<img height="1" width="1" style="display:none" src="https://www.facebook.com/tr?id=969660199772024&amp;ev=PageView&amp;noscript=1">

Blog o marketingu i sprzedaży

Optymalizacja konwersji, generowanie leadów i marketing B2B. Inspiracje i porady.

Jakie polskie blogi o marketingu warto czytać i obserwować? Oto jest pytanie! Jedno jest pewne – marketer musi czytać, żeby się uczyć, inspirować i nadążać za nowościami, które pojawiają się w branży. Zebrałam listę 20 blogów marketingowych, których autorzy piszą o wielu zagadnieniach, od copywritingu, content marketingu, storytellingu, przez SEO, PR, po marketing mody i dóbr luksusowych.

 

Lista nie jest kompletna ;-) Będę ją uzupełniać o kolejne miejsca. Czekam więc na Wasze polecenia w komentarzach!

 

Lista 20 blogów o marketingu

 

Ogólnie o marketingu

 

Jacek Kotarbiński

https://kotarbinski.wordpress.com/

Jacek Kotarbiński to autor bestsellerowej książki „Sztuka rynkologii” i jeden ze 100 Najbardziej Inspirujących Osób Polskiej Branży Interaktywnej. Jego blog to klasyk, jeśli chodzi o blogi o marketingu w Polsce. Autor działa w branży marketingowej od 1990 roku.

 

Jacek Pogorzelski

http://jacekpogorzelski.pl/

Jacek Pogorzelski to właściciel i dyrektor zarządzający firmy doradztwa marketingowego PrimeCode oraz Business Strategy Leader w BlueFox. Autor pisze m.in. o marketingu miejsc, markach i doświadczeniach klientów.

 

Branding

 

Branding Monitor

https://brandingmonitor.pl/

Blog prowadzony przez Krzysztofa Karasia to propozycja dla osób, które interesują się brandingiem. Autor regularnie publikuje analizy działań i zmian brandingowych oraz ich wpływu na postrzeganie marek. Konsekwencja i regularność publikacji na tym blogu jest godna podziwu. Brawo dla autora!

 

Marketing internetowy

 

Sprawny Marketing

https://sprawnymarketing.pl/

Na tym blogu znajdziecie wiedzę od wielu autorów na temat szeroko pojętego marketingu w internecie m.in. o content marketingu, social media, SEO, reklamie PPC. To adres, do którego warto zaglądać regularnie. Oprócz bloga polecam fanpage Sprawnego Marketingu, gdzie co tydzień w poniedziałek odbywają się live’y z podsumowaniem marketingowym tygodnia.

 

Marketing B2B

https://b2b-marketing.pl/

Blog prowadzony przez Igora Bielobradka – specjalisty, który pomaga firmom B2B m.in. w zakresie content marketingu i generowania leadów. To najbardziej rzetelny blog o marketingu B2B w Polsce i kopalnia informacji zarówno dla wszystkich osób, które stawiają pierwsze kroki, jak i tych, którzy działają od dawna w tym segmencie rynku. Warto tutaj zaglądać, ponieważ wiedza, którą można pozyskać również na zagranicznych blogach, jest tutaj przefiltrowana przez praktyka, który działa w Polsce. Dodatkowo autor wraz z Wiktorem Łyczko prowadzi świetny podcast pt. „Rozmowy B2B”.

 

SEO i marketing internetowy

 

Szymon Słowik

https://takaoto.pro/blog/

http://www.szymonslowik.pl/

Szymon Słowik kojarzony jest przede wszystkim z SEO, ale pisze również o zagadnieniach związanych z content marketingiem. Polecam zarówno jego blog osobisty, jak i wpisy, które pojawiają się na blogu firmowym Takaoto. Znajdziecie tam wiele przydatnych i obszernych wpisów, np. dotyczących analizy contentowej, czy też dobrych i złych praktyk SEO. Przydatna wiedza szczególnie dla osób mniej zaawansowanych, które samodzielnie realizują różne działania marketingowe.

 

PR i content marketing

 

Prowly Magazine

https://prowly.com/magazine/pl/

Blog firmy Prowly to jedna z najprężniej działających maszyn content marketingowych w Polsce, a wszystko za sprawą jego redaktorki, czyli Edyty Kowal. Znajdziecie tutaj wiedzę na temat content marketingu i PR-u od polskich i zagranicznych specjalistów. Posiada wersję anglo- i polskojęzyczną.

 

Content Espresso

http://contentespresso.pl/releases/content

To młodziutki serwis o content marketingu, który jest jednocześnie stroną internetową cyklu spotkań branżowych Content Espresso organizowanych przez Edytę Kowal (Prowly), Magdalenę Urbaniak (Brand24), Małgorzatę Walendziewską (indaHash) i Anię Mościcką (Agencja Whites). Jeśli nie możecie wybrać się do Warszawy na spotkanie, to właśnie tutaj znajdziecie podsumowanie wiedzy przekazanej przez prelegentów. Organizatorki zapraszają naprawdę ciekawych praktyków, których nie często spotkamy na łamach branżowych magazynów. To po prostu dobry i wartościowy content do przeczytania przy kawie. Oby blog rozwijał się dalej!

 

PR w kulturze

 

W niedoczasie

http://wniedoczasie.pl/

Blog Grzegorza Jędrka to świeżak w branżowej blogosferze, ale warto zaglądać, bo autor pisze o niszowym temacie, czyli o promocji i marketingu w kulturze. Zawodowo specjalista ds. komunikacji zewnętrznej w Ośrodku Brama Grodzka w Lublinie. Jednym słowem, autor ma styczność z kulturą na co dzień. Mam nadzieję, że wejścia z tej listy zmotywują go do częstszych publikacji ;-)

 

Content marketing

 

Whitepress

https://www.whitepress.pl/baza-wiedzy/content-marketing-polska-blog

Blog firmy Whitepress zawiera ogromną bazę artykułów na temat content marketingu, ale znajdziecie tam również wiedzę na temat influencer marketingu, SEO, copywritingu, social media, reklamie natywnej i innych.

 

Reklama

 

Maltreting

http://www.maltreting.pl/

Autor tego bloga przygląda się materiałom reklamowym mniej i bardziej znanych firm i pisze o nich… źle. Krótko mówiąc, to blog o absurdach i nieścisłościach w reklamie. Warto tu zaglądać przede wszystkim dlatego, żeby krytycznym okiem przyjrzeć się komunikacji prowadzonej przez marki.

 

Social media

 

Monika Czaplicka

http://czaplicka.eu/pl/

Blog dla wszystkich osób, które prowadzą działania w mediach społecznościowych i chcą się zabezpieczyć przed kryzysami. Wiadomo, że zdecydowanie lepiej czyta się o problemach innych, niż przeżywa własne. Jednak lektura tekstów Moniki Czaplickiej to nie tylko śmianie się z błędów innych. Warto je czytać, żeby zapobiegać kryzysom i wiedzieć, co zrobić w razie wpadki.

 

Sotrender

https://www.sotrender.com/blog/pl/

To miejsce, na które prędzej czy później trafi każdy, kto prowadzi kanały w social media. Sotrender, czyli narzędzie do analizy działań prowadzonych w mediach społecznościowych, na blogu publikuje raporty i zestawienia najlepszych profili na Facebooku, Instagramie i Twitterze. Lektura dla wszystkich ogarniaczy social media.

 

Rysuję fejsbuki

https://rysujefejsbuki.pl/

Jedyny rysunkowy blog o social media w Polsce prowadzony przez Tomasza Brusika. Autor sam o sobie pisze, że żyje mediami społecznościowymi i coś w tym jest, bo jego wpisy są zawsze aktualne. Oprócz humorystycznych obrazków znajdziecie tam również świetne poradniki np. o tym, jak estymować wyniki na Facebooku albo jak utrzymać porządek na koncie reklamowym Facebooka. Warto zajrzeć!

 

Copywriting i reklama na Facebooku

 

Artur Jabłoński

https://arturjablonski.com/

Blog, który porusza różne zagadnienia związane z marketingiem. Najbardziej jednak (chyba) kojarzony jest z copywritingiem i marketingiem na Facebooku. Prostota to największa zaleta bloga Artura Jabłońskiego, ale jak najbardziej w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Blog zawiera dużo przydatnych wpisów, praktycznych wskazówek, instrukcji, np. Jak założyć fanpage na Facebooku?, Jak pisać teksty na stronę internetową? Nie ma tu gadulstwa – tylko konkret!

 

Storytelling i budowanie marki

 

Paweł Tkaczyk

https://paweltkaczyk.com/

Kolejna pozycja na liście, której raczej nie trzeba nikomu przedstawiać. Paweł Tkaczyk pisze głównie o opowiadaniu historii, budowaniu silnych marek i grywalizacji. Pozycja obowiązkowa!

 

E-mail marketing

 

Freshmail

https://freshmail.pl/blog/

Jeden z największych blogów o e-mail marketingu w Polsce. Może się wydawać, że o tej dziedzinie napisano już wszystko, ale ekipa Freshmaila wciąż zaskakuje, tworząc kolejne przydatne treści. Polecam!

 

Sprzedaż i marketing

 

Bartosz Majewski

https://bmajewski.wordpress.com/

Blog Bartosza Majewskiego jest skromny pod względem wizualnym, wpisy pojawiają się rzadko, ale naprawdę warto czekać na każdy artykuł. Autor pisze o sprzedaży i marketingu, ale znajdziecie tam również wskazówki na temat zakładania biznesu, czy pracy w startupie.

 

Marketing premium

 

Dominika Trawka

http://marketingpremium.pl

Dominika Trawka to założycielka firmy Luxury Consulting Online. Na swoim blogu pisze o biznesie i marketingu marek luksusowych, regularnie śledzi i opisuje kampanie największych marek. Jeśli ten temat jest Wam bliski – biegnijcie czym prędzej na tego bloga.

 

Marketing modowy

 

Olka Kaźmierczak i Fashion PR Talks

http://olkakazmierczak.com/blog

http://fashionprtalks.pl/teksty

Olka Kaźmierczak – każdy kto pracuje w polskiej branży mody powinien znać imię i nazwisko założycielki Fashion PR Talks, czyli pierwszej akademii biznesu fashion w Polsce. Autorka pisze głównie o strategii i budowaniu marek w branży fashion&lifestyle. Niestety publikuje bardzo rzadko, ale warto zajrzeć do archiwalnych wpisów, zarówno na blogu autorskim, jak i na blogu Fashion PR Talks.

 

Polecam również listę ponad 30 ekspertów marketingu, gdzie znajdują się również rekomendacje ciekawych blogów.

 

A jakie polskie blogi o marketingu Wy czytacie? Dajcie znać w komentarzu!

 

(wpis powstał 21.04.2018)


Chcesz uczyć się od najlepszych praktyków marketingu?

Zapisz się na cykl bezpłatnych webinarów!

Dołącz do wydarzenia

Szukasz wartościowych treści o marketingu i sprzedaży?

Dołącz do naszej społeczności i ucz się od ekspertów z branży!

Uzupełniając formularz, wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą mailową lub telefoniczną

Paulina Jóźwik

Paulina Jóźwik

Content managerka. W CallPage opiekuje się blogiem i dba o jakość publikowanych treści. Uwielbia pisać, także po godzinach pracy.Popularne Wpisy

Rozpocznij bezpłatny 7-dniowy okres próbny!

Otrzymuj o 75% więcej konwersji, bez dodatkowych inwestycji w reklamę

Z CallPage korzysta 3200 firmInstalacja zajmuje tylko 5 minut

Rozpocznij bezpłatny 7-dniowy okres próbny
Otrzymuj o 75% więcej konwersji, bez dodatkowych inwestycji w reklamę
CallPage używa już ponad 3000 firmInstalacja zajmuje tylko 5 minut