Explore otherproducts
7 min

Call to action i jego wpływ na konwersje. Jak ulepszyć CTA?

Odkryj, jak zwiększyć wskaźniki konwersji na swojej stronie internetowej dzięki skutecznym zachętom do działania (CTA). Dowiedz się o znaczeniu CTA w marketingu cyfrowym, ich wpływie na wskaźniki konwersji oraz najlepszych praktykach optymalizacji call to action.

Ksawery Cepeniuk
2.08.2023


Call to action (CTA) to ważny element komunikacji marketingowej. Stanowią most pomiędzy marketingiem a UX (user experience). To niewielki, często pomijany element strony, który ma znaczący wpływ na to, czy i w jakim stopniu witryna osiąga swoje cele.

W tym artykule przyjrzymy się bliżej CTA, jak i dlaczego wpływają na Twoją stronę oraz przeanalizujemy kilka najlepszych praktyk, aby zapewnić, że spełniają swoje zadanie w sposób efektywny.

Co to jest CTA?

Angielska fraza „call to action” to po polsku „wezwanie do działania”. W terminologii marketingowej CTA to przycisk lub treść, która prosi użytkownika o wykonanie określonej czynności. Ta czynność najczęściej polega na założeniu konta, pobraniu aplikacji, umówieniu spotkania, złożenia rezerwacji albo po prostu dokonaniu zakupu.

Warto pamiętać, że CTA to nie tylko klasyczne „kup teraz”, ale także wiele innych rodzajów wezwań do działania, w tym np. ikony zachęcające do scrollowania strony.

Przykłady call to action

Oto kilka przykładowych przycisków CTA.

Przykład przycisku CTA o treści "Sprawdzam"

Przykład przycisku call to action o treści "Shop now"

Przykład przycisku CTA o treści "More details"

Jak widzisz, CTA mogą opisywać czynność lub po prostu to, co się stanie (albo co zobaczy użytkownik) po kliknięciu w nie. Tekst call to action może być zapisany w drugiej osobie, w trybie rozkazującym lub w pierwszej osobie, trybie oznajmującym. Można też stosować formy bezosobowe.

No dobrze, to która forma jest najlepsza? I czy w ogóle warto poświęcać uwagę tak drobnemu elementowi? Na pierwsze pytanie odpowiemy za chwilę, natomiast na kwestię drugą rzuci światło zestawienie CTA z tematem wskaźników konwersji.

Czym jest wskaźnik konwersji?

Wskaźnik konwersji to wyrażony procentowo stosunek liczba użytkowników, którzy wykonali pożądaną czynność w stosunku do całkowitej liczby użytkowników odwiedzających stronę internetową.

Dla przykładu, jeśli 1000 użytkowników odwiedziło stronę internetową, a 15 z nich dokonało zakupu, wskaźnik konwersji wynosi 1,5%. Oznacza to, że 1,5% odwiedzających strony zrealizowało pożądaną akcję.

Jak wspominaliśmy, pożądaną akcją może być na przykład dokonanie zakupu czy wypełnienie formularza kontaktowego. Wskaźnik konwersji pozwala zrozumieć, jak skutecznie witryna lub kampania przekonuje użytkowników do podjęcia określonej akcji.

SPRAWDŹ TEŻ: Optymalizacja (współczynnika) konwersji — 9 prostych sposobów na zwiększenie sprzedaży

Wpływ CTA na poziom konwersji

CTA ma znaczący wpływ na wskaźniki konwersji. Oto kilka statystyk przygotowanych przez HubSpota, które to potwierdzają:

 • Pewien konsultant ds. optymalizacji konwersji zwiększył współczynnik konwersji landing page’a o 304% poprzez zmianę położenia przycisku CTA!
 • PartnerStack zwiększył swój współczynnik konwersji o blisko 112% po zmianie treści CTA na stronie głównej z frazy  „Zarezerwuj demo” na „Rozpocznij teraz”.
 • Według VWO call to action otoczone mniejszą ilością elementów i większą przestrzenią białą mogą zwiększyć współczynnik konwersji o 232%.

Czytelne i wyraźnie zaznaczone call to action to podstawa. Niebagatelną rolę gra też treść i to, co je otacza. Niektóre źródła podają, że warto również użyć formy pierwszej osoby liczby pojedynczej w trybie oznajmującym zamiast popularnych haseł w trybie rozkazującym.

Poniżej znajdziesz porównanie dwóch przykładowych przycisków CTA.

Porównanie słabego i dobrego CTA (call to action)

Jakie zauważyłeś różnice? Pierwszy z przycisków od razu rzuca się w oczy, prawda? Drugi natomiast jest mało widoczny i w zasadzie nieczytelny. Forma komunikatu w pierwszym jest też mniej zobowiązująca, co może przekonać osoby, które jeszcze nie są pewne, czy chcą dokonać zakupu.

Jak tworzyć dobre CTA i ulepszyć istniejące?

Jak już wspomniano wcześniej, CTA i współczynnik konwersji idą ze sobą w parze. Wiele gotowych szablonów stron internetowych lub kreatorów stron oferuje dobrze zaprojektowane CTA i właściwości, ale często przekłada się to tylko na akceptowalny współczynnik konwersji – a my chcemy osiągnąć świetny współczynnik konwersji!

Dlatego ważne jest, aby wdrażać spersonalizowane i zoptymalizowane CTA, które są dopasowane do specyfiki danej witryny i preferencji użytkowników. Eksperymentowanie z różnymi wersjami CTA, dostosowywanie treści, kolorów, umiejscowienia i wielkości przycisków może znacznie poprawić skuteczność konwersji.

Testy A/B to w zasadzie jedyny prawdziwie skuteczny sposób określenia, które call to action najlepiej sprawdzi się u Ciebie. Mimo tego można wyróżnić kilka elementów CTA, które wpływają na konwersję i określić jak, co do zasady, powinny wyglądać. Omówmy je teraz.

Kolor przycisku

Poprawnie dobrany kolor może znacząco wpłynąć na przyciąganie uwagi użytkowników, wywoływanie odpowiednich emocji oraz skuteczność zachęcania do kliknięcia.

Na co zwracać uwagę?

 • Kontrast. Kontrastujący kolor CTA wyróżni element się na stronie, przyciągając wzrok użytkowników i kierując ich uwagę w kierunku przycisku.
 • Spójność z brandingiem. Kolor CTA powinien być zgodny z identyfikacją wizualną marki, aby zachować spójność i jedność stylistyczną na stronie internetowej.
 • Wywoływanie odpowiednich emocji. Każdy kolor wpływa na nas trochę inaczej.


Każdy kolor ma swoje unikalne oddziaływanie na psychikę człowieka.

Na przykład, czerwień jest często kojarzona z działaniem i może wzbudzać poczucie pilności lub aktywować impuls do kliknięcia. To świetny wybór, jeśli chcemy zwiększyć konwersje w sklepie internetowym czy kampanii sprzedażowej.

Z kolei zieleń kojarzy się z pozytywnymi uczuciami, takimi jak nadzieja czy spokój. Wykorzystanie jej w CTA może być korzystne, jeśli chcemy zachęcić użytkowników do subskrypcji, zapisania się na newsletter czy kontynuacji czytania.

SPRAWDŹ TEŻ: Kolory w marketingu – poznaj moc psychologii kolorów!

Umiejscowienie call to action

Ogólnie warto unikać umieszczania wielu CTA obok siebie. Tak mówi teoria. Jednak statystyki pokazują, że jedno CTA na stronie, która się przewija, może być niewystarczające.

Strony, które umieszczają przycisk CTA w sekcji above the fold oraz dodatkowe call to action niżej na stronie, osiągają nawet 220% wyższe wskaźniki konwersji niż strony, które mają tylko jedno CTA w pierwszej części strony. Warto więc strategicznie rozmieścić przyciski w różnych miejscach, aby zachęcić użytkowników do podejmowania działań w różnych punktach przewijania.

Choć nie ma jednego uniwersalnego miejsca, gdzie najlepiej umieszczać CTA, zwykle robi się to w jednym z tych obszarów:

 • Above the fold. To miejsce na stronie, które jest od razu widoczne bez konieczności przewijania. Umieszczenie głównego CTA w tej sekcji pozwala szybko zwrócić uwagę użytkowników i skłonić ich do działania jeszcze przed zapoznaniem się z całą zawartością strony.
 • Umieszczenie CTA bezpośrednio pod prezentacją produktu lub grafiką pozwala na natychmiastowe podjęcie akcji przez potencjalnego klienta.
 • Call to action na samym dole strony może być skutecznym sposobem na zachęcenie tych użytkowników, którzy przeczytali całą zawartość i chcą podjąć akcję lub dowiedzieć się więcej.
 • Przycisk CTA w głównym menu nawigacyjnym może być użyteczne, szczególnie jeśli jest to kluczowy element, na którym zależy stronie.
 • Wyskakujące okno z CTA może być skutecznym narzędziem, aby przyciągnąć uwagę użytkowników i zachęcić do podjęcia określonej akcji.

Tło i elementy wokół

Mniej znaczy więcej w świecie projektowania stron internetowych. Zbyt wzorzyste tła sprawiają, że strony wydają się mniejsze, a elementy wydają się znajdować blisko siebie.

Odpowiednia ilość białej przestrzeni wokół CTA kieruje uwagę użytkownika na ten przycisk i jasno wskazuje, jaki powinien być ich kolejny krok. Wykorzystaj mapy cieplne, aby zrozumieć, gdzie użytkownicy Twojej strony poruszają się kursorem. Jeśli zauważysz, że wielu użytkowników umieszcza kursor nad białą przestrzenią, rozważ umieszczenie CTA właśnie tam.

Co do zasady, bardzo dobrze konwertują też call to action umieszczone tuż pod obrazkami i grafikami.

Sprawdź również: Co to jest konwersja? Współczynnik konwersji w marketingu 

Treść CTA i jej forma

Wiele optymalizacji CTA skupia się na części „wezwania” („call”) z „wezwania do działania” („call to action”), przy niewielkiej uwadze poświęconej części „działania” („action”). A przecież to, jakie działanie chcesz, aby użytkownik podjął, ma ogromny wpływ na skuteczność danego CTA.

Zanim poprosisz użytkownika o podjęcie jakiejkolwiek akcji, musisz jasno przekazać, czego od niego oczekujesz i czego może się spodziewać po kliknięciu w przycisk.

Ważne jest, aby CTA było umieszczone w odpowiednim kontekście, a w przypadku bardziej złożonych interakcji, warto je wzbogacić o dodatkowe informacje. Na przykład, sam przycisk „zgarniam rabat” w newsletterze mógłby być niezrozumiały i dezorientujący, gdyby nie zostało poprzedzone zdaniem informującym, że dzisiaj oferujemy rabat na następne zakupy.

O czym jeszcze warto pamiętać? „Kliknij tutaj” to nie jest dobry tekst CTA. Dobry tekst nie powinien brzmieć jak tekst reklamowy. Twoje wezwanie do działania powinno brzmieć jak myśl osoby czytającej.

Krótko mówiąc, treść call to action powinna być jasna i prosta. Tekst CTA powinien współgrać z resztą treści na Twojej stronie, być krótki, dynamiczny i na temat.

Efektywne CTA na przykładzie widgetu CallPage

Przyciski CTA są szczególnie ważne w formularzach i oknach pop-up, które mają na celu pozyskiwanie leadów. 

Widget CallPage umożliwia firmom i przedsiębiorcom łatwe i skuteczne nawiązywanie interakcji z użytkownikami odwiedzającymi ich stronę internetową. Jego głównym celem jest skłonienie użytkownika do zostawienia numeru telefonu, w celu otrzymania automatycznego połączenia od konsultanta w nie więcej niż 28 sekund.

Oto dlaczego call to action w widgetach CallPage jest tak efektywne:

 • Domyślny tekst CTA jest zaprojektowany w sposób przekonujący. Zamiast zwykłego „Skontaktuj się z nami”, CallPage stosuje bardziej perswazyjne wyrażenie: „Zadzwońcie do mnie teraz”. Taki tekst wyraża to, co prawdopodobnie myśli użytkownik oraz pobudza poczucie pilności.
 • Zarówno przycisk, jak i cały widget CallPage przyciąga wzrok, dzięki odpowiedniemu umiejscowieniu na stronie, wykorzystaniu kontrastujących kolorów i estetycznemu wyglądowi. Widoczność i estetyka przyciągają uwagę użytkowników, co zwiększa szanse na ich reakcję na CTA.
 • CTA w widgetach CallPage jest proste i pozbawione elementów rozpraszających uwagę użytkownika. Skupiają się na jednym konkretnym działaniu, co ułatwia użytkownikom podjęcie decyzji i reakcję na CTA.
 • CallPage oferuje możliwość personalizacji wyglądu i treści widgetu oraz CTA, co pozwala dostosować go do indywidualnych potrzeb i stylu marki. Personalizacja wzmacnia związek z użytkownikami i zachęca do aktywności.

Widget kontaktowy CallPage z niebieskim call to action (CTA)

Podsumowanie

Podsumowując, CTA to kluczowy element skutecznej komunikacji marketingowej, który warto zoptymalizować, aby poprawić wskaźniki konwersji i skuteczność witryny. Dbałość o kolor, umiejscowienie, treść i estetykę CTA może znacząco wpłynąć na sukces kampanii i osiągnięcie celów biznesowych.

Jeśli zależy Ci poprawie wskaźników konwersji i większej ilości leadów, koniecznie sprawdź co ma do zaoferowania platforma CallPage!

Wypróbuj wszystkie funkcje CallPage za darmo przez 14 dni!

Wypróbuj wszystkie funkcje CallPage za darmo przez 14 dni!

Otrzymuj do 75% więcej konwersji bez dodatkowych inwestycji w reklamę. Zwiększ sprzedaż.

 • Kup lub anuluj w dowolnym momencie
 • Szybka konfiguracja
 • Plany dopasowane do wielkości firmy