Explore otherproducts
5 min

5 pytań o konwersję w content marketingu – Michał Bąk (Elivo)

Michał Bąk, właściciel agencji content marketingowej Elivo, opowiedział nam m.in. o tym, czy polscy przedsiębiorcy łączą optymalizację konwersji z marketingiem treści i czy kiedykolwiek zaskoczyła go jakaś treść, która pozornie nie powinna przynieść dużych efektów. Zapraszamy na ciekawy wywiad!

Paulina Józwik
22.06.2016

Zacznijmy od pytania o optymalizację konwersji. Czy Twoi klienci znają to pojęcie i czy w ogóle łączą je z content marketingiem? Np. jeśli widzą, że blog firmowy nie przynosi efektów, czy myślą o nim: „Spróbujmy go zoptymalizować”, czy raczej: „Ten cały content marketing nie działa!”?

Michał Bąk: Pod tym kątem Polska jest wyjątkowo konserwatywnym krajem. Optymalizacja konwersji jest ważna, ale klienci wolą iść w ruch, niż w działania optymalizacyjne. Ruch to oczywiście składowa optymalizacji konwersji, bo jeżeli będziemy mieli bezwartościowy, niestargetowany traffic to nie ma mowy o konwersji, ale to nie jedyny element. Nie ma znaczenia czy mówimy o optymalizacji bloga, czy całych działań e-commersowych, Polacy jeszcze nie rozumieją wagi tego współczynnika.

Jako firma tworzycie content dla klientów z różnych branży. Czy jesteś przekonany, że w każdym przypadku content marketing działa? Czy może w którejś z nich rzeczywiście jest bardziej skuteczny i lepiej odbierany przez odbiorców?

Michał Bąk: Oczywiście, że content dla różnych branż sprawdza się inaczej. Dla jednych będzie on niezwykle skuteczny i przyniesie efekty natychmiastowo, a dla innych będzie potrzeba czasu i zbudowania ekspozycji w wyszukiwarce.

Przykładowo działamy dla wielu start-upów SaaSowych na kilku rynkach, nie tylko polskim i tutaj dostrzegamy bardzo szybki efekt dobrego content marketingu, natomiast jeżeli musimy przekonać do czegoś, co nie jest popularne, np. telemedycyna to wówczas trzeba dłuższego działania contentowo-edukacyjnego.

Jesteś m.in. wydawcą bezpłatnego magazynu Marketing i Biznes. Czy na tym przykładzie mógłbyś wyjaśnić czym jest konwersja w content marketingu?

Michał Bąk: Wiesz, wszystko zależy od celów, jakie sobie ustalisz. Dla nas Marketing i Biznes to projekt bardzo długofalowy i mamy tutaj określone cele na bardzo długi termin. Wiele osób myśli, że Marketing i Biznes wspiera naszą agencję Elivo.pl, a to nie do końca prawda, bo w MiB-ie utrzymujemy relacje także z podmiotami konkurencyjnymi do naszej agencji.

Konwersją w content marketingu może być zebranie maila, cookies-u a może być np. „like” na Facebooku. My skupiamy się na jakichkolwiek interakcjach, mamy bardzo dużo maili, ale cieszymy się też z fanów na Facebooku, followersów na Twitterze itd. Wiesz czemu? Bo jeżeli ktoś nas będzie kojarzył to łatwiej go skonwertujemy w przyszłości.

Możesz poradzić kilka niedrogich sposobów na zwiększenie konwersji w content marketingu, które mogliby wykorzystać czytelnicy naszego bloga?

Michał Bąk: Niestety nie ma na to złotej rady. Uważam, że każda branża jest specyficzna i każda wymaga innych sposobów. Zwiększanie efektywności z content marketingu jest o tyle łatwiejsze, im bardziej rozumiesz sens tworzenia treści, a kiedy zrozumiesz sens tworzenia treści?

Jak dowiesz się dla kogo pisać. Jeżeli nie określimy person, będziemy tylko tworzyli content, nie będziemy rozwiązywali problemów, więc nie będziemy konwertowali.

Czy jakiś projekt content marketingowy Cię kiedyś zaskoczył, np. byłeś przekonany, że dana treść, czy format treści będzie skuteczny, a okazało się wręcz przeciwnie?

Michał Bąk: Przez ostatnie kilka lat zrobiliśmy bardzo dużo różnych akcji contentowych czy to dla siebie, czy dla klientów. Bardzo dużo kampanii mnie bardzo zaskoczyło, część in plus, inne negatywnie, a dla innych nauczyłem się, że musimy wszystkie aspekty planować inaczej. 

Na pewno dużym zaskoczeniem była słynna już setka* dla WhitePress-u, którą stworzyliśmy. Oczywiście wiedziałem, że będzie ona cieszyła się powodzeniem, ale nie wiedziałem, że do tego stopniu. Tutaj cenna lekcja: wystarczyło na końcu takiej listy lub co jakiś czas dać baner „dowiedź się więcej o nas” lub „zarejestruj darmowe konto” i to zapewniłoby jeszcze lepszy efekt kampanii.

*artykuł, o którym wspomina Michał:100 najbardziej wpływowych osób z polskiej branży interaktywnej

 

Michał Bąk – właściciel agencji Elivo specjalizującej się w marketingu internetowym i doradztwie dla podmiotów z rynku e-commerce. Pomysłodawca magazynu Marketing i Biznes oraz wielu inicjatyw edukacyjnych dla osób sprzedających towary i usługi w sieci.
 

Wypróbuj wszystkie funkcje CallPage za darmo przez 14 dni!

Wypróbuj wszystkie funkcje CallPage za darmo przez 14 dni!

Otrzymuj do 75% więcej konwersji bez dodatkowych inwestycji w reklamę. Zwiększ sprzedaż.

  • Kup lub anuluj w dowolnym momencie
  • Szybka konfiguracja
  • Plany dopasowane do wielkości firmy