<img height="1" width="1" style="display:none" src="https://www.facebook.com/tr?id=969660199772024&amp;ev=PageView&amp;noscript=1">
Blog o marketingu i sprzedaży

Optymalizacja konwersji, generowanie leadów i marketing B2B. Inspiracje i porady.

Wtyczki WordPress - 20 przydatnych narzędzi na stronę internetową

Wtyczki WordPress - 20 przydatnych narzędzi na stronę internetową

Paulina Jóźwik
Paulina Jóźwik
marca 15, 2018

WordPress to aktualnie jeden z najpopularniejszych systemów do zarządzania treściami. Jest prosty w użyciu oraz oferuje wiele atrakcyjnych i darmowych szablonów. Ma jeszcze jedną przewagę –  dodatki, czyli wtyczki WordPress. To ogromny bank narzędzi, dzięki którym użytkownicy mogą ulepszać strony internetowe. Jakie wtyczki do WordPressa wybrać? Przygotowaliśmy listę ciekawych i przydatny rozwiązań.

 

Czym są wtyczki WordPress i dlaczego warto z nich korzystać?

 

Wtyczki są rozszerzeniami do WordPressa, które umożliwiają dodanie do strony nowych funkcji. Najważniejszą zaletą pluginów jest prostota i łatwość w obsłudze. Osoby, które nie mają umiejętności technicznych, w większości przypadków poradzą sobie z ich użyciem i wdrożeniem na stronę. Każdy, kto posiada stronę internetową lub bloga dobrze wie, że prędzej czy później przychodzi moment, kiedy trzeba dodać do niej różne elementy, np. przyciski social media czy formularz. Wtyczki do WordPressa są w takich sytuacjach zbawieniem. Dzięki nim bez zaawansowanych umiejętności kodowania można stworzyć funkcjonalną i atrakcyjną stronę.


Lista przydatnych wtyczek do WordPressa

 

Na liście znajdują się wtyczki bezpłatne i płatne. Większość propozycji posiada wersje darmowe, czasami z ograniczonymi funkcjami. Mimo pewnych ograniczeń, wciąż można je z powodzeniem wykorzystać na stronie. Znajdziesz tutaj 20 wtyczek do WordPressa. W niektórych kategoriach będzie więcej niż jedna propozycja. O ulubione rozwiązania zapytaliśmy również 4 ekspertów – Agnieszkę Skupieńską, Tomasza Adamca, Roberta Marczaka oraz Mateusza Czecha.


1. Wielofunkcyjne

 

Jetpack (darmowa i płatna)


wtyczki wordpress jetpack 1.png
Jetpack to tak naprawdę pakiet wielu funkcji. Znajdziesz tam opcje związane z bezpieczeństwem witryny, wydajnością, budowaniem ruchu, optymalizacją obrazów, zmianą wyglądu strony internetowej itd.


W wersji darmowej dostępne są m.in. narzędzia:

   • automatyczne udostępnianie wpisów w social media
   • przyciski social media
   • dodanie pola pod wpisem z podobnymi tekstami
   • możliwość wygenerowania mapy strony
   • funkcje blokowania podejrzanych prób logowania
   • statystyki
   • optymalizacja zdjęć i grafik
   • i inne.

 

Sumo (darmowa i płatna)
wtyczki wordpress sumo.pngSumo to wtyczka, która zawiera kilka narzędzi, np. do budowania listy subskrybentów, udostępniania treści w social media oraz narzędzia analityczne. Znajdziesz w niej:

   • List Builder: pop-upy do zapisu do newslettera.
   • Heat Maps: tzw. mapy cieplne, dzięki którym dowiesz się, w co klikają użytkownicy na stronie.
   • Highlighter: kiedy czytelnik zaznaczy fragment tekstu na stronie, może go w łatwy sposób udostępnić na Twitterze lub Facebooku.
Przykład tego jak działa Highlighter Sumo.png
   • Image Sharer: przycisk do udostępniania obrazów i grafik.
   • Google Analytics: analiza ruchu strony (proste połączenie z kontem Google Analytics)
   • Contact Form: narzędzie do tworzenia formularzy kontaktowych.
   • Share: przyciski do udostępniania treści w social media.
   • Content Analytics: narzędzie mierzące jaką część contentu czytają użytkownicy, trafiający na stronę.

W wersji bezpłatnej Sumo udostępnia wszystkie powyższe narzędzia, ale niektóre z funkcji będą ograniczone.

 

 

2. Szybsze ładowanie strony

 

WP Super Cache (darmowa)


Tomasz Adamiec.png

Wtyczka polecana przez Tomasza Adamca, zenmarketing.pl

WP Super Cache. Nie jest łatwo wytłumaczyć, jak działa ta świetna wtyczka. Natomiast łatwo jest wyjaśnić efekty jej działania. Sprawia, że Twój blog ładuje się czytelnikom szybciej. Za pomocą narzędzia PageSpeed Insights od Google możesz sprawdzić szybkość ładowania się Twojej strony. WP Super Cache jest jedną z wtyczek, która może pomóc Ci poprawić Twój wynik.

 

 

3. Planowanie treści na blogu

 

Editorial Calendar (darmowa)

Podgląd wyglądu wtyczki Wordpress Editorial Calendar.png

Podczas tworzenia treści na bloga ważne jest zachowanie porządku oraz planowanie. Do planowania możesz wykorzystać prostą wtyczkę do WordPressa – Editorial Calendar. Po jej zainstalowaniu w lewym menu pojawi się zakładka Kalendarz, gdzie zaplanujesz treści, dodasz treść do wpisu oraz zaplanujesz publikację. Wtyczka jest przydatna szczególnie, jeśli publikujesz dużo wpisów. Zamiast np. tworzenia kalendarza wydawniczego w Excelu, masz wszystko w jednym miejscu, czyli w WordPressie.


Podgląd wyglądu wtyczki Wordpress Editorial Calendar 2 

4. Pisanie

 

TinyMCE Advanced (darmowa)

 

Jeśli piszesz dużo tekstów bezpośrednio w edytorze WordPressa i chcesz dopasować jego funkcje do swoich potrzeb – może spodobać Ci się ta wtyczka. Po zainstalowaniu pozwala na ułożenie funkcji edytora tekstów w dowolny układ i dodanie kilku dodatkowych opcji edytowania treści np. wyjustowanie, emotikony i inne. Świetne rozwiązania szczególnie dla osób, które mają bzika na punkcie tego, jak prezentują się teksty na stronie. 

 

Wygląd edytora tekstów po zainstalowaniu wtyczki. Wordpress

 

 

5. Komentowanie

 

Disqus (darmowa i płatna)

 

Instalacja wtyczki disqus na WordPress

 

Disqus to chyba najbardziej popularna wtyczka do komentowania. Znajdziesz ją na blogach, stronach firmowych, w mediach oraz u licznych wydawców. Oprócz tego, że wtyczka jest bardzo łatwa w obsłudze, często uznawana jest za najładniejszą. Na pewno dla użytkowników używanie Disqusa jest wygodna – za pomocą jednego konta, mogą komentować na wielu stronach internetowych.


Wtyczka umożliwia zarządzanie komentarzami z Panelu Administracyjnego i bezpośrednio w sekcji komentarzy. Warto skorzystać też z opcji polecania innych dyskusji na stronie – linki do nich pojawiają się wtedy pod komentarzami (screen poniżej).

Wygląd komentarzy w Disqus wtyczka Wordpress


źródło: www.callpage.pl/blog

 

 

6. Dystrybucja treści w social media

 

Simple Social Buttons (darmowa i płatna)

 

Simple Social Buttons wtyczka.png

W wersji bezpłatnej udostępnia siedem szablonów przycisków i wszystkie podstawowe kanały social media (Facebook, Twitter, Pinterest, LinkedIn, Messenger). Można również wybrać dwie lokalizacje przycisków – sidebar po lewej stronie oraz pod wpisem.

 

Wygląd przycisków społecznościowych do wyboru Simple Social Buttons wtyczka Wordpress

 

Onepress social locker (darmowa i płatna)

 

wtyczki wordpress social locker 2.png

 

Wtyczka typu „Pay with a tweet”, dzięki której zablokujesz treść na swoim blogu. Po co jej używać? Jeśli tworzysz wartościowy content, możesz zaproponować czytelnikom dostęp do niego po udostępnieniu wpisu w social media. W ten sposób treść ma szansę dotrzeć do innych osób. W wersji darmowej wtyczka udostępnia kilka szablonów do wyboru, ale to w zupełności wystarczy, żeby z niej korzystać.

 

wtyczki wordpress social locker.png


Przykład okienka przygotowanego we wtyczce

 

Better Click to Tweet (darmowa i płatna)


wtyczki wordpress click to tweet.png

Wtyczka pozwala na dodawanie do treści fragmentów, które czytelnicy z łatwością udostępnią na Twitterze. Po zainstalowaniu w edytorze tekstu pojawia się ikona Twittera. Kiedy ją klikniesz, otworzy się okienko z dwoma polami do wypełnienia. W jednym z nich należy wpisać  treść tweeta, a w drugim nazwę użytkownika i gotowe!

Podgląd pola z tekstem wygenerowanym przez Better Click to Tweet.png

 

W wersji bezpłatnej nie ma możliwości edycji wyglądu pola z tekstem (koszt szablonu premium zaczyna się od ok 29$ za rok).


Wykorzystanie tej wtyczki na stronie to sposób na dodatkowe źródło dystrybucji treści, ponieważ do tweetu dodawany jest link ze źródłem strony oraz nazwa użytkownika na Twitterze. Ponadto fragmenty tekstów np. w formie cytatów, urozmaicają treść pod względem wizualnym.

 

 

7. Chat z Facebooka

 

Customer Chat (darmowa)

Mateusz Czech.png

Wtyczka polecana przez Mateusza Czecha, mateuszczech.pl

Nie wyobrażam sobie dziś bloga bez umieszczonego pluginu Customer Chat. Raz, że rozwiązanie Facebooka wspiera Messengera, to rozbudowuje możliwości samego bota na fanpage’u. Jest darmowa, przystosowana zarówno do desktopów i mobile’a.

 

8. Dodawanie elementów na stronę

Symple Shortcodes (darmowa)

 

Zmorą każdej osoby, która zajmuje się obsługą strony samodzielnie, jest moment, kiedy trzeba coś do niej dodać, ale niekoniecznie posiada się umiejętności programistyczne. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi wtyczka Symple Shortcodes, która pozwala na dodanie do strony boxów, zakreśleń tekstu, wypunktowań, przycisków social media, pól z opiniami klientów, buttonów i wielu innych elementów. Nie musisz znać się na kodzie, żeby z niej korzystać. Po zainstalowaniu wtyczki w edytorze tekstu pojawi się dodatkowa ikona Symple Shortcodes. Po jej kliknięciu rozwinie się lista z kilkudziesięcioma propozycjami elementów, które można dodać na stronę.

Przykłady elementów, które możesz dodać do strony za pomocą wtyczki Symple Shortcodes

 

Elementor Page Builder (darmowa i płatna)

Robert Marczak-1.png

Wtyczka polecana przez Roberta Marczaka, robertmarczak.pl

Elementor to moje ulubione narzędzie do tworzenia landing pages oraz całych stron w WordPressie. Jest to bezpłatna wtyczka, która działa na zasadzie „przeciągnij i upuść” – wystarczy wybrać dowolny element z listy i umieścić go na stronie. Elementor daje możliwość stworzenia strony od zera lub wykorzystania przygotowanych szablonów. Dzięki temu zbudowanie strony sprzedażowej ogranicza się do wprowadzenia tekstów i ewentualnej personalizacji layoutu. Bardziej wymagających użytkowników ucieszy fakt, że wtyczkę w wersji PRO można kupić już za $59 na rok. Wersja PRO oferuje bardzo ciekawe dodatki, które uatrakcyjnią każdą stronę m.in. karuzela czy tabelę cen. Moją stronę robertmarczak.pl przygotowałem, wykorzystując Elementora.

Przykłady elementów, które można dodać do strony za pomocą aplikacji


 

9. SEO

 

Yoast SEO (darmowa i płatna)

ula phelep.png

Wtyczka polecana przez Urszulę Phelep, urszula-phelep.com

Jeśli chodzi o wtyczki do WordPressa, to mam kilka ulubionych. Ciężko mi jest wymienić tylko jedną  wiele z nich funkcjonuje bezbłędnie i bardzo ułatwia pracę. Gdybym miało jednak zależeć od tego moje życie (lub mojej strony), to nie dałabym z pewnością rady bez wtyczki Yoast SEO - idealnego narzędzia do optymalizacji treści blogowych. Przy Yoast nie trzeba już zastanawiać się, jak i gdzie wstawić słowa kluczowe. Ta wtyczka pokazuje Ci po kolei, w formie szczegółowo opisanej listy, co należy zrobić. Kiedy wszystko już dopracowałeś, post otrzymuje światełko zielone (idealnie!), pomarańczowe (meh, słabo) lub czerwone (fatalnie, jeśli chodzi o optymalizację). Polecam ją wszystkim użytkownikom WordPressa!

Optymalizacja wpisu za pomocą wtyczki Yoast

 

Yoast SEO jest bardzo dobrą i przydatną wtyczką, dla wszystkich osób, które chcą pozyskiwać ruch organiczny na stronę internetową. Co więcej, jej obsługa nie wymaga zaawansowanej wiedzy, wystarczy podstawowa znajomość takich pojęć, jak fraza kluczowa, meta opis, czy tytuł SEO. Są to pojęcia, które każdy twórca internetowy znać powinien. I właśnie z perspektywy osób, które publikują artykuły na blogach, wtyczka ma ciekawe rozwiązanie. Pod każdym wpisem umożliwia wpisanie głównej frazy kluczowej dla danego tekstu i dopasowanie treści pod konkretne słowo kluczowe. Wszystko po to, żeby zwiększyć szansę na to, że strona będzie pojawiała się na wyższych pozycjach w Google.

 

 

10. Powiązane posty

 

Related posts (darmowa)

Wtyczyczki wordpress Related Post

 

Dzięki tej wtyczce pod artykułami na blogu będą pojawiały się propozycje podobnych wpisów. Warto ją wykorzystać, jeśli chcesz zatrzymać użytkowników na stronie. Gdy ktoś przeczyta artykuł, łatwiej będzie mu znaleźć podobne treści, które go interesują. We wtyczce możemy zmienić kolory, żeby dopasować ją bardziej do wyglądu strony.

 

 

11. Sprzedaż produktów 

 

Easy Digital Downloads (darmowa i płatna)

 

Agnieszka Skupieńska.pngWtyczka polecana przez Agnieszkę Skupieńską, tosieoplaca.pl

Jedną z moich ulubionych wtyczek jest Easy Digital Downloads. Blog jest dla mnie jednym ze źródeł dochodu, a ta wtyczka pozwala sprzedawać cyfrowe produkty (np. e-booka) bezpośrednio na blogu. Można ją łatwo skonfigurować z pośrednikiem płatności, z którego korzystam także w moim sklepie internetowym (czyli tpay), co oznacza, że na blogu wystarczy umieścić jeden przycisk „kup teraz”, żeby umożliwić czytelnikowi zakup e-booka i płatność online. Sam e-book po dokonaniu płatności trafia do czytelnika automatycznie, więc tak naprawdę dzięki wtyczce Easy Digital Downloads możemy stworzyć sobie automatyczny kanał sprzedaży na blogu.

 

FONDY – Brama płatności WooCommerce (darmowa)

 

Fondy - WooCommerce Brama Płatności Wodpress plugin

 

FONDY Wordpress plugin jest przeznaczony dla użytkowników WooCommerce i pozwala posiadaczom stron internetowych akceptować płatności za produkty lub usługi oferowane na ich stronach. Wtyczka nie wymaga skomplikowanego kodowania i konfiguracji. Użytkownik może wybierać spośród dziesiątek walut i w kilka minut zacząć akceptować płatności.

 

Konfiguracja strony płatności jest bardzo prosta, wystarczy kilka kliknięć, by była gotowa do pracy. Dzięki prostemu narzędziu do tworzenia przycisków, możesz szybko zaprojektować i wdrożyć sposób przetwarzania płatności na swojej stronie internetowej.


Masz również pełną kontrolę nad swoimi płatnościami z wypłatami czasowymi. Firma jest z powodzeniem dostępna w ponad 33 krajach i obsługuje obecnie ponad 8000 portali internetowych. Fondy oferuje długą listę obszernych funkcji i jest na dobrej drodze do stania się jednym z najbardziej popularnych procesorów płatności.

 

12. Zbieranie danych

 

CallPage (darmowa i płatna)


Wtyczka CallPage dla WordPress

CallPage to wtyczka, która pozwala na oddzwanianie do osób odwiedzających stronę w 28 sekund. Jak działa w praktyce? Kiedy użytkownik przegląda stronę internetową i np. chce ją opuścić, na jego ekranie pojawia się okienko z propozycją zamówienia bezpłatnego połączenia.

 

Odbiorca wpisuje numer telefonu i po 28 sekundach dzwoni do niego przedstawiciel firmy. Po zakończeniu rozmowy odbiorca otrzymuje SMS-a z podziękowaniem. Wtyczka posiada m.in. funkcję zbierania danych po godzinach pracy, a użytkownik może umówić się na telefon w dogodnym terminie. Okienko z propozycją rozmowy można dostosować do wyglądu strony internetowej. 


Dowiedz się więcej o zaletach CallPage: Oddzwonimy w 28 sekund 

 

Przykład pop-upu stworzonego za pomocą wtyczki CallPage,

źródło: IdeaMoney

 

Sumo List Builder (darmowa i płatna)

 

Sumo pojawia się na liście po raz drugi, dlatego że udostępnia proste w użyciu narzędzie do tworzenia formularzy do zbierania danych, np. zapisu do newslettera. W wersji darmowej masz do wyboru kilka szablonów, które możesz dowolnie edytować. Możesz też wybrać kilka typów formularza, np. pop-up, czy hello bar. Dostępna jest także opcja integracji bazy z popularnymi narzędziami do wysyłki mali (GetResponse, mailerLite, MailChimp i inne). 

 

Przykład formularza zapisu do newslettera przygotowanego w Sumo List Builder

 


 

13. Formularz kontaktowy

 

Contact Form 7 (darmowa)

 

Wordpress wtyczki contact form 7.png


Wtyczka, która pozwala na stworzenie profesjonalnego formularza kontaktowego. To narzędzie będzie szczególnie przydatne na stronach biznesowych, gdzie zachęcamy użytkowników do kontaktu. Żeby stworzyć formularz, musisz wybrać pola, które chcesz umieścić w formularzu z listy (np. treść, adres email, przycisk wyślij wiadomość). Gdy to zrobisz i ustawisz wszystkie opcje, wygeneruje się krótki kod do umieszczenia na stronie.


 

14. Pliki cookies

 

Cookie notice (bezpłatna)

 

wtyczki wordpress pliki cookies.png

Przydatna wtyczka do informowania użytkowników o plikach cookies. Pozwala na edytowanie treści oraz kolorów pola z komunikatem o ciasteczkach.

 

 

15. Web push notyfikacje

 

OneSignal (darmowa)

 

wtyczki wordpress notyfikacje.png

 

OneSignal to bezpłatna wtyczka do tworzenia notyfikacji web push, czyli krótkich komunikatów dostarczanych odbiorcom strony za pośrednictwem przeglądarek internetowych. Są one wyświetlane w postaci prostokątnych wiadomości w rogu ekranu komputera lub smartfona. Zastosowanie notyfikacji to sposób na zachęcenie użytkowników do powrotu na stronę internetową oraz na zwiększenie zaangażowania. Nie potrzebujesz do tego zbierania maili jak w przypadku e-mail marketingu. Wtyczka OneSignal jest intuicyjna, ale przy pierwszym kontakcie, na pewno wymaga poświęcenia sporo czasu na konfigurację wszystkich ustawień. 

 

Powiadomienie utworzone za pomocą wtyczki OneSignal

 


Szukasz sposób na pozyskiwanie leadów i  poprawę konwersji Twojej strony internetowej? Skontaktuj się z nami bezpośrednio lub zamów prezentację.

Nie zapomnij udostępnić tego posta!


Zyskaj o 75% więcej leadów ze swojej strony internetowej

Wypróbuj wszystkie funkcje za darmo przez 7 dni!

Wypróbuj wszystkie funkcje za darmo przez 7 dni!

Otrzymuj o 75% więcej konwersji, bez dodatkowych inwestycji w reklamę

Adres email musi mieć poprawny format

Z CallPage korzysta 3200 firmInstalacja zajmuje tylko 5 minut