Explore otherproductsmore
Wypróbuj za darmo
5 min

Pozyskiwanie leadów w B2B - 3 główne problemy

Jak często słyszysz sformułowanie „generowanie leadów”? Jeśli często, prawdopodobnie znajdujesz się w grupie marketerów, którzy wykorzystują to narzędzie w codziennej pracy. Okazuje się jednak, że aż 40% firm w Polsce nie stosuje generowania leadów lub nie ma świadomości, czy takie działania są w ogóle podejmowane w obrębie firmy. Jakie są problemy w procesie pozyskiwania leadów? W tym artykule przyjrzymy się 3 najczęściej spotykanym.

Paulina Józwik
4.05.2017

 

Czy wiesz, że: 60% firm B2B w Polsce generuje leady. Natomiast blisko 40% marketerów nie stosuje lub nie wie, czy stosuje generowanie leadów?

W 2016 roku w CallPage przeprowadziło ankietę wśród klientów na temat wiedzy o generowaniu leadów. W ankiecie zadaliśmy między innymi takie pytania:

  • jak pozyskujesz leady?
  • co sprawia twojej firmie najwięcej problemów w tym procesie?
  • czy wiesz, ile wydajesz na ich pozyskanie kontaktów on-line?

Czy udało nam się dowiedzieć czegoś ciekawego? Tak! Oto wnioski z minibadania:

  • 25 na 100 firm nie mierzy kosztu pozyskania leada.
  • 12 na 100 firm nie wie, ile leadów generuje.
  • 25 na 100 firm nie wie, jaką ma konwersję na stronie.
  • 50 na 100 firm ma problem z pozyskiwaniem leadów w Internecie.

Czyli to nie jest takie proste, jak nam się wydawało! Pojęcie „generowania leadów” jest bliskie wielu marketerom, ale schody zaczynają się już na samym początku tego procesu. Problemy wynikają niestety często z braku wiedzy na temat podstawowych zagadnień.

Pozyskiwanie leadów w B2B – 3 problemy

1. Łączenie pozyskiwania leadów tylko z działem sprzedaży.

Tymczasem to dział marketingu odpowiada za pozyskanie wartościowych informacji na temat klientów. To marketerzy dostarczają leady sprzedażowe, które są gotowe na rozmowę z handlowcem — czyli takie, które są zainteresowane zakupem produktu/usługi. Zrozumienie ważnej roli marketingu w B2B oraz dobra komunikacja na linii sprzedaż-marketing przyniesie wartość dla całej firmy. Mówiąc najprościej to więcej pieniędzy!

2. Problem z pozyskaniem większej liczby leadów, ale tych wartościowych.

Stosunkowo łatwo przygotować materiały content marketingowe do pozyskiwania leadów (ebooki, infografiki i inne) i dystrybuować je on-line w zamian za np. adres e-mail od osoby zainteresowanej danym tematem.

W takiej sytuacji przy odpowiednim budżecie można uzyskać pokaźną bazę danych, np. za pomocą reklamy w social media. Pytanie tylko, ile naprawdę wartościowych kontaktów w ten sposób możesz pozyskać? Co ważne w przypadku B2B — czy w ten sposób rzeczywiście dotrzesz do osób decyzyjnych?


Chcesz generować więcej leadów sprzedażowych? Pobierz bezpłatny ebook i dowiedz się, jak to robić skutecznie!

Pobierz ebook!


3. Problem z klasyfikacją leada i znajomością ścieżki zakupowej konsumenta.

Większość marketerów w B2B z łatwością odpowie na pytanie: czym jest lead sprzedażowy. Problem pojawia się, kiedy zapytamy: czym jest lead sprzedażowy dla twojej firmy? Lead najczęściej bywa utożsamiany z podstawowymi danymi (imię, nazwisko, adres e-mali).

Niestety działy marketingu nie zawsze potrafią ocenić, na ile dana osoba lub firma rzeczywiście jest gotowa do zakupu i czy znajduje się na odpowiednim momencie w ścieżce zakupowej, żeby przekazać jej dane do działu sprzedaży. Co to oznacza dla firmy? Otóż marketerzy nie do końca wiedzą, czym faktycznie są leady sprzedażowe.

*źródło: Stan marketingu B2B w Polsce 2015, GenerujLeady.pl.

Jakie wg Ciebie są największe problemy pozyskiwaniem leadów w B2B? Daj znać w komentarzu! Zamów spersonalizowaną prezentację lub przetestuj nasze narzędzie za darmo przez 7 dni!


 

Wypróbuj wszystkie funkcje CallPage za darmo przez 7 dni!

Wypróbuj wszystkie funkcje CallPage za darmo przez 7 dni!

Otrzymuj do 75% więcej konwersji bez dodatkowych inwestycji w reklamę. Zwiększ sprzedaż.

  • up lub anuluj w dowolnym momencie
  • Szybka konfiguracja
  • Plany dopasowane do wielkości firmy
Wypróbuj za darmoUmów prezentację