Explore otherproducts
4 min

Jak zrobić skuteczny landing page? Robert Marczak (wywiad)

Zastanawiasz się, dlaczego Twój landing page nie działa? Zapraszamy na wywiad z osobą, która wie niemal wszystko na temat landing page’y! Mowa oczywiście o Robercie Marczaku.

Paulina Józwik
23.09.2016

„Po co mi landing page skoro mam stronę internetową?” – czy często spotykasz się z takim pytaniem od klientów?

Robert Marczak: To samo pytanie zadawali klienci kilka lat temu, słysząc o portalach społecznościowych: „Po co mi Facebook, skoro mam stronę internetową?”. Dzisiaj nie ma firmy, która chcąc zaakcentować swoją obecność w sieci, nie zakłada fan page’a na Facebook’u!

Z kierowaniem kampanii marketingowych na dedykowane strony docelowe jest już podobnie. Jeżeli chcesz lepiej wykorzystać budżet reklamowy, chcesz pozyskiwać więcej leadów czy więcej sprzedawać, po prostu kierujesz użytkownika na specjalnie przygotowaną stronę docelową. Czyli na landing page. Tam użytkownik może, a przynajmniej powinien bez większych problemów zrealizować określoną akcję, np. zakup produktu lub zapis na webinar.

Wobec tego, jakie są najczęstsze błędy, które sprawiają, że landing page nie działa?

Robert Marczak: Powodów może być wiele! Zaczynając od źle dobranej grupy docelowej, poprzez niedopasowany język korzyści, mnogość celów, wiele elementów rozpraszających na stronie, a kończąc na kwestiach technicznych, jak chociażby brak dopasowania strony do urządzeń mobilnych. 

Możliwości do potknięcia jest sporo, dlatego tak ważna jest edukacja. Bardzo się cieszę, że będę miał okazję opowiedzieć o tym na najbliższym webinarze. Znajomość błędów jest doskonałą okazją do pracy na własnych projektach, optymalizowania ich, czy testowania wariantów, tak aby każdy mógł stworzyć swój dobry landing.

Dobry landing, czyli jaki?

Robert Marczak: Dobry landing, to taki, który pozwala efektywnie realizować cel kampanii marketingowej. Nieważne, czy jest on graficznym dziełem sztuki, popisem umiejętności storytellerskich copywritera, czy powstawał nakładem pracy całego działu deweloperskiego.

Landing page ma realizować swój cel. W przypadku landingów sprawdza się zasada, że mniej znaczy więcej. Zazwyczaj, im mniej niepotrzebnych elementów na stronie, tym lepiej dla konwersji.

„Landing page powinien mieć jedno CTA” – takie twierdzenie można spotkać w wielu wypowiedziach na temat stron docelowych. Czy w praktyce rzeczywiście istnieją ścisłe reguły projektowania landing page’y, których należy się trzymać?

Robert Marczak: Jeżeli ktoś pyta mnie o najistotniejsze kwestie, o których trzeba pamiętać projektując skuteczny landing page, zawsze wymieniam trzy: spójny przekaz marketingowy, precyzyjne CTA i unikanie rozpraszaczy.

Jeżeli użytkownik po kliknięciu reklamy znalazł to, czego szukał, wiedział gdzie kliknąć i kliknął, to znaczy, że wszystko jest w najlepszym porządku. Na temat landing page’y powstało wiele publikacji, z których można dowiedzieć się, co powinna zawierać strona docelowa, a czego należy na unikać. Dobrze jest czytać takie, które przygotowali specjaliści i praktycy w swojej dziedzinie.

W ostatnim czasie wspólnie ze specjalistami z branży marketingu internetowego przygotowaliśmy kurs „Zrób dobry landing”. Znajdziesz tam, wiele praktycznych informacji dotyczących projektowania landingów i tematów z tym związanych jak, chociażby tworzenie kampanii AdWords od podstaw.

Dziękujemy!

Robert Marczak – aktualnie E-commerce Director w Woolet. Pomysłodawca i współautor kursu #dobrylanding, dzięki któremu dowiesz się, jak zrobić dobry landing page. Prywatnie mąż i ojciec, fan nowych technologii i sportów walki. Uzależniony od tatuaży i Twittera.

Wypróbuj wszystkie funkcje CallPage za darmo przez 14 dni!

Wypróbuj wszystkie funkcje CallPage za darmo przez 14 dni!

Otrzymuj do 75% więcej konwersji bez dodatkowych inwestycji w reklamę. Zwiększ sprzedaż.

  • Kup lub anuluj w dowolnym momencie
  • Szybka konfiguracja
  • Plany dopasowane do wielkości firmy