „Wypróbuj”, „Zapisz się”, „Czytaj dalej”. 

 

Na stronie internetowej to również odpowiednio wyróżniony link lub przycisk. Kiedy użytkownik kliknie w CTA, przeniesie się na stronę docelową np. stronę z rejestracją do aplikacji, podstronę z produktem w sklepie internetowym, czy na landing page z ofertą.

 

cta

Źródło: Copyblogger


Ten artykuł został zaktualizowany w listopadzie 2020 r. 


Call to action, zarówno w formie tekstowej, jak i w formie przycisku, wykorzystuje się w różnych typach reklam – CTA znajdziemy w reklamach internetowych (banery, reklamy w social media), w e-mail marketingu (mailing, newslettery), reklamach w wyszukiwarce (Google Adwords).

 

Dobre call to action spełnia bardzo istotną funkcję w działaniach marketingowo-sprzedażowych – za jego pomocą zachęcasz ludzi do wykonania konkretnej akcji, np. zakupu, dołączenia do wydarzenia, zapisu do newslettera itp. Dlatego też warto poświęcić więcej uwagi na przygotowanie CTA, jeśli chcesz osiągnąć więcej konwersji, czyli nakłonić odbiorców do wykonania pożądanego przez ciebie działania.

 

Skuteczne CTA – klucz do realizacji celu 

 

Jeśli zastanawiasz się, jak stworzyć call to action, to pamiętaj, aby projektując CTA nie pominąć kliku ważnych zasad:

 

  • Widoczność  spraw, żeby twoje CTA wyróżniało się i było widoczne dla użytkownika. Odpowiednia kolorystyka ma znaczenie. Odbiorca musi od razu wiedzieć, gdzie ma kliknąć. Dobierz kolor CTA w taki sposób, żeby wyróżniał się od tła. W przypadku dobierania barwy, nie ma niestety złotej zasady, która mówi np. że „kolor czerwony jest najlepszy”. Warto, żeby kolor przycisku przyciągał uwagę, kontrastował z otoczeniem, ale również współgrał z całym projektem strony.
  • Wielkość  przycisk CTA musi być odpowiedniej wielkości, czyli na tyle duży, że użytkownik od razu wie, że to właśnie w to miejsce powinien kliknąć. Nie chodzi oczywiście o to, żeby zajmował pół witryny, ale był dobrze wyeksponowany.
  • Jedno CTA – w praktyce oznacza to, żeby skupić się na zachęcaniu użytkowników do wykonania tylko jednej akcji np. w mailingu czy na landing page’u. Nie chodzi o to, żeby zawsze używać tylko jednego buttonu CTA – można go powtórzyć w kilku miejscach. Staraj się nie umieszczać w jednym materiale kilku wezwań do akcji, np. na jednym landing page’u CTA z pobraniem e-booka i zapisem do newslettera.

Maile z pojedynczym CTA mają o 371% więcej kliknięć Call to Action i o 1617% więcej sprzedaży (WordStream)

  • Dopasowanie do różnej wielkości ekranów – CTA powinien poprawnie wyświetlać się zarówno na ekranach komputerów, jak i smartfonów i tabletów.
  • Chwytliwy tekst – napis, który umieścisz na przycisku CTA, musi zachęcać użytkownika do kliknięcia, ale też jasno informować o celu lub miejscu przekierowania.

Ponad 90% odwiedzających, którzy przeczytali nagłówek, czyta również treść CTA (Unbounce)

Jak przygotować skuteczny tekst CTA? 

 

Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, którymi możesz się kierować przy tworzeniu Call to Action.

 

Stawiaj na konkret: napisz na przycisku do działania dokładnie, co ma zrobić odbiorca, np. „Kliknij tutaj, żeby pobrać e-book”.

 

Przykład:

 

call to action przykład 4

Źródło: CoSchedule

 

Pokaż korzyści: w CTA powiedz odbiorcy, co zyska po kliknięciu, np. „Pobierz i naucz się, jak sprzedawać więcej”, „Zapisz się i zdobywaj więcej klientów”.

 

Przykład:

 

call to action przykład 5

Źródło: MarketingProfs

 

Użyj bezpośredniego zwrotu w CTA: używaj zwrotu w pierwszej osobie np. zamiast „Pobierz” – „Pobieram”.

Firma ContentVerve odnotowała o 90% wyższy współczynnik klikalności, przy wykorzystaniu tekstu na CTA w pierwszej osobie: „Rozpocznij moją bezpłatną 30-dniową wersję próbną” zamiast „Rozpocznij bezpłatną 30-dniową wersję próbną”.

Dopasuj tekst na wezwaniu do działania do grupy docelowej: jeśli wiesz, że możesz pozwolić sobie na mniej formalną komunikację ze swoją grupą docelową, wykorzystaj to i przygotuj tekst, który będzie nietypowy, czy też zabawny.

Przykład:

 

call to action przykład 6

Źródło: Nadwyraz

 

Podkreślaj prostotę wykonania akcji: np. poprzez podkreślenie czasu, jaki użytkownik poświęci na wykonanie danego działania albo szybkość twojej reakcji na działanie odbiorcy.  Tego typu Call to Action mają wysoką skuteczność.

 

Przykład 1:

call to action przykład 3

Źródło: Fooder

 

Przykład 2:

 

call to action przykład 7

Źródło: Besteo

 

Wykorzystaj buton/link odmowy: jeśli chcesz podnieść skuteczność przycisku CTA np. w formularzu zapisu do newslettera, pamiętaj o tym, żeby wykorzystać link lub przycisk, po którego kliknięciu użytkownik rezygnuje z twojej oferty. To może być nieformalny lub zabawny tekst, który zniechęci do rezygnacji i spowoduje, że klikną CTA.

 

Przykład:

 

call to action przykład 2

Źródło: Appsumo

 

Testuj  wszystkie powyższe wskazówki dotyczące tego, jak tworzyć CTA przetestuj na własnych działaniach, wykorzystując testy A/B. Tylko w taki sposób zyskasz bezcenną wiedzę na temat tego, jakie wezwanie do działania najlepiej działa na twoich odbiorców.

 

Jak mierzyć skuteczność CTA?

 

Do mierzenia skuteczności CTA możesz wykorzystać wskaźnik klikalności (ang. Click Trough Rate, CTR). Jak go obliczyć?

 

CTR to procentowy stosunek liczby unikalnych kliknięć w CTA, w stosunku do liczby wszystkich użytkowników, którzy odwiedzili stronę. W przypadku e-mail marketingu – do wszystkich wysłanych wiadomości e-mail).

 

Czyli jeśli twój landing page z e-bookiem do pobrania odwiedziło 100 osób i 5 kliknęło CTA – współczynnik klikalności wyniesie 5%.

 

współczynnik klikaności

 

Na koniec pamiętaj o jednej ważniej rzeczy, czyli prawidłowy podlinkowaniu CTA. Nie ma nic gorszego, niż link prowadzący do nieprawidłowej strony. Powodzenia!

 


Formularze na Twojej stronie mają słabą konwersję? Potrzebujesz narzędzia, które pomaga generować wartościowe leady. Zamów spersonalizowaną prezentację lub przetestuj nasze narzędzie za darmo przez 7 dni!

 

Nie zapomnij udostępnić tego posta!


Generuj więcej rozmów sprzedażowych i leadów z Twojej strony

Wyprobuj CallPage na swojej stronie za darmo.

Wypróbuj wszystkie funkcje za darmo przez 7 dni!

Otrzymuj o 75% więcej konwersji, bez dodatkowych inwestycji w reklamę

Adres email musi mieć poprawny format

Z CallPage korzysta 3200 firmInstalacja zajmuje tylko 5 minut