Explore otherproductsmore
Wypróbuj za darmo
7 min

Jak przekonać klienta do zakupu? 10 trików psychologicznych

Może ci się wydawać, że Twoja firma nie odniesie żadnych korzyści z rozmów przychodzących. W końcu klienci zazwyczaj dzwonią wtedy, kiedy mają problem do rozwiązania. Z takich telefonów nie będzie żadnego zysku — myślisz. To błąd! W artykule podpowiadamy, jak przekonać klienta do zakupu, stosując sprawdzone metody psychologiczne.

Magdalena Wąsowicz
18.03.2020

Artykuł został zaktualizowany w maju 2020 r.

Jak przekonać klienta do zakupu?

Sprawnie działający dział obsługi klienta wpływa na pozytywny wizerunek marki i buduje lojalność klientów. Klienci mogą zadzwonić do ciebie również z pytaniami dotyczącymi oferty. Wszystkie rozmowy dotyczące reklamacji, zapytań czy uwag da się tak pokierować, by zakończyły się sprzedażą. Nie trzeba chyba dodawać, że poniższe rady na temat tego, jak przekonać klienta do naszej oferty, przydadzą się również pracownikom działów sprzedaży.

Chcesz zachęcić klienta do kupna? Musisz wiedzieć, jakich trików użyć. Oto kilka najlepszych sposobów na to, jak przekonać kogoś do kupna czegoś.

POZNAJ: 17 KROKÓW DO ZAMIANY LEADÓW W PŁACĄCYCH KLIENTÓWPOBIERZ EBOOKA!


 

1. Bądź naturalny i nie rozmawiaj wg scenariusza.

Klienci wybierają telefon, ponieważ chcą porozmawiać z człowiekiem, który będzie reagował na ich wypowiedzi i odpowiadał na pytania, nawet te nietypowe. Gdyby było inaczej, to poprzestaliby na przeglądaniu strony internetowej.

Dane z badań Bright Local pokazują, że aż 60% klientów woli dzwonić do małych biznesów, jeśli mają pytania lub wątpliwości, albo są zainteresowani ofertą. Telefony wygrywają również, jeśli klient potrzebuje uzyskać informacje stosunkowo szybko i ceni personalny kontakt. 

Z tego powodu nigdy nie powinieneś korzystać czy narzucać podwładnym gotowych scenariuszy rozmowy, tzw. skryptów. W idealnym świecie skrypty sprzedażowe powinny służyć nakierowaniu rozmowy i pomóc przedstawicielowi Twojej firmy poruszyć najistotniejsze tematy, podpowiedzieć słowa zachęcające do kupna.  Nie jest to w żadnym wypadku ścisły scenariusz, którego sprzedawca musi się trzymać. Przecież nawet aktorzy improwizują i często ich występy okazują się lepsze od tych zaplanowanych przez scenarzystę .;)

Czytane z kartki czy z ekranu komputera wypowiedzi brzmią sztucznie i od razu budzą w odbiorcy podejrzenie, że chce im się wcisnąć produkt. Klienci kupują chętniej, jeśli nawiążą z konsultantem więź emocjonalną. Nawiązanie takiej więzi nie będzie możliwe, jeśli konsultant czyta wcześniej przygotowany scenariusz rozmowy i boi się wyjść poza schemat.


 

2. Zapytaj o samopoczucie.

Na początku rozmowy, gdy już się przedstawisz, zapytaj klienta o jego samopoczucie. Badania pokazują, że wśród klientów pytanych o samopoczucie sprzedaż znacznie wzrosła. Możesz też zacząć rozmowę od pozytywnego komentarza. Eksperyment przeprowadzony wśród kelnerów pokazał, że pozytywne komentarze zwiększyły wysokość napiwków o 27%! W rozmowie telefonicznej też to zadziała.

Przeczytaj też:Jak rozmawiać z klientem po raz pierwszy. 


 

3. Zwracaj się do rozmówcy po imieniu.

Dowiedz się, jak Twój rozmówca ma na imię i od czasu do czasu zwracaj się do niego po imieniu. Badania psychologiczne pokazują, że ludzie lubią słyszeć swoje imię i są znacznie bardziej skłonni do nawiązania przyjaznej relacji wtedy, gdy druga strona go używa.

W rozmowie z Polakami zwróć uwagę na formy grzecznościowe. O ile w języku angielskim możesz zwracać się do rozmówcy po imieniu bez obawy popełnienia faux pas, to w polskim nie jest to już takie proste. Dlatego, zanim zaczniesz zwracać się do klienta w ten sposób, zapytaj go czy wyraża na to zgodę.

Dzięki temu unikniesz nieprzyjemności. Jeśli nie chcesz urazić klienta, to posiłkuj się sformułowaniem „Pan/Pani” i zwracaj się do klienta np. „Panie Robercie” czy „Pani Paulino”. 


 

4. Zaprezentuj się jako przedstawiciel biznesu, konsultant lub doradca.


Nie sugerujemy, że powinieneś się przedstawiać jako konsultant biznesowy, jeżeli nim nie jesteś, ani manipulować sytuacją i kłamać co do Twojej pozycji. Ale istnieje ogromna różnica pomiędzy działaniem jak profesjonalista, który reprezentuje firmę, a zachowywaniem się nachalnie. Nie bądź sprzedawcą, który kojarzy się z chodzącym katalogiem produktów czy usług, który recytuje listę dostępnych rzeczy do kupienia i tylko myśli o tym np., jak zachęcić klienta do kupna ubezpieczenia, nawet jeśli klient go nie potrzebuje.

Myśl o sobie jako o ekspercie z ogromną, merytoryczną wiedzą. Posiadasz przecież doświadczenie w branży, którą reprezentujesz, masz generalny ogląd swojego sektora, podczas gdy konsumenci znają jedynie jego wycinek. Wykorzystaj swoją ciężko zdobytą wiedzę, aby przedstawić swoje rekomendacje i dostarczyć klientom nowych informacji.

I nie chodzi tutaj tylko o to, żeby starać się grać na potrzeby rozmowy sprzedażowej. Kiedy zdasz sobie sprawę ze swojego doświadczenia i bardziej uwierzysz w siebie, Twój głos będzie brzmiał pewniej i nada to wypowiadanym słowom większą moc przekonywania. Nie musisz się już głowić nad tym, jak zachęcić do kupna produktu, po prostu wykorzystaj swoją wiedzę.

Przeczytaj też:Jak przygotować się do prezentacji produktu, która zapewni sukces sprzedażowy?


 

5. Udowodnij, że Twoje produkty są lepsze od tych oferowanych przez konkurencję.

Podkreślenie zalet oferowanego przez Twoją firmę produktu lub usługi jest bardzo ważne. Często klienci dzwonią do firm z pytaniami dotyczącymi oferty w celu zbadania rynku. Dlatego, jeśli nadarzy się taka okazja, podkreśl, że oferta Twojej firmy jest lepsza (bo np. daje dostęp do jakichś szczególnych funkcji, umożliwia personalizację, jest lepiej wykonana) i/lub tańsza niż konkurencji (warto posłużyć się tutaj konkretnymi wartościami, np. o 20%).

Jeśli oferta nie jest tańsza — trudno, ale zawsze możesz wykazać, że za odrobinę wyższą cenę klient dostaje lepszy i staranniej dopracowany produkt. Posłużmy się przykładem. Jak zachęcić klienta do banku? Przedstaw porównanie ofert z różnych instytucji finansowych i skup się na podkreśleniu, dlaczego konto czy lokata oferowana przez Twój bank przyniesie klientowi większe korzyści. 


 

 

6. Inicjuj dalszą rozmowę.

Prowadź i inicjuj rozmowę, zadawaj otwarte pytania i dawaj rozmówcy szansę na rozwinięcie tematu. Zamiast powiedzieć: „Tak nasz produkt ma taką funkcję” powiedz: Tak, [imię rozmówcy], nasz produkt ma taką funkcję i chętnie opowiem, jak ona działa”.


Pobierz listę 17 kroków do zamiany leadów na płacących klientów.

Pobierz ebooka! 

7. Określ pozytywne cechy klienta.

Psychologowie od dawna wiedzą, że jeśli powiemy komuś, że ma pozytywną cechę, to osoba ta będzie starała się tę cechę pokazywać.

Jak ma się to do rozmów przychodzących i sprzedaży telefonicznej? Gdy rozmawiasz z klientem, postaraj się określić go jakąś pozytywną cechą, np. powiedz: „Jest pan jednym z naszych najlepszych klientów” lub „To przyjemność robić z panem interesy”. W ten sposób zachęcisz rozmówcę do bycia najlepszym klientem!


 

8. Działaj na emocje.

Wszyscy lubimy myśleć, że nasze decyzje są racjonalne, ale nie oszukujmy się — większość podejmujemy pod wpływem emocji. Kiedy rozmawiasz z klientem, podkreślaj jakie pozytywne emocje wywoła Twój produkt lub jego zakup. Zobaczysz, że zadziała to skuteczniej niż rzeczowa argumentacja!

9. Wykorzystaj FOMO.

Nawet niezdecydowanym nabywcom często trudno jest sobie odmówić skorzystania ze  wspaniałej okazji – zwłaszcza jeśli będą mieli świadomość tego, co co stracą, rezygnując z niej. W marketingu nazywa się to FOMO (ang. fear of missing out, obawa przed utratą okazji na kupienie/zrobienie czegoś). Możesz wykorzystać ten trik psychologiczny, prezentując  swoją ofertę jako coś, co potencjalny klient przegapi, jeśli nie dokona zakupu, a nie tylko podkreślając wartość dodaną produktu. 

Dobrym przykładem będzie tutaj zastanowienie się, jak przekonać klienta do współpracy z biurem nieruchomości. Możesz powiedzieć, że oferta jest ograniczona czasowo,  że później Twoja firma nie przewiduje już tego typu współprac, a mieszkanie czy powierzchnia biurowa nie będą już później dostępne, bo ich właściciel rozważa poszukiwanie kontrahentów za granicą. Co więcej, rzadko kiedy na rynku pojawiają się nieruchomości w aż tak wysokim standardzie.

Jeśli to możliwe, dostosuj swoją ofertę tak, aby opisać potencjalnie utraconą szansę z każdej możliwej perspektywy. Czego obecnie brakuje w życiu lub biznesie klienta bez tego rozwiązania? Dlaczego będą żałować, że nie dokonają zakupu? Jeśli odrzucą Twoją ofertę, w jaki sposób może ją wykorzystać konkurencja? 


 

10. Pozwól zdecydować o kolejnych krokach


Jeśli chcesz wykorzystać potęgę psychologii w swojej pracy, a równocześnie brzmieć mniej jak sprzedawca, a bardziej jak konsultant, daj rozmówcy pewną autonomię, pytając „Co chciałbyś zrobić na dalszym etapie?” lub „Jakie kolejne kroki możemy podjąć?”. To jeden z bardzo istotnych kroków w temacie tego, jak zachęcić klienta do zakupu.

Oczywiście możesz zaoferować kilka sugestii czy opcji. Jednak zadając tego typu pytanie i pozwalasz, by klient sam decydował, nie naciskając i nie przekonując do żadnego z wyborów w nachalny sposób, wysyłasz osobie, z którą rozmawiasz sygnał, że jej zdanie jest ważne. Poczucie możliwości wyboru i przekonanie o istotności własnej opinii częściej skutkuje podjęciem decyzji, a dla Ciebie oznacza to sukces sprzedażowy. 

Podsumowanie

Połączenia przychodzące mogą być świetnym kanałem sprzedaży, trzeba tylko wiedzieć, jak przejść od pytań o ofertę do przedstawienia oferty handlowej. Przedstawione powyżej triki psychologiczne z pewnością pomogą ci w nawiązaniu dobrych relacji z klientem. Wykorzystaj je w praktyce. Szczególnie jeśli po głowie wciąż chodzi Ci pytanie: jak zachęcić klienta do kupna produktu lub usługi?

Twój zespół potrzebuje wsparcia w działaniach sprzedażowych? Pomożemy Ci z tym! Generuj wartościowe leady korzystając z naszego narzędzia. Zamów spersonalizowaną prezentację lub przetestuj nasze narzędzie za darmo przez 7 dni!

Magdalena Wąsowicz10. Pozwól zdecydować o kolejnych krokach


Jeśli chcesz wykorzystać potęgę psychologii w swojej pracy, a równocześnie brzmieć mniej jak sprzedawca, a bardziej jak konsultant, daj rozmówcy pewną autonomię, pytając „Co chciałbyś zrobić na dalszym etapie?” lub „Jakie kolejne kroki możemy podjąć?”. To jeden z bardzo istotnych kroków w temacie tego, jak zachęcić klienta do zakupu.

Oczywiście możesz zaoferować kilka sugestii czy opcji. Jednak zadając tego typu pytanie i pozwalasz, by klient sam decydował, nie naciskając i nie przekonując do żadnego z wyborów w nachalny sposób, wysyłasz osobie, z którą rozmawiasz sygnał, że jej zdanie jest ważne. Poczucie możliwości wyboru i przekonanie o istotności własnej opinii częściej skutkuje podjęciem decyzji, a dla Ciebie oznacza to sukces sprzedażowy. 

Podsumowanie

Połączenia przychodzące mogą być świetnym kanałem sprzedaży, trzeba tylko wiedzieć, jak przejść od pytań o ofertę do przedstawienia oferty handlowej. Przedstawione powyżej triki psychologiczne z pewnością pomogą ci w nawiązaniu dobrych relacji z klientem. Wykorzystaj je w praktyce. Szczególnie jeśli po głowie wciąż chodzi Ci pytanie: jak zachęcić klienta do kupna produktu lub usługi?

Twój zespół potrzebuje wsparcia w działaniach sprzedażowych? Pomożemy Ci z tym! Generuj wartościowe leady korzystając z naszego narzędzia. Zamów spersonalizowaną prezentację lub przetestuj nasze narzędzie za darmo przez 7 dni!

 

Wypróbuj wszystkie funkcje CallPage za darmo przez 14 dni!

Wypróbuj wszystkie funkcje CallPage za darmo przez 14 dni!

Otrzymuj do 75% więcej konwersji bez dodatkowych inwestycji w reklamę. Zwiększ sprzedaż.

  • up lub anuluj w dowolnym momencie
  • Szybka konfiguracja
  • Plany dopasowane do wielkości firmy
Wypróbuj za darmoUmów prezentację