Explore otherproducts
6 min

Skuteczny e-mail marketing. 10 kluczowych zasad

E-mail marketing to jedno z najbardziej popularnych kanałów komunikacji wykorzystywanych przez marketerów w Polsce i na całym świecie. Co zrobić, żeby działania e-mail marketingowe były skuteczne? Zacznij od tych 10 kluczowych zasad dobrego email marketingu. Ten artykuł został zaktualizowany w grudniu 2020 r.

Paulina Józwik
11.05.2018

Email marketing w Polsce – kilka ciekawych danych

Zanim przejdziemy do zasad, które pomogą zwiększyć skuteczność działań e-mail marketingowych, przyjrzyjmy się danym dotyczącym e-mail marketingu w Polsce:

  • Co drugi Polaku dokonuje zakupów w internecie na podstawie otrzymanych maili (Interaktywnie.com)
  • E-mail marketing jest liderem w zakresie zwrotu z inwestycji – tak twierdzi ponad 50% ankietowanych marketerów w Polsce. (“E-mail marketing i marketing automation 2017”, GetResponse)
  • W 2018 r. wydając 1 zł na kampanie email marketingowe firmy zarabiały nawet 50 zł. (Business Insider)
  • Najwięcej, bo aż 57,37% osób otwiera wiadomości dotyczące nieruchomości. (GetResponse)
  • Aż 30% użytkowników nigdy nie otwiera e-mail z folderu SPAM. (Interaktywnie.com)

Wszystkie te dane wskazują na to, że warto poświęcić czas, energię i… budżet na e-mail marketing. Ale trzeba postawić na jakość, skuteczny e-mail marketing sam się nie zrobi.

Skuteczny e-mail marketing – o czym trzeba pamiętać?

1. Zasada dobrego e-mail marketingu: Pytaj o pozwolenie

Permission marketing, czyli marketing za przyzwoleniem – to hasło powinno wejść do Twojego codziennego słownika na zawsze. Jego popularyzatorem jest Seth Godin, który powiedział prostą rzecz: “Po co oferować usługi ludziom, którzy wcale ich nie chcą?”.

Jeśli chcesz robić skuteczny  e-mail marketing, prowadź komunikację wyłącznie z osobami, które wyraziły na to zgodę. Taka praktyka jest również zgodna z prawem.

#WSKAZÓWKA: Do tego celu wykorzystaj model double opt-in. Polega on na wysyłce wiadomości email marketingowych do osoby, która zostawiła dane w formularzu wiadomości z linkiem aktywacyjnym. Dopiero po kliknięciu linku, adres mailowy aktywuje się w bazie danych i będziesz mógł wysyłać wiadomości do użytkownika.

 2. Zasada skutecznego e-mail marketingu: Segmentuj bazę

Dbanie o porządki w bazie danych wymaga dodatkowych nakładów pracy, ale warto to zrobić, aby Twój e-mail marketing był skuteczny. Dzięki segmentacji bazy zaczniesz docierać do osób rzeczywiście zainteresowanych Twoją działalnością. Co więcej, lepiej dopasujesz treści maili, oferty, a nawet termin wysyłki. To wszystko przełoży się na lepsze efekty z kampanii.

#WSKAZÓWKA: Zacznij segmentację bazy od przejrzenia danych historycznych. Sprawdź, jak do tej pory odbiorcy reagowali na Twoje wiadomości np. którzy z nich najczęściej otwierali maile, o której godzinie, jaki element kreacji klikali.


 

 

3. Zasada skutecznego email marketingu: Przygotuj stronę docelową

Samo przygotowanie maila i jego wysyłka to dopiero pierwszy krok do sukcesu i do osiągnięcia stanu „skuteczny email marketing”. Ogromne znaczenia ma również strona docelowa (landing page), czyli miejsce, gdzie odeślesz odbiorcę po kliknięciu call to action. To właśnie tam dojdzie do realizacji celu Twojej kampanii – zakupu produktu, pobrania ebooka, wypełnienia formularza.

#WSKAZÓWKA: Miejsce docelowe, do którego odeślesz odbiorcę, powinno być spójne z zawartością wiadomości mailowej. Najczęściej do tego celu tworzy się specjalny landing page z ofertą. Ważnym elementem landinga jest prostota, czytelność, oferta pisania językiem korzyści oraz wyraźne call to action. Dodatkowo warto pamiętać o tym, żeby umożliwić odbiorcy szybki kontakt z firmą/obsługą klienta, gdyby chciał o coś dopytać.


 

 

4. Personalizuj adres nadawcy

Wiadomości e-mail wysyłane przez daną osobę (np. „Julia Kowalska”), działają znacznie lepiej niż wiadomości e-mail wysyłane przez firmę (np. „Kowalski i Spółka”). Alternatywą może być stosowania imienia i nazwy firmy, np. Ania z CallPage.

Dlaczego warto wypróbować tę metodę? Po pierwsze to sposób na wyróżnienie się. Po drugie, jeśli wysyłasz maile regularnie do klientów, mail od osoby, którą już znają szybciej zwróci uwagę. Zwiększysz w ten wskaźnik otwarć kampanii.

Przykład spersonalizowanej nazwy nadawcy:

#WSKAZÓWKA: W tym miejscu warto wspomnieć też o personalizacji maili – zarówno tematów wiadomości, jak i treści. Według raportu Freshmaila “E-mail marketing w liczbach” aż 87% marketerów w ogóle nie używa personalizacji w kampaniach. A ma to ogromny wpływ na skuteczność e-mail marketingu.

To samo źródło podaje, że użycie personalizacji w temacie wiadomości podnosi szansę na zwiększenie open rate o 126%. Czy warto spróbować tej techniki? Zdecydowanie tak!


 

5. Zasada dobrego e-mail marketingu: Krótkie tematy wiadomości

Firma Freshmail przebadała 10 miliardów wiadomości i podzieliła się wynikami, z których wynika, że maile, które mają od 1 do 3 słów w temacie, uzyskują najwyższy open rate. Pewnie trudno Ci sobie teraz wyobrazić, jak za każdym razem tworzyć maile tylko z jednym słowem. Jednak jeśli chcesz, aby Twój e-mail marketing był skuteczny, lepiej podąża tą drogą 🙂

Trik polega na tym, żeby robić to z głową i umiarem, ponieważ odbiorcy mogą się przyzwyczaić do takiej formy i przestać reagować na wiadomości. Krótkie tytuły są intrygujące i nierzadko odróżniają się w skrzynce odbiorczej od tych, które posiadają do 10 słów.

#WSKAZÓWKA: Pamiętaj, że długość tytułu wiadomości ma również wpływ na to, jak będzie wyświetlał się w skrzynce pocztowej. Zbyt długi temat, po prostu będzie ucięty.


 

6. Zasada skutecznego e-maila: Dopasuj temat do zawartości maila

Walka o dużą liczbę otwarć maili może doprowadzić do zbytniego kombinowania z  tematem wiadomości. Wiadomo, każdy nadawca chce, żeby tytuł był oryginalny i chwytliwy. To wszystko ważne, ale najważniejsze jest, aby Twój e-mail sprzedażowy osiągnął swój cel, a nie tylko doprowadził do otwarcia wiadomości.

Dlatego też zadbaj o to, żeby treść samej wiadomości była atrakcyjna i związana z tematem. Jeśli odbiorca poczuje się oszukany (bo treść nie zgadza się z tematem), stracisz możliwość nawiązania kontaktu z klientem, a co gorsza może on oznaczyć wiadomość jako SPAM.


 

7. Zasada dobrego e-mail marketingu: Pisz zwięźle

KIedy użytkownik otwiera Twojego maila, masz tylko kilka sekund na to, żeby go przekonać do kliknięcia CTA. Dlaczego tak krótko? Z naszego doświadczenia w CallPage wynika, że średnio ok. 50% odbiorców newslettera spędza tylko 8 sekund i więcej na przeglądaniu wiadomości. W tak krótkim czasie człowiek przeczyta tylko kilka zdań. Dlatego dobry e-mail sprzedażowy nie powinien być przeładowany tekstem.

#WSKAZÓWKA: Do rozwinięcia tematu wykorzystaj stronę docelową. To tam możesz podać więcej informacji na temat korzyści oferty i zaprezentować ją w pełni.


Ucz się marketingu bez wychodzenia z domu. Zobacz nagrania bezpłatnych webinarów z najlepszymi praktykami w Polsce! Zobacz nagrania > 

8. Zasada skutecznego e-mail marketingu: Wybierz odpowiedni format wiadomości

Format wiadomości to kolejny element, który może decydować o skuteczności e-mail marketingu. Co wybrać, szablon graficzny, czy zwykły tekst?

Prosty e-mail tekstowy nadaje się do wiadomości, które mają jedno wezwanie do działania. Są także łatwiejsze do odczytania i przeglądania na smartfonie (pozwalają uniknąć nieprawidłowego wyświetlania się elementów maila). Wiadomości składające się tylko z tekstu mogą się sprawdzić, gdy używasz bardzo spersonalizowanego tonu wypowiedzi. Np. jak w przypadku poniższej wiadomości od guru marketing Neila Patela:

źródło

Wiele marek preferuje jednak wysyłkę wiadomości z użyciem szablonów graficznych ze zdjęciami i obrazkami. Szablony na pewno warto wykorzystać w e-commerce, gdzie prezentacja produktu jest bardzo ważna. 

#WSKAZÓWKA:Aby Twój e-mail marketing był skuteczny, warto przetestować różne formaty wiadomości! Nie ma niestety jednej odpowiedzi na to, jaki format wybrać, żeby był skuteczny. Najlepiej przetestować dwie formy i wybrać tę, która sprawdzi się najlepiej w zależności od celu kampanii.


 


9. Zasada skutecznego e-maila sprzedażowego: Dodaj call to action

Call to action, czyli wezwanie do działania to jeden z najważniejszych elementów skutecznego e-mail marketingu. Za jego pomocą nakierujesz odbiorcę do wykonania pożądanego przez Ciebie działania. CTA w mailu możesz umieścić za pomocą przycisku lub linku. Najważniejsze, żeby było widoczne i posiadało chwytliwy tekst, który zachęci do kliknięcia.

#WSKAZÓWKA: Jak przygotować tekst CTA do skutecznego e-maila? Stawiaj na konkret, czyli napisz dokładnie to, co chcesz, żeby zrobił odbiorca: np. „Przejdź do sklepu”, „Pobierz e-booka”.

Jeśli nie dodasz CTA, tracisz szansę na to, że odbiorca zrozumie Twoją intencję. Skuteczny e-mail marketing to nie sztuka dla sztuki.


 

 

10. Zasada dobrego e-maila sprzedażowego: Analizuj wyniki kampanii

Ta zasada może wydawać się oczywista. Nie chodzi w niej tylko o zerknięcie w statystyki… Ale wyciąganie wniosków, po to, żeby tworzyć skuteczniejsze kampanie e-mail marketingowe.

Liczby podpowiedzą, które maile działają dobrze. Wiele platform do e-mail marketingu ma wbudowane opcje do mierzenia podstawowych wskaźników (open rate, click rate i inne). Niski wskaźnik otwarcia może sugerować, że Twoje wiadomości trafiają do spamu lub trzeba popracować nad lepszymi tytułami.

Mało kliknięć? Być może treść wiadomości nie jest interesująca dla użytkowników lub call to action jest niezbyt chwytliwe. To wszystko można zmienić, bazując na wynikach kampanii. Aby robić skuteczny e-mail marketing, musisz opierać się na danych i wyciągać wnioski. Powodzenia!

Twój e-mail marketing ma wysoki open rate, ale nie konwertujesz generowanych kontaktów? Skieruj ruch na swoją stronę internetową i zwiększ sprzedaż instalując widget CallPage. Zamów spersonalizowaną prezentację lub przetestuj nasze narzędzie za darmo przez 7 dni!

Sprawdź inne artykuły

Wypróbuj wszystkie funkcje CallPage za darmo przez 14 dni!

Wypróbuj wszystkie funkcje CallPage za darmo przez 14 dni!

Otrzymuj do 75% więcej konwersji bez dodatkowych inwestycji w reklamę. Zwiększ sprzedaż.

  • Kup lub anuluj w dowolnym momencie
  • Szybka konfiguracja
  • Plany dopasowane do wielkości firmy