<img height="1" width="1" style="display:none" src="https://www.facebook.com/tr?id=969660199772024&amp;ev=PageView&amp;noscript=1">

Blog o marketingu i sprzedaży

Optymalizacja konwersji, generowanie leadów i marketing B2B. Inspiracje i porady.

Kategorie: B2B Marketing

Ciekawe i przystępnie prezentowane treści, przyciągające nagłówki, trafnie dobrane przyciski nawołujące do działania – te i wiele innych elementów witryny ma duży wpływ na poziom konwersji. Czynnikiem, o którym dość często się zapomina, a posiadającym olbrzymie znaczenie jest natomiast szybkość wczytywania strony.

Stała się ona szczególnie istotna w ostatnim czasie, gdy zdecydowanie zwiększyła się liczba użytkowników korzystających z urządzeń mobilnych. Ich stosunkowo nieduża moc obliczeniowa w połączeniu z wolniej działającym internetem powodują znaczne wydłużenie czasu ładowania stron. Tymczasem jak pokazują badania¹, aż 53% użytkowników mobilnych opuszcza stronę, która ładuje się dłużej niż 3 sekundy. Przeprowadzone przez Google symulacje wskazują ponadto, że zwiększenie czasu wczytywania strony mobilnej z 1s do 5s powoduje wzrost prawdopodobieństwa odrzucenia (bounce rate) aż o 90%.

 

optymalizacja czasu ładowania strony

 

Źródło: https://www.thinkwithgoogle.com/marketing-resources/data-measurement/mobile-page-speed-new-industry-benchmarks/ 


Inne z badań Google² pokazuje natomiast, że każda dodatkowa sekunda potrzebna na załadowanie strony mobilnej może spowodować spadek konwersji nawet o 20%.

Widzimy więc wyraźnie jak bardzo ważna jest prędkość wczytywania strony dla poziomu jej skuteczności w realizacji celów. Szybkość witryny jest istotna oczywiście także w przypadku odwiedzin z tradycyjnych komputerów stacjonarnych czy laptopów. Użytkownicy są w dzisiejszych czasach coraz bardziej wymagający i jeśli nie zapewnimy stronie odpowiednich osiągów jej liczba konwersji będzie spadać.


Co jeszcze zyskamy?

Skrócenie czasu ładowania strony daje także inne korzyści niż poprawa współczynnika konwersji. Od kilku lat liczne kwestie związane z użytecznością witryn, elementy wpływające na wygodę i wrażenia użytkowników stają się coraz istotniejsze dla Google. Ma to swoje odzwierciedlenie w stopniowym uwzględnianiu ich w algorytmach decydujących o pozycjach stron w rezultatach wyszukiwania Google, a także zwiększaniu ich znaczenia wśród innych czynników rankingowych. Poprawiając wydajność witryny wpływamy więc na uzyskiwanie przez nią wyższych pozycji w naturalnych wynikach Google.

 

Obecnie prędkość wczytywania stron wyliczana jest przez Google tylko dla wersji desktopowych. Jak sami przyznają pracownicy koncernu, sposób tych obliczeń nie sprawdza się dla wersji mobile. Wykorzystywanie danych dla desktop przy ustalaniu pozycji stron w mobilnych wynikach wyszukiwania nie ma więc większego sensu. Planowane jest dlatego wdrożenie innych metod określania szybkości stron mobilnych, gdy uruchomiony zostanie przez Google nowy sposób indeksowania stron „Mobile-first indexing”. Z tego względu warto już teraz zadbać w szczególności o osiągi wersji mobile strony.

 

Poprawa miejsc witryny w bezpłatnych rezultatach Google to jednak nie ostatni dodatkowy bonus, jaki daje krótki czas ładowania strony. Jest on bowiem również jednym z elementów wpływających na Wynik Jakości stosowany w mechanizmach reklamowych Google AdWords. A jak podaje oficjalna strona pomocy Google „Reklamy o wyższej jakości mogą zapewnić niższe ceny i lepsze pozycje reklam”. Szybko działająca strona pozwala więc także zmniejszyć koszty i poprawić skuteczność kampanii reklamowych AdWords.

 

Jak sprawdzić osiągi strony?


Istnieje wiele różnych narzędzi umożliwiających przetestowanie czasu ładowania strony internetowej. Z pewnością warto skorzystać z uruchomionego dosyć niedawno Test My Site opracowanego przez Google.

 

optymalizacja czasu ładowania strony

Źródło: https://testmysite.withgoogle.com 


Narzędzie przedstawia czas wczytywania badanej strony na urządzeniach mobilnych, wraz z jego oceną (poor, fair, good, excellent.), a także wiele innych przydatnych informacji. Jedną z nich jest szacunkowy odsetek utraconych użytkowników, wynikający ze zbadanego czasu ładowania. Dowiemy się tutaj również, jak wypada nasza strona w porównaniu do innych witryn z tej samej branży lub dowolnie wybranych innych branż. Ponadto otrzymamy kilka porad na temat poprawy najważniejszych elementów na stronie spowalniających jej działanie, razem z przybliżonym czasem, o który może skrócić się wczytywanie dzięki ich wdrożeniu. Istnieje także możliwość otrzymania mailowo szczegółowego raportu z dokładnymi wskazówkami zwiększenia prędkości analizowanej strony.

 

Innym narzędziem od Google godnym polecenia jest PageSpeed Insights. Sprawdza ono wydajność stron zarówno na urządzeniach przenośnych, jak i komputerach. Nie jest co prawda podawany wprost czas ładowania, lecz jego ocena w skali od 1 do 100.

 

optymalizacja czasu ładowania strony


Źródło: https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/ 


Zaletą PageSpeed Insights jest możliwość szybkiego uzyskania stosunkowo szczegółowych porad umożliwiających poprawę szybkości witryny.


Obydwa narzędzia udostępnione przez Google są całkowicie darmowe i działają w trybie online.


Pamiętać należy, aby testy i późniejsze poprawki przeprowadzać nie tylko dla strony głównej witryny, ale zadbać o wydajność wszystkich podstron umieszczonych w serwisie.


Jak skrócić czas ładowania?


Optymalizacja szybkości wczytywania strony to bardzo złożone zagadnienie. Istnieje cały szereg różnego rodzaju czynników wpływających na wydajność serwisów internetowych. Niektóre z nich nie są skomplikowane i mogą być usprawnione nawet przez niezaawansowanych użytkowników, a inne wymagają specjalistycznej wiedzy i umiejętności programistycznych. Poniżej przedstawionych zostało kilka najistotniejszych zabiegów, zarówno tych nieskomplikowanych jak i bardziej technicznych, które pozwolą na skrócenie czasu ładowania Twojej strony.

 

1.  Grafika


Pliki graficzne i zdjęcia o wielkich wymiarach oraz dużej wadze to elementy należące do najmocniej spowalniających wczytywanie stron. Z tego względu należy stosować kompresję zdjęć i grafik wykorzystywanych na stronie oraz zmniejszać ich wymiary (rozdzielczość) na tyle ile to możliwe.

 

2.  Optymalizacja kodu źródłowego

 

Dla poprawy szybkości przydatne jest zmniejszenie rozmiarów plików z kodem witryny – istotne mogą być nawet tak niepozorne kwestie jak spacje, akapity czy podział wierszy.

Uwagę należy zwrócić także na wykorzystanie JavaScriptu, który znacznie spowalnia działanie stron. Gdy jest taka możliwość warto z niego zrezygnować, jednak bardzo często jest on konieczny dla działania niezbędnych funkcjonalności witryny. W takich przypadkach wskazane jest stosowanie się do wskazówek Google – ładowanie JavaScript bezpośrednio w kodzie strony (jeśli skrypt jest nieduży), ładowanie go z opóźnieniem lub w sposób asynchroniczny.

 

3. Przekierowania

 

Unikać należy stosowania w witrynie zbyt dużej liczby przekierowań, gdyż powodują one wydłużenie czasu ładowania. W przypadku przekierowań na preferowaną wersję witryny (z „www” lub bez „www” na początku adresów URL), powinny one kierować bezpośrednio do strony docelowej bez przekierowań pośrednich. Zminimalizowanie liczby przekierowań jest szczególnie ważne w wersji mobilnej oraz gdy serwis posiada szyfrowane połączenie z adresami HTTPS.

 

4. Gzip

 

Dość znaczącą poprawę osiągów witryny możemy nierzadko osiągnąć włączając na niej obsługę Gzip, czyli kompresję danych przesyłanych z serwera do komputera użytkownika. Aktualny poziom kompresji i porównanie zysków po wdrożeniu Gzip sprawdzić można w narzędziu „GIDZipTest”.

 

5. Wtyczki do CMS

 

W przypadku witryn opartych na CMS (system zarządzania treścią) takich jak np. Wordpress czy Joomla, kolejnym elementem, który negatywnie wpływa na czas ładowania są zainstalowane rozmaite wtyczki. Mają one oczywiście różny stopień rozbudowania i wpływu na osiągi strony, jednak duża ich liczba w serwisie może wyraźnie pogorszyć szybkość działania. Warto więc dobrze zastanowić się, czy każda wgrana wtyczka jest na pewno niezbędna i sprawdzić w panelu, czy nie zapomniano odinstalować niewykorzystywanych już wtyczek czy takich, których działanie „nakłada się” z innymi.

 

6. Hosting

Duże znaczenie dla czasu ładowania ma serwer, na którym umieszczona jest strona. Szczególnie ważne jest to dla wielkich witryn mających bardzo dużą liczbę odwiedzin oraz takich gdzie występują nagłe, wyraźne skoki ruchu. Wiele tańszych hostingów może nie radzić sobie w takich przypadkach. Zmieniając dostawcę hostingu w prosty sposób możemy więc poprawić szybkość wczytywania naszego serwisu.


Podsumowanie


Przedstawione tutaj zostały oczywiście tylko niektóre kwestie wpływające na czas ładowania strony. Dzięki kilku dość prostym sposobom możliwe jest jego znaczące skrócenie, jednak po osiągnięciu pewnego poziomu wydajności dalszy postęp możliwy jest zwykle tylko za pomocą zaawansowanych prac programistycznych. Chociaż są one zazwyczaj czasochłonne i kosztowne, z całą pewnością warto podejmować działania w celu poprawy szybkości witryny. Płynące z nich korzyści takie jak zwiększenie poziomu konwersji, poprawa pozycji w bezpłatnych wynikach Google oraz większa opłacalność kampanii reklamowych AdWords niewątpliwie są nie do przecenienia.


Źródła:

[1] https://www.thinkwithgoogle.com/marketing-resources/data-measurement/mobile-page-speed-new-industry-benchmarks/ 

[2] https://www.thinkwithgoogle.com/marketing-resources/micro-moments/future-of-marketing-mobile-micro-moments/ SEMTEC Sp. z o. o. – agencja marketingowa należąca do Cube Group, świadcząca kompleksowe usługi związane z marketingiem w wyszukiwarkach. Zajmuje się audytami i optymalizacją stron, tworzy i realizuje dedykowane strategie SEO, prowadzi kampanie AdWords. Oferuje także działania content marketingowe: tworzenie treści, ich dystrybucję oraz promocję. Świadczy profesjonalne usługi copywriterskie na potrzeby wewnętrznych i zewnętrznych strategii contentowych.


 Pobierz bezpłatny poradnik i dowiedz się, jak skutecznie optymalizować konwersję!

Pobierz ebook!


Maciej Dobkowicz

Maciej Dobkowicz

Senior SEO Account Manager w agencji SEMTEC. Zajmuje się kompleksowym prowadzeniem kampanii SEO, w tym koordynacją działań zespołu oraz wsparciem merytorycznym dla klientów. Jest także odpowiedzialny za realizację działań z zakresu content marketingu dla SEMTEC. Z branżą SEO związany od 2010 r., posiada kilkuletnie doświadczenie w zakresie audytów i optymalizacji SEO stron i sklepów internetowych.Popularne Wpisy

Rozpocznij bezpłatny 7-dniowy okres próbny
Otrzymuj o 75% więcej konwersji, bez dodatkowych inwestycji w reklamę
CallPage używa już ponad 1100 firmInstalacja zajmuje tylko 5 minut
  • Orange
  • Volkswagen
  • inFakt
  • Docplanet
  • Raiffeisen