<img height="1" width="1" style="display:none" src="https://www.facebook.com/tr?id=969660199772024&amp;ev=PageView&amp;noscript=1">
Blog o marketingu i sprzedaży

Optymalizacja konwersji, generowanie leadów i marketing B2B. Inspiracje i porady.

Buduj zaufanie! 10 pomysłów na social proof na stronie firmowej

Buduj zaufanie! 10 pomysłów na social proof na stronie firmowej

Butko Sergey
Butko Sergey
maja 9, 2018

Tę taktykę stosują najwięksi giganci. Booking, Amazon, Zalando i inni. Mowa o social proof, czyli tzw. dowodzie społecznym. Za jego pomocą zachęcają klientów do kolejnych zakupów. Jak możesz zastosować social proof w Twoim biznesie? Podstawowym miejscem, gdzie warto zacząć budować zaufanie odbiorców, jest strona internetowa. W tym artykule pokażę Ci 10 pomysłów do wykorzystania w Twojej witrynie. 


Co to jest social proof?

 

Wyobraź sobie, że nagle znajdujesz się w obcym mieście na ulicy pełnej kawiarni i chcesz się napić kawy. Nie masz telefonu. Którą kawiarnię wybierzesz? Prawdopodobnie zerkniesz przez szybę i sprawdzisz, gdzie najwięcej ludzi popija małą czarną.

 

A jeśli będziesz miał telefon, przeczytasz recenzje na TripAdvisor i wejdziesz do miejsca z największą liczbą pozytywnych opinii. Tak właśnie działa social proof. 

 

Social proof (społeczny dowód słuszności) to zjawisko psychologiczne, polegające na tym, że ludzie przejmują działania innych w celu odzwierciedlenia prawidłowego zachowania w danej sytuacji. 

 

Mówiąc prościej, często w sytuacjach, w których nie jesteśmy pewni, jaką decyzję podjąć, zakładamy, że ludzie wokół nas (np. eksperci czy znajomi) mają większą wiedzę na temat tego, co należy zrobić. Dlatego też posługujemy się ich opinią do podjęcia decyzji.

 

Jak to się ma do strony internetowej?

 

Social proof na stronie internetowej to wszystkie elementy, które wzbudzają zaufanie wśród odbiorców i potwierdzają jakość usług lub produktów, które oferujesz. 

 

Dlaczego warto wykorzystać społeczne dowody na stronie www? Odpowiedź jest prosta. Konsumenci podczas zakupów biorą pod uwagę opinie i rekomendacje innych, co potwierdzają również badania. 

 

  • 50% polskich konsumentów uważa, że opinie o sklepie wpływają na jego wiarygodność. To dane zebrane w ramach raportu "E-commerce w Polsce 2017". Raport ten potwierdza również, że opinie na forach, w mediach społecznościowych oraz polecenia znajomych są istotnym czynnikiem przy wyborze sklepu. 
  • Badanie "Customer Listening. Dlaczego warto słuchać klientów?" pokazało, że podczas procesu zakupowego konsumenci najbardziej ufają opiniom bliskich (45%), następnie ekspertom w danej dziedzinie (27%), internautom (15%), znanym osobom np. blogerom lub dziennikarzom (13%).

 

social proof

 

#WARTO WIEDZIEĆ: Social proof zostało spopularyzowane przez psychologa Roberta Caldiniego. W książce "Wywieranie wpływu na ludzi" sklasyfikował dowód społeczny, jako jedną z 6 zasad wywierania wpływu.

 

Jakie elementy dodać na stronę?

Strona internetowa to wizytówka firmy, która pracuje 24 godziny na dobę. Dobra strona firmowa to taka, która dostarcza odwiedzającym oczekiwanych informacji o firmie i produktach lub usługach, pokazuje korzyści istotne dla potencjalnych klientów, a także pozwala wygodnie skorzystać z oferty.

 

Co więcej, żeby osoby odwiedzające stronę podjęły decyzję zakupową lub zdecydowały się na kontakt z firmą, strona firmowa musi wzbudzać zaufanie. To zaufanie można budować właśnie za pomocą społecznych dowodów słuszności. 

 

10 elementów, które warto umieścić na stronie, aby budować zaufanie u klientów:

 

1. Opinie i referencje 

 

Zbieraj referencje od klientów i zamieszczaj je na stronie. Możesz je zaprezentować w formie krótkich cytatów, a dla bardziej wymagających przygotować opinie w formie screenów dokumentów (takich z podpisem i pieczątką). Każdy z tych sposobów podniesie wiarygodność i wzbudzi zaufanie osób odwiedzających Twoją stronę firmową.

 

social proof 1

Przykład cytatów z opiniami klientów na stronie www, źródło: CallPage

 

2. Opinie influencerów

 

Każda branża ma swoich influencerów, czyli osoby wpływowe, które prowadzą blogi, konta w mediach społecznościowych, wypowiadają się w mediach i mają zaangażowaną społeczność. Takie osoby są liderami opinii i mogą wpływać na decyzje swoich odbiorców.

 

Jeśli masz kontakt z influncerami, możesz poprosić ich o opinie lub zaproponować bezpłatne testy Twojego produktu/usługi w zamian za recenzję, którą później umieścisz na stronie. 

 

social proof przykładyPrzykład opinii influencerów z branży marketingowej umieszczonych na stronie szkolenia Akademia Analytics, źródło: akademiaanalytics.pl

 

3. Logo firm i partnerów, z którymi współpracujesz

 

Co myślisz, kiedy widzisz na jakiejś stronie logo popularnej firmy np. Coca-Coli, czy Microsoftu? Takie logo sugeruje Ci to, że ta firma musi być dobra, skoro z jej usług skorzystały inne, rozpoznawalne marki. 

 

Nie bez przyczyny mówi się o tym, że obraz może zastąpić 1000 słów. Tak jest dokładnie w tym przypadku. Dla potencjalnych klientów to dowód, że warto ci zaufać, tak jak zrobiły to inne firmy.

 

social proof przykłady 1

Przykład logo dodanych na stronę www, źródło: CallPage.pl

 

4. Nagrody i wyróżnienia

 

Jak przekonać odwiedzającego stronę, że robisz dobrą robotę? Pochwal się nagrodami i wyróżnieniami, które otrzymałeś.

 

Oczywiście pamiętaj, żeby potwierdzały one jakość oferowanych na stronie firmowej produktów lub świadczonych usług. Tego typu informacje uwiarygodnią Twój biznes w oczach potencjalnych klientów.

 

social proof przykłady 2

Przykład zaprezentowania nagród na stronie www agencji reklamowej K2, źródło: k2.pl

 

5. Case studies, infografiki, raporty, portfolio

 

Dzielenie się wiedzą przyciąga potencjalnych klientów oraz przede wszystkim buduje wizerunek eksperta. Warto poświęcić czas i przygotować case study zastosowania Twojego produktu (w formie tekstowej lub wideo), infografikę dotyczącą świadczonych usług lub merytoryczny raport branżowy.

 

Publikując wartościowe treści, przekonasz odwiedzających stronę, że masz wiedzę i wiesz, jak z niej dobrze korzystać. Dla potencjalnego klienta to ważny argument w procesie dokonywania decyzji zakupowej.

 

social proof przykłady 3

Przykład zaprezentowania case study na stronie www, źródło: CallPage.pl

 

6. Znaki jakości i certyfikaty

 

Ten element jest szczególnie ważny w przypadku stron firmowych promujących produkty o znaczącej wartości lub usługi obarczone pewnym ryzykiem. Znaki jakości wykonania produktu oraz certyfikaty potwierdzające kompetencje firmy w danej dziedzinie, zmniejszają obawy klientów.

 

Jeśli możesz pochwalić się oficjalnym znakiem jakości, koniecznie zamieść go na swojej stronie firmowej.

 

social proof przykłady 4

Przykład certyfikatów wyróżnionych na stronie www hotelu, źródło: Cottonina.pl

 

7. Liczby, liczby i jeszcze raz liczby

 

Od ilu lat działasz na rynku? Ilu klientów miałeś do tej pory? Jak dużo zrealizowałeś projektów? Ile subskrybentów zapisało się do Twojego newslettera? Za każdym z tych pytań stoi odpowiedź w postaci konkretnej liczby, którą warto wyeksponować na stronie internetowej. 

 

social proof 5Przykład wykorzystania liczb na stronie www, źródło: Wait But Why

 

8. Social media

 

Niektóre firmy nie prowadzą bloga ani nie zamieszczają aktualności na stronie firmowej. Chcą jednak, aby ich potencjalni lub obecni klienci byli na bieżąco z działalnością firmy. W tym celu wykorzystują media społecznościowe, a linki do swoich profili zamieszczają w widocznym miejscu na stronie firmowej.

 

Jeśli chcesz pokazać aktualności z firmy za pomocą profili w social mediach, dodaj na swojej stronie przyciski do kont firmowych na Facebooku, Twitterze czy LinkedInie.

 

social proof 6

Przykład wykorzystania tweetów z opiniami na stronie www, źródło: Culturecode.com

 

9. User generated content

 

Ludzie lubią czuć się wyróżnieni. Dlatego warto wykorzystać user generated content, czyli treści tworzone przez klientów do potwierdzenia jakości usług czy produktów. Na przykład, jeśli sprzedajesz ubrania, zachęcaj klientów do przesyłania zdjęć, gdzie widać stylizacje z użyciem Twoich produktów.

 

Taka forma promocji może sprawdzić się lepiej niż zdjęcia z udziałem profesjonalnych modeli, ponieważ pokażesz zwykłych ludzi, podobnych do innych klientów. 

 

 

 

social proof 8

Przykład wykorzystania zdjęć z produktem tworzonych przez fanów marki, źródło: Modcloth

 

10. Kontakt

 

To absolutny must have. Dane kontaktowe to jedna z najczęściej poszukiwanych informacji na stronach firmowych. Aż 55% osób twierdzi, że brak danych kontaktowych na stronie internetowej zmniejsza wiarygodność firmy (wg 2014 B2B Web Usability Report). 

 

Jeśli nie chcesz wzbudzić podejrzeń potencjalnych klientów, koniecznie zamieść na stronie: adres email, numer telefonu oraz adres siedziby firmy lub dodatkowo możliwość zamawiania telefonicznej rozmowy zwrotnej.

 

Jeśli sprzedajesz produkty w sklepie stacjonarnym lub przyjmujesz klientów w siedzibie firmy, dobrą praktyką jest zamieszczenie na stronie internetowej mapki dojazdu. Dobrze jest również podać pełną nazwę firmy, REGON i NIP, aby klient mógł zweryfikować wiarygodność firmy.

 

Czy Twoja strona firmowa zawiera wszystkie przedstawione elementy? Jeśli jeszcze nie, czas to zmienić! Zaufanie i wiarygodność to podstawa dobrego biznesu.

 

CallPage zwiększa konwersję ze strony internetowej m.in. dzięki wykorzsytaniu social proof w popupie na Twoim www! Zamów spersonalizowaną prezentację lub przetestuj nasze narzędzie za darmo przez 7 dni!

Nie zapomnij udostępnić tego posta!


Generuj więcej rozmów sprzedażowych i leadów z Twojej strony

Wyprobuj CallPage na swojej stronie za darmo.

Powiązane posty

Wypróbuj wszystkie funkcje za darmo przez 7 dni!

Otrzymuj o 75% więcej konwersji, bez dodatkowych inwestycji w reklamę

Adres email musi mieć poprawny format

Z CallPage korzysta 3200 firmInstalacja zajmuje tylko 5 minut