<img height="1" width="1" style="display:none" src="https://www.facebook.com/tr?id=969660199772024&amp;ev=PageView&amp;noscript=1">
Blog o marketingu i sprzedaży

Optymalizacja konwersji, generowanie leadów i marketing B2B. Inspiracje i porady.

Skuteczny e-mail marketing. 10 kluczowych zasad

Skuteczny e-mail marketing. 10 kluczowych zasad

Paulina Jóźwik
Paulina Jóźwik
maja 11, 2018

E-mail marketing to jedno z najbardziej popularnych narzędzi wykorzystywanych przez marketerów w Polsce i na całym świecie. Co zrobić, żeby działania e-mail marketingowe były skuteczne? Zacznij od tych 10 kluczowych zasad.

 

Email marketing w Polsce - kilka ciekawych danych

 

Zanim przejdziemy do zasad, które pomogą zwiększyć skuteczność działań e-mail marketingowych, przyjrzyjmy się danym dotyczącym e-mail marketingu w Polsce:

 

  • 58% internautów uważa sprawdzanie skrzynki mailowej jako najważniejszy cel w trakcie korzystania z Internetu (GUS),
  • E-mail marketing jest liderem w zakresie zwrotu z inwestycji - tak twierdzi ponad 50% ankietowanych marketerów w Polsce (“E-mail marketing i marketing automation 2017”, GetResponse),
  • 43% przebadanych internautów wybiera e-mail/newsletter, jako formę kontaktu z firmą (“E-mail marketing oczami internautów”, raport GetResponse 2013),
  • 71% respondentów regularnie przegląda newslettery, na otrzymywanie których wyrazili zgodę (“E-mail marketing oczami internautów”, raport GetResponse 2013),
  • aż 42 proc. polskich marketerów planuje zwiększyć środki na kampanie e-mail marketingowe (“E-mail marketing i marketing automation 2017”, GetResponse).

 

Wszystkie te dane wskazują na to, że warto poświęcić czas, energię i... budżet na e-mail marketing. 

 

Skuteczny e-mail marketing - o czym trzeba pamiętać?

 

1. Pytaj o pozwolenie

 

Permission marketing, czyli marketing za przyzwoleniem - to hasło powinno wejść do Twojego codziennego słownika na zawsze. Jego popularyzatorem jest Seth Godin, który powiedział prostą rzecz: “Po co oferować usługi ludziom, którzy wcale ich nie chcą?”.

 

Jeśli chcesz, żeby Twoje działania e-mail marketingowe przynosiły efekty, prowadź komunikację wyłącznie z osobami, które wyraziły na to zgodę. Taka praktyka jest również zgodna z prawem.

 

#WSKAZÓWKA: Do tego celu wykorzystaj model double opt-in. Polega on na wysyłce do osoby, która zostawiła dane w formularzu wiadomości z linkiem aktywacyjnym. Dopiero po kliknięciu linku, adres mailowy aktywuje się w bazie danych i będziesz mógł wysyłać wiadomości do użytkownika.

 

Przykład wiadomości z zastosowaniem double opt-in:

 

 

skuteczny email marketing

 

 2. Segmentuj bazę

 

Dbanie o porządki w bazie danych wymaga dodatkowych nakładów pracy, ale warto to zrobić. Dzięki segmentacji bazy zaczniesz docierać do osób rzeczywiście zainteresowanych Twoją działalnością. Co więcej, lepiej dopasujesz treści maili, oferty, a nawet termin wysyłki. To wszystko przełoży się na lepsze efekty z kampanii.

 

#WSKAZÓWKA: Zacznij segmentację bazy od przejrzenia danych historycznych. Sprawdź, jak do tej pory odbiorcy reagowali na Twoje wiadomości np. którzy z nich najczęściej otwierali maile, o której godzinie, jaki element kreacji klikali.

 

3. Przygotuj stronę docelową

 

Samo przygotowanie maila i jego wysyłka to dopiero pierwszy krok do sukcesu. Ogromne znaczenia ma również strona docelowa (landing page), czyli miejsce, gdzie odeślesz odbiorcę po kliknięciu call to action. To właśnie tam dojdzie do realizacji celu Twojej kampanii - zakupu produktu, pobrania ebooka, wypełnienia formularza.

 

#WSKAZÓWKA: Miejsce docelowe, do którego odeślesz odbiorcę, powinno być spójne z zawartością wiadomości mailowej. Najczęściej do tego celu tworzy się specjalny landing page z ofertą. Ważnym elementem landinga jest prostota, czytelność, oferta pisania językiem korzyści oraz wyraźne call to action. Dodatkowo warto pamiętać o tym, żeby umożliwić odbiorcy szybki kontakt z firmą/obsługą klienta, gdyby chciał o coś dopytać.

 

4. Personalizuj adres nadawcy

 

Wiadomości e-mail wysyłane przez daną osobę (np. "Julia Kowalska"), działają znacznie lepiej niż wiadomości e-mail wysyłane przez firmę (np. "Kowalski i Spółka"). Alternatywą może być stosowania imienia i nazwy firmy, np. Ania z CallPage.

 

Dlaczego warto wypróbować tę metodę? Po pierwsze to sposób na wyróżnienie się. Po drugie, jeśli wysyłasz maile regularnie do klientów, mail od osoby, którą już znają szybciej zwróci uwagę. Zwiększysz w ten wskaźnik otwarć kampanii.

 

Przykład spersonalizowanej nazwy nadawcy:

 

skuteczny email marketing

 

 

#WSKAZÓWKA: W tym miejscu warto wspomnieć też o personalizacji maili - zarówno tematów wiadomości, jak i treści. Według raportu Freshmaila “E-mail marketing w liczbach” aż 87% marketerów w ogóle nie używa personalizacji w kampaniach.

 

Tymczasem to samo źródło podaje, że użycie personalizacji w temacie wiadomości podnosi szansę na zwiększenie open rate o 126%. Czy warto spróbować tej techniki? Zdecydowanie tak!

 

5. Twórz krótkie tematy wiadomości

 

Firma Freshmail przebadała 10 miliardów wiadomości i podzieliła się wynikami, z których wyszło, że maile, które mają od 1 do 3 słów w temacie, uzyskują najwyższy open rate. Pewnie trudno Ci sobie teraz wyobrazić, jak za każdym razem tworzyć maile tylko z jednym słowem.

 

Trik polega na tym, żeby robić to z głową i umiarem, ponieważ odbiorcy mogą się przyzwyczaić do takiej formy i przestać reagować na wiadomości. Krótkie tytuły są intrygujące i nierzadko odróżniają się w skrzynce odbiorczej od tych, które posiadają do 10 słów.

 

Przykład krótkiego tytułu wiadomości od Inc. Magazine:

 

skuteczny email marketing

 

 

#WSKAZÓWKA: Pamiętaj, że długość tytułu wiadomości ma również wpływ na to, jak będzie wyświetlał się w skrzynce pocztowej. Zbyt długi temat, po prostu będzie ucięty, jak na przykładzie poniżej:

 

skuteczny email marketing

 

 

6. Dopasuj temat do zawartości maila

 

Walka o dużą liczbę otwarć maili może doprowadzić do zbytniego kombinowania z  tematem wiadomości. Wiadomo, każdy nadawca chce, żeby tytuł był oryginalny i chwytliwy. To wszystko ważne, ale najważniejszy jest cel kampanii.

 

Dlatego też zadbaj o to, żeby treść samej wiadomości była atrakcyjna i związana z tematem. Jeśli odbiorca poczuje się oszukany (bo treść nie zgadza się z tematem), stracisz możliwość nawiązania kontaktu z klientem, a co gorsza może on oznaczyć wiadomość jako SPAM.

 

7. Pisz zwięźle

 

KIedy użytkownik otwiera Twojego maila, masz tylko kilka sekund na to, żeby go przekonać do kliknięcia CTA. Dlaczego tak krótko? Z naszego doświadczenia w CallPage wynika, że średnio ok. 50% odbiorców newslettera spędza tylko 8 sekund i więcej na przeglądaniu wiadomości. W tak krótkim czasie człowiek przeczyta tylko kilka zdań. Dlatego wiadomość  nie powinna być przeładowana tekstem.

 

#WSKAZÓWKA: Do rozwinięcia tematu wykorzystaj stronę docelową. To tam możesz podać więcej informacji na temat korzyści oferty i zaprezentować ją w pełni.

 


 

Ucz się marketingu bez wychodzenia z domu. Dołącz do bezpłatnych webinarów z najlepszymi praktykami w Polsce!

 

Poznaj szczegóły

 


 

8. Wybierz odpowiedni format wiadomości

 

Format wiadomości to kolejny element, który może decydować o skuteczności e-mail marketingu. Co wybrać, szablon graficzny, czy zwykły tekst?

 

Prosty e-mail tekstowy nadaje się do wiadomości, które mają jedno wezwanie do działania. Są także łatwiejsze do odczytania i przeglądania na smartfonie (pozwalają uniknąć nieprawidłowego wyświetlania się elementów maila). Wiadomości składające się tylko z tekstu mogą się sprawdzić, gdy używasz bardzo spersonalizowanego tonu wypowiedzi. Np. jak w przypadku poniższej wiadomości od firmy Hubspot:

 

skuteczny email marketing

 

Wiele marek preferuje jednak wysyłkę wiadomości z użyciem szablonów graficznych ze zdjęciami i obrazkami. Szablony na pewno warto wykorzystać w e-commerce, gdzie prezentacja produktu jest bardzo ważna.

 

#WSKAZÓWKA: Testuj formaty wiadomości! Nie ma niestety jednej odpowiedzi na to, jaki format wybrać, żeby był skuteczny. Najlepiej przetestować dwie formy i wybrać tę, która sprawdzi się najlepiej w zależności od celu kampanii.

 

9. Dodaj call to action

 

Call to action, czyli wezwanie do działania to jeden z najważniejszych elementów maila. Za jego pomocą nakierujesz odbiorcę do wykonania pożądanej przez Ciebie akcji. CTA w mailu możesz umieścić za pomocą przycisku lub linku. Najważniejsze, żeby było widoczne i posiadało chwytliwy tekst, który zachęci do kliknięcia.

 

#WSKAZÓWKA: Jak przygotować tekst CTA? Stawiaj na konkret, czyli napisz dokładnie to, co chcesz, żeby zrobił odbiorca: np. "Przejdź do sklepu", "Pobierz e-booka".

 

Jeśli nie dodasz CTA, tracisz szansę na to, że odbiorca zrozumie Twoją intencję. Spójrz na ten przykład maila bez call to action:

skuteczny email marketing

A teraz porównaj go z przykładem maila z call to action - odbiorca od razu wie, czego się od niego oczekuje:

skuteczny email marketing

 

10. Analizuj wyniki kampanii

 

Ta zasada może wydawać się oczywista. Nie chodzi w niej tylko o zerknięcie w statystyki… Ale wyciąganie wniosków, po to, żeby tworzyć skuteczniejsze kampanie.

 

Liczby podpowiedzą, które maile działają dobrze. Wiele platform do e-mail marketingu ma wbudowane opcje do mierzenia podstawowych wskaźników (open rate, click rate i inne). Niski wskaźnik otwarcia może sugerować, że Twoje wiadomości trafiają do spamu lub trzeba popracować nad lepszymi tytułami.

 

Mało kliknięć? Być może treść wiadomości nie jest interesująca dla użytkowników lub call to action jest niezbyt chwytliwe. To wszystko można zmienić, bazując na wynikach kampanii.

 

Twój coldmailing ma wysoki open rate, ale nie konwertujesz napływających kontaktów? Skieruj ruch na swoją stronę internetową i zwiększ sprzedaż instalując widget CallPage. Zamów spersonalizowaną prezentację lub przetestuj nasze narzędzie za darmo przez 7 dni!

Nie zapomnij udostępnić tego posta!


Generuj więcej rozmów sprzedażowych i leadów z Twojej strony

Wyprobuj CallPage na swojej stronie za darmo.

Wypróbuj wszystkie funkcje za darmo przez 7 dni!

Otrzymuj o 75% więcej konwersji, bez dodatkowych inwestycji w reklamę

Adres email musi mieć poprawny format

Z CallPage korzysta 3200 firmInstalacja zajmuje tylko 5 minut