Explore otherproducts
8 min

Zostań mistrzem call to action – dobre praktyki tworzenia CTA

Kupujesz online, pobierasz darmowe materiały, dołączasz do sieci społecznościowych? Na pewno korzystasz z większości tych aktywności w Internecie. Za każdą z tych czynności stoi call to action, czyli wezwanie do działania, które powoduje, że decydujesz się wykonać dane działanie. Jak przygotować skuteczne wezwanie do działania? W tym artykule znajdziesz przykłady call to action i praktyczne wskazówki, dzięki którym poprawisz swoje CTA.

Paulina Jóźwik
13.04.2018

Co to jest call to action (CTA)?

Call to action to wezwanie do działania wyrażone w formie zdania w trybie rozkazującym, np. „Kup teraz!”, „Wypróbuj”, „Zapisz się”, „Czytaj dalej”. 

Na stronie internetowej to również odpowiednio wyróżniony link lub przycisk. Kiedy użytkownik kliknie w CTA, przeniesie się na stronę docelową np. stronę z rejestracją do aplikacji, podstronę z produktem w sklepie internetowym, czy na landing page z ofertą.Źródło: Copyblogger

Ten artykuł został zaktualizowany w listopadzie 2020 r. 

Call to action, zarówno w formie tekstowej, jak i w formie przycisku, wykorzystuje się w różnych typach reklam – CTA znajdziemy w reklamach internetowych (banery, reklamy w social media), w e-mail marketingu (mailing, newslettery), reklamach w wyszukiwarce (Google Adwords).

Dobre call to action spełnia bardzo istotną funkcję w działaniach marketingowo-sprzedażowych – za jego pomocą zachęcasz ludzi do wykonania konkretnej akcji, np. zakupu, dołączenia do wydarzenia, zapisu do newslettera itp. Dlatego też warto poświęcić więcej uwagi na przygotowanie CTA, jeśli chcesz osiągnąć więcej konwersji, czyli nakłonić odbiorców do wykonania pożądanego przez ciebie działania.

Skuteczne CTA – klucz do realizacji celu 

Jeśli zastanawiasz się, jak stworzyć call to action, to pamiętaj, aby projektując CTA nie pominąć kliku ważnych zasad:

  • Widoczność – spraw, żeby twoje CTA wyróżniało się i było widoczne dla użytkownika. Odpowiednia kolorystyka ma znaczenie. Odbiorca musi od razu wiedzieć, gdzie ma kliknąć. Dobierz kolor CTA w taki sposób, żeby wyróżniał się od tła. W przypadku dobierania barwy, nie ma niestety złotej zasady, która mówi np. że „kolor czerwony jest najlepszy”. Warto, żeby kolor przycisku przyciągał uwagę, kontrastował z otoczeniem, ale również współgrał z całym projektem strony.
  • Wielkość – przycisk CTA musi być odpowiedniej wielkości, czyli na tyle duży, że użytkownik od razu wie, że to właśnie w to miejsce powinien kliknąć. Nie chodzi oczywiście o to, żeby zajmował pół witryny, ale był dobrze wyeksponowany.
  • Jedno CTA – w praktyce oznacza to, żeby skupić się na zachęcaniu użytkowników do wykonania tylko jednej akcji np. w mailingu czy na landing page’u. Nie chodzi o to, żeby zawsze używać tylko jednego buttonu CTA – można go powtórzyć w kilku miejscach. Staraj się nie umieszczać w jednym materiale kilku wezwań do akcji, np. na jednym landing page’u CTA z pobraniem e-booka i zapisem do newslettera.

Maile z pojedynczym CTA mają o 371% więcej kliknięć Call to Action i o 1617% więcej sprzedaży (WordStream)

  • Dopasowanie do różnej wielkości ekranów – CTA powinien poprawnie wyświetlać się zarówno na ekranach komputerów, jak i smartfonów i tabletów.
  • Chwytliwy tekst – napis, który umieścisz na przycisku CTA, musi zachęcać użytkownika do kliknięcia, ale też jasno informować o celu lub miejscu przekierowania.

Ponad 90% odwiedzających, którzy przeczytali nagłówek, czyta również treść CTA (Unbounce)

Jak przygotować skuteczny tekst CTA?

Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, którymi możesz się kierować przy tworzeniu Call to Action.

Stawiaj na konkret: napisz na przycisku do działania dokładnie, co ma zrobić odbiorca, np. „Kliknij tutaj, żeby pobrać e-book”.

Pokaż korzyści: w CTA powiedz odbiorcy, co zyska po kliknięciu, np. „Pobierz i naucz się, jak sprzedawać więcej”, „Zapisz się i zdobywaj więcej klientów”.

Użyj bezpośredniego zwrotu w CTA: używaj zwrotu w pierwszej osobie np. zamiast „Pobierz” – „Pobieram”.

Firma ContentVerve odnotowała o 90% wyższy współczynnik klikalności, przy wykorzystaniu tekstu na CTA w pierwszej osobie: „Rozpocznij moją bezpłatną 30-dniową wersję próbną” zamiast „Rozpocznij bezpłatną 30-dniową wersję próbną”.

Dopasuj tekst na wezwaniu do działania do grupy docelowej: jeśli wiesz, że możesz pozwolić sobie na mniej formalną komunikację ze swoją grupą docelową, wykorzystaj to i przygotuj tekst, który będzie nietypowy, czy też zabawny.

Podkreślaj prostotę wykonania akcji: np. poprzez podkreślenie czasu, jaki użytkownik poświęci na wykonanie danego działania albo szybkość twojej reakcji na działanie odbiorcy. Tego typu Call to Action mają wysoką skuteczność.

Wykorzystaj button/link odmowy: jeśli chcesz podnieść skuteczność przycisku CTA np. w formularzu zapisu do newslettera, pamiętaj o tym, żeby wykorzystać link lub przycisk, po którego kliknięciu użytkownik rezygnuje z twojej oferty. To może być nieformalny lub zabawny tekst, który zniechęci do rezygnacji i spowoduje, że klikną CTA.Testuj – wszystkie powyższe wskazówki dotyczące tego, jak tworzyć CTA przetestuj na własnych działaniach, wykorzystując testy A/B. Tylko w taki sposób zyskasz bezcenną wiedzę na temat tego, jakie wezwanie do działania najlepiej działa na twoich odbiorców.

Czytaj też: Call to Action i jego wpływ na konwersję

Jak mierzyć skuteczność CTA?

Do mierzenia skuteczności CTA możesz wykorzystać wskaźnik klikalności (ang. Click Trough Rate, CTR). Jak go obliczyć?

CTR to procentowy stosunek liczby unikalnych kliknięć w CTA, w stosunku do liczby wszystkich użytkowników, którzy odwiedzili stronę. W przypadku e-mail marketingu – do wszystkich wysłanych wiadomości e-mail).

Czyli jeśli twój landing page z e-bookiem do pobrania odwiedziło 100 osób i 5 kliknęło CTA – współczynnik klikalności wyniesie 5%.

Na koniec pamiętaj o jednej ważniej rzeczy, czyli prawidłowy podlinkowaniu CTA. Nie ma nic gorszego, niż link prowadzący do nieprawidłowej strony. Powodzenia!


Formularze na Twojej stronie mają słabą konwersję? Potrzebujesz narzędzia, które pomaga generować wartościowe leady. Zamów spersonalizowaną prezentację lub przetestuj nasze narzędzie za darmo przez 7 dni!

Wypróbuj wszystkie funkcje CallPage za darmo przez 14 dni!

Wypróbuj wszystkie funkcje CallPage za darmo przez 14 dni!

Otrzymuj do 75% więcej konwersji bez dodatkowych inwestycji w reklamę. Zwiększ sprzedaż.

  • Kup lub anuluj w dowolnym momencie
  • Szybka konfiguracja
  • Plany dopasowane do wielkości firmy