Explore otherproductsmore
Wypróbuj za darmo
9 min

Jak napisać cold maila, na którego KAŻDY odpowie?

Jeśli próbowałeś sztuki cold mailingu to wiesz, że sam fakt otwarcia przez odbiorcę maila to wielkie zwycięstwo, a otrzymanie odpowiedzi na cold mailing można potraktować wręcz jako historyczne zwycięstwo. Odnosisz czasem wrażenie, że testowałeś już wszystko, a nowe pomysły wydają Ci się sztywne i nudne? W artykule znajdziesz wskazówki, jak pisać skuteczne cold maile oraz przykłady tego, jak pisać maila z ofertą.

Maria Czyżycka
23.03.2020

Ten artykuł został zaktualizowany w maju 2020 r.


Cold mailing, czyli maile “na zimno”, to nadal popularna forma email marketingu. I nie ma się co dziwić, że tak wielu marketingowców wykorzystuje ją na co dzień w swojej pracy.

Właściwie zaplanowana, przygotowana z dbałością o każdy szczegół oraz profesjonalnie zrealizowana kampania cold mailingowa będzie stale wypełniać lejek sprzedażowy, a jedyne, o co muszą wtedy zadbać sprzedawcy, to finalizacja transakcji.

Chciałoby się wręcz z zazdrością zapytać: “Jak oni to robią?!”. Odpowiedź jest banalnie prosta: większość z nich wykorzystuje na 99% przynajmniej jeden z 4 najpopularniejszych schematów zimnych maili.

Co warto podkreślić, nie są to szablony wiadomości, ponieważ to sugerowałoby, że każdy w łatwy i przyjemny sposób możesz skopiować wszystko z Internetu, a odbiorcy i tak będą z naiwnością odpisywać.

Otóż nie.

Cold mail to jednak wciąż mail, czyli ma formę, którą powinniśmy zachować oraz części, które możemy wykorzystywać. O czym pamiętać, niezależnie od celu, w jakim realizujesz swoją kampanię oraz jak wygląda jej grupa docelowa? Zatem: jak napisać maila z ofertą handlową?

  • Tytuł maila, który Ciebie skłoniłby do otworzenia wiadomości. Unikaj tytułów sprzedażowych oraz typowych dla newsletterów, np. “Tylko dzisiaj 90% taniej!”, “Ostatnia szansa na skorzystanie z tej niesamowitej oferty” – one aż z daleka krzyczą: SPAM, SPAM, SPAM. 
    Dane z badań firmy Adestra pokazują, że odrobina personalizacji w temacie emaila może zwiększyć wskaźnik otwarcia cold maila o 22,2%.
  • Personalizowane fragmenty, dzięki którym Twoje kampanie są skalowalne, ale nie przypominają masowej wysyłki do dużej bazy kontaktów. Jeśli do każdego kontaktu będziesz tworzył i wysyłał osobnego maila, będzie to dla Ciebie nieopłacalne zarówno czasowo, jak i finansowo. Jeśli zaś przygotujesz ogólnego maila, którego wyślesz do wszystkich, Twoje wyniki będą bardzo słabe. Jak wskazuje WoodPecker, kampanie typu cold mailing, w których nawet jedynie sam temat jest spersonalizowany, notują średnio o 10% wyższy open rate. Dalsza personalizacja, czyli np. wspomnienie nazwy firmy odbiorcy czy adresu jego strony www tylko poprawia wyniki kampanii.
  • Call to action, czyli zachęcenie do wykonania konkretnego działania. Musisz pamiętać, aby odpowiednio zakończyć swojego maila, przecież Twoim głównym celem jest, aby uzyskać na niego odpowiedź, prawda? To bardzo prosta, ale skuteczna porada na temat tego, jak napisać mail do klienta, wzór który warto naśladować.

4 schematy pisania cold maili:
 

1. Problem – Rozwiązanie

Pokazanie, w czym tkwi istota problemu, lub że ten w ogóle istnieje, może być bolesnym doświadczeniem dla odbiorcy, ale niezwykle skutecznym.

Dlaczego? Czasem  potencjalny klient nie jest świadomy, ŻE coś zwyczajnie jest nie tak, jak powinno i już drobna zmiana mogłaby wprowadzić znaczące zmiany.

COLD MAILING PRZYKŁADY:Temat: Poszukiwany handlowiec do FIRMA XYZ

Dzień dobry Panie IMIĘ,

Przeglądając oferty pracy na portalu PORTAL.PL, natrafiłem na ogłoszenie, w którym Pana firma FIRMA XYZ poszukuje nowych handlowców.

Sam obecnie pracuję na tym stanowisku w firmie Callpage.io i wiem, jak ważny w tym zawodzie jest szybki kontakt z klientem.

Zauważyłem też, że na Państwa stronie WWW istnieje możliwość telefonicznego kontaktu z przedstawicielami FIRMA XYZ, dlatego pomyślałem, że może byłby Pan zainteresowany pewnym ułatwieniem dla sprzedawców w Państwa firmie?

Chętnie z Panem na ten temat porozmawiam – proszę dać znać, czy miałby Pan chwilkę na krótką rozmowę w tym tygodniu ? 🙂

Pozdrawiam,

XYZ

2. Kto – Dlaczego Ty – W jakim celu

Każdy z nas lubi słyszeć, że jest najlepszy, nawet jeśli czasem może to być lekkie wyolbrzymienie 😉  Uwierz mi, Twój potencjalny klient lub partner biznesowy niczym się pod tym względem nie różni.

Jak zrobić to dobrze? Z wyczuciem, bo przesada może być gorsza niż niedosyt.

Tak może wyglądać mail zachęcający do współpracy, przykład:

Temat: Współpraca FIRMA XYZ + CallPage

Dzień dobry Pani IMIĘ,

Nie tracąc Pani cennego czasu, przejdę od razu do sedna sprawy.

Mam na imię Natalia, jestem dyrektorem działu sprzedaży w CallPage.

Nasi klienci często proszą o polecenie dobrej firmy z usługami call center. Nie ukrywam, że na lokalnym rynku jest sporo takich firm, jednak wiadomo, że dla naszych klientów chcemy tylko tego, co najlepsze. Nie bez powodu więc kontaktuję się właśnie z Państwem 🙂

Postanowiłam napisać do Pani w sprawie możliwości współpracy między naszymi firmami, biorąc pod uwagę, czym zajmuje się Pani FIRMA XYZ.

Kiedy znajdzie Pani dla mnie czas na krótką rozmowę telefoniczną?


Pozdrawiam,
XYZ

3. Kiedy – Konieczny – Konkret, czyli 3K

Cold mailing to idealny wręcz sposób na zrekrutowanie wymarzonego kandydata do pracy. Daje Ci bowiem wybór, z kim chcesz się skontaktować oraz ogranicza ryzyko bezcelowych rozmów rekrutacyjnych.

Czemu warto wybrać taki właśnie schemat? Odbiorca dostaje konkretne informacje, ale wiadomość wciąż skupia się na nim.

Tak może wyglądać mail zachęcający do współpracy, przykład:

Temat: Zaproszenie na rozmowę o współpracy – VoIP Specialist

Cześć IMIĘ,

Jestem współzałożycielem oraz CEO w CallPage.io. Kontaktuję się z Tobą, ponieważ znalazłem Twój profil na PORTAL.PL i zainteresowało mnie Twoje doświadczenie zawodowe związane z VoIP.

Chciałem zapytać ,czy jesteś zainteresowany rozmową o możliwości nawiązania współpracy?

Jesteśmy szybko rozwijającym się startupem z branży B2B SaaS. Tworzymy rozwiązanie, które pozwala skontaktować się firmom z potencjalnymi klientami w 28 sekund poprzez połączenie telefoniczne. Pracujemy w młodym energicznym zespole z wykorzystaniem najnowszych technologii.

Szczegóły naszej oferty znajdziesz w linku: https://resources.callpage.io/praca/voip-specialist.

Daj znać, co myślisz 🙂

Z pozdrowieniami,

XYZ

4. Okaż zrozumienie, ale wykorzystaj okazję

Nawet jeśli prowadzisz regularne kampanie cold mailingowe, które stale mają zapełniać Twój lejek sprzedaży, czasem możesz otrzymać szczególny pretekst do nawiązania kontaktów właśnie przy tej okazji.

Kiedy stosować ten schemat działania? Przy różnych wydarzeniach, które są związane z Twoją grupą docelową lub branżą, świętach lub w okresie wzmożonego zapotrzebowania w grupie potencjalnych klientów.

COLD EMAIL, PRZYKŁAD:

Oryginał w języku angielskim:

Subject: Black Friday in COMPANY_NAME

Hi NAME,

I suppose Black Friday is the worst day to send you an email with a cooperation proposition. This day could be really busy – I think this applies to companies in every industry.

Forgive my curiosity, but how many customers try to call you usually on this day? Or do they just come to your WWW and leave it because, for example, it is hard for them to find your contact information and get in touch you?

In my opinion, CallPage we handle it pretty good, at CallPage despite the fact that we offer a 70% discount for Black Friday on all of our plans. Our callback widget is probably the reason that we handle all the incoming calls so well, because of its call-to-action function.  


As you can see, I am a crazy person, because I decided to try to reach out to you anyway 🙂 Is there any chance you will find some time in the next few days to discuss what we can do for you?

Thanks in advance!

Pamiętaj o A/B testach

Przeprowadzanie testów A/B tematów maili może zwiększyć wskaźnik otwarć maili o 49%. Kiedy LeadGenius chciał poprawić open rate swoich kampanii, firma wypróbowała kilka różnych tematów i śledziła ich wyniki .

Ich pierwotny temat brzmiał po prostu „Twój proces sprzedaży” i miała open rate na poziomie 37,5%. Pod koniec ich eksperymentu z tematami dotyczącymi tego, jak pisać maile z ofertą,  zwiększyli swój współczynnik otwarć do 86,6%. Było to możliwe dzięki bardziej spersonalizowanemu tematowi („Znalazłem Cię dzięki [imię kontaktu] [nazwisko kontaktu]).

Oczywiście wprowadzenie tego typu usprawnień do cold maili może wymagać bardziej dogłębnej analizy i dopracowania strategii, aby pomóc Ci skontaktować się z właściwymi ludźmi, którzy z kolei mają powiązanie z osobami, do których chcesz dotrzeć.

Follow-up to Twoja tajna broń

Wysłanie większej liczby wiadomości przypominających, tzw. follow-upów, może potroić współczynnik odpowiedzi. Czy to za pośrednictwem telefonu, poczty elektronicznej lub mediów społecznościowych, brak prób ponownego kontaktu lub zbyt mała ich liczba są jednymi z głównych grzechów sprzedawców.

Szczególnie w przypadku kampanii cold mailingowych liczba wiadomości w sekwencji wpływa na prawdopodobieństwo tego, ile odpowiedzi uzyskasz. W  przykładzie przedstawionym przez WoodPecker, kampanie z 4-7 wiadomościami na sekwencję otrzymały 3x więcej odpowiedzi niż kampanie z tylko 1-3 mailami w sekwencji.

Kampanie z dłuższymi sekwencjami maili notowały wskaźnik odpowiedzi na poziomie 27%, w porównaniu z krótszymi kampaniami, które otrzymywały wskaźnik odpowiedzi na poziomie 9%.

Wysyłanie follow-upów to dobra praktyka, którą należy konsekwentnie wprowadzać w życie. Jednak jak napisać maila przypominającego, aby nie przesadzić i nie doprowadzić odbiorców do szału?

 Duże znaczenie ma tutaj zdrowy rozsądek oraz odpowiednia automatyzacja. Zadbaj o to, żeby sekwencja wiadomości została wstrzymana, jeśli adresat odpowie na wiadomość. Spamowanie listy kontaktów emailami nie przyniesie oczekiwanych skutków.

Mierz, analizuj, ulepszaj, powtórz 


Jeśli jest jedna rzecz, której można się nauczyć z powyższych statystyk i technik tego, jak napisać ofertę handlową mailem lub jak napisać maila z ofertą współpracy, to to, że cold mailing to trudna sztuka. Równocześnie kampania, której poświęciło się czas i dopracowało szczegóły, jest bardzo satysfakcjonująca. Upewnij się, że masz odpowiednie narzędzia (w tym niezawodną platformę CRM) do śledzenia, pomiaru efektów i poprawy wyników każdej kampanii. Mamy nadzieję, że już nigdy nie będziesz się musiał zastanawiać, jak napisać maila z ofertą współpracy! Powodzenia! 🙂

Masz problem z jakością generowanych leadów? CallPage to narzędzie, które generuje wartościowe kontakty i pomaga zmieniać odwiedzających Twoją stronę w szczęśliwych klientów! Zamów spersonalizowaną prezentację lub przetestuj nasze narzędzie za darmo przez 7 dni!

 

Wypróbuj wszystkie funkcje CallPage za darmo przez 7 dni!

Wypróbuj wszystkie funkcje CallPage za darmo przez 7 dni!

Otrzymuj do 75% więcej konwersji bez dodatkowych inwestycji w reklamę. Zwiększ sprzedaż.

  • up lub anuluj w dowolnym momencie
  • Szybka konfiguracja
  • Plany dopasowane do wielkości firmy
Wypróbuj za darmoUmów prezentację