<img height="1" width="1" style="display:none" src="https://www.facebook.com/tr?id=969660199772024&amp;ev=PageView&amp;noscript=1">
Blog o marketingu i sprzedaży

Optymalizacja konwersji, generowanie leadów i marketing B2B. Inspiracje i porady.

Newsletter - 20 pomysłów na skuteczny formularz zapisu

Newsletter - 20 pomysłów na skuteczny formularz zapisu

Paulina Jóźwik
Paulina Jóźwik
marca 27, 2018

Newsletter to najbardziej znane narzędzie w e-mail marketingu. Wykorzystuje się go do zbierania leadów, zdobywania klientów, zwiększania sprzedaży oraz po to, żeby budować relację z klientami. O wielkości bazy, którą uda się pozyskać decyduje m.in. dobrze zaprojektowany formularz. Jak go przygotować, żeby był skuteczny? 

 

Definicja newslettera mówi, że jest to elektroniczny biuletyn rozsyłany do subskrybentów. Zanim jednak wyślesz pierwszą wiadomości, musisz zbudować bazę danych odbiorów, a do tego niezbędny jest właśnie formularz zapisu. 

 

Sprawdź, jak skutecznie generować leady!

 

W tym wpisie znajdziesz 20 pomysłów na skuteczny formularz zapisu do newslettera, które możesz wykorzystać w swoim biznesie.

 

Wybór miejsca na formularz

1. Górna część strony

To pierwsze miejsce, które możesz wykorzystać do umieszczenia formularza, np. za pomocą narzędzia Hello Bar. Taki formularz cechuje się prostotą, ale jego zaletą jest to, że każda osoba odwiedzająca stronę od razu go zobaczy. Może być elementem statycznym lub może podążać za odbiorcą w trakcie przewijania strony.

 

newsletter formularz zapisu

źródło: Pinch of yum

2. Formularz w dolnej części strony

To dobre rozwiązanie np. w przypadku e-sklepów, gdzie głównym celem na stronie internetowej jest sprzedaż, a wyskakujący pop-up może oddalać użytkowników od jego realizacji.

Zobacz jak to robi Answear (obrazek poniżej).

 

Zapis do newslettera znajduje się na dole strony oraz na każdej podstronie z produktem, więc jest widoczny dla wszystkich. Nie rozprasza potencjalnych klientów oraz przyciąga za pomocą wartości, którą oferuje (w tym przypadku jest to 50 zł zniżki).

newsletter formularz zapisu

źródło: Answear

3. Formularz pod wpisami na blogu

Ten sposób możesz wykorzystać na blogu. Internauci skanują i przewijają strony internetowe, zanim zdecydują się cokolwiek na nich przeczytać. Ich wzrok pada na tytuł wpisu, kilka pierwszych linijek, a potem na sam koniec tekstu.

 

Zobacz, jak wykorzystała to firma Groove (obrazek poniżej). Formularza zapisu znajduje się nad notatką o autorze, czyli w jednym z miejsc, na którym skupia się uwaga odbiorców.

 

newsletter formularz zapisu

źródło: Groovehq

4. Formularz po prawej stronie

Kolejnym nieinwazyjnym sposobem na zbieranie bazy kontaktów z bloga jest umieszczenie go po prawej stronie obok listy z wpisami. Tę metodę na pewno widziałeś już w wielu miejscach. Większość użytkowników pisma łacińskiego w sposób naturalny skanuje górną linię tekstu w poziomie od lewej do prawej.

 

Dopiero potem przechodzi wzrokiem w dolne partie strony. Dlatego twórcy blogów tak często decydują się na umieszczenie formularza właśnie po prawej stronie. To właśnie tam „zatrzymuje się” wzrok użytkownika.

 

newsletter formularz zapisu

źródło: Neil Patel

5. Pop-up

Pop-up to najbardziej inwazyjna forma formularza, a zarazem najbardziej skuteczna. Będzie przynosił efekty, jeśli zapamiętasz 3 proste zasady:

  • daj odbiorcom kilka sekund na zapoznanie się ze stroną zanim wyświetlisz im formularz.
  • ogranicz liczbę wyświetleń dla indywidualnego użytkownika, po to żeby pop-up nie irytował i nie pojawiał się zbyt wiele razy.
  • dodaj widoczną i zrozumiałą opcję wyłączenia okienka.

 

newsletter formularz zapisu

źródło: Contently

 

Zachęcający tekst

6. Stawiaj na konkret

„Zapisz się do newslettera” to prawdopodobnie najczęściej używany nagłówek w przypadku newsletterów, ale niestety nic wartościowego z niego nie wynika. Najłatwiejsza metoda na wyście poza ten schemat polega na opisaniu konkretów oferty.

 

Podaj np. częstotliwość wysyłania wiadomości oraz tematy, które będziesz poruszać w newsletterze. Przyjrzyj się, jak zachęca do zapisu Problogger (obrazek poniżej) - „Każdego tygodnia będę wysyłał Ci wskazówki blogowe, porady i treściwe poradniki - krótko i treściwie.

 

newsletter formularz zapisu

źródło: Problogger

7. Stosuj psychologiczne triki

Jak jeszcze zwiększyć skuteczność formularza? Przyjrzy się, jak robi to ELLE. Za pozostawienia maila, magazyn udostępnia dodatkowe treści, np. 32 zaskakujące rzeczy, które niszczą Twoją skórę. Wyłączenie pop-upu jest możliwie po kliknięciu tekstu: Nie dziękuję, nie jestem zainteresowana ochroną mojej skóry.

 

Tekst powoduje, że odbiorca (a w tym przypadku najprawdopodobniej kobieta) zatrzymuje się na chwilę. Metoda, która pokazuje, że każdy element formularza może przekonać do pozostawienia danych.

 

newsletter formularz zapisu

źródło: Elle

8. Mów po ludzku

Świetny przykład należy do firmy Pipemonk, która w tekście nawiązała do doświadczenia każdego z nas na temat wyskakujących okienek z reklamami. Mamy tutaj tekst: "Hug me. I am a PopUp.

 

A peaceful one" (Przytul mnie. Jestem pop-apem. Z rodzaju przyjaznych). Pamiętaj, że formularz zapisu to również narzędzie do komunikacji z klientami. Warto więc dopracować teksty tak, żeby brzmiał jak stworzony przez człowieka, a nie robota. Tutaj duży plus za humor!

 

newsletter formularz zapisu

źródło: Pipemonk

 

Atrakcyjna grafika

9. Dopasuj grafikę do branży

Grafika podobnie jak treść jest ważnym elementem formularza. Pamiętaj, że jej celem jest wzmacnianie przekazu, więc nie może przeszkadzać w pozostawieniu danych, a maksymalnie do tego zachęcać.

newsletter formularz zapisu

źródło: Polenastole

10. Dodaj zdjęcie autora

Dla firm oraz blogów, które wysuwają na plan pierwszy twarz marki jest to bardzo fajne rozwiązanie, ponieważ zdjęcie z człowiekiem zwiększa autentyczność przekazu. W przykładzie, który widzisz poniżej wiadomości, które otrzymuje potem odbiorca, są utrzymane w personalnym stylu i wysyłane zawsze przez tę samą osobę.

 

newsletter formularz zapisu

źródło: Backlinko

Personalizacja

11. Personalizacja wg płci

W przypadku zapisu do newslettera Zalando dopasowuje treści do płci. W zależności od zaznaczonej odpowiedzi użytkownik otrzymuje dedykowane pod tym kątem e-maile. Dzięki temu zapewniasz potencjalnego odbiorcę, że nie będzie otrzymywał mało interesujące go wiadomości.

 

newsletter formularz zapisu

źródło: Zalando

12. Personalizacja wg preferencji/zainteresowań

Innym sposobem na personifikację jest możliwość wybrania przez użytkownika preferencji związanych z tematami wiadomości. Możesz to zrobić umieszczając w formularzu pytanie o typ informacji, które interesują odbiorcę, np. mogą to być tylko informacje o nowościach, tylko informacje z bloga lub tylko informacje o aktualnych promocjach.

 

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymaj darmową kopię naszego przewodnika o tworzeniu wizerunku marki. (1)-1

źródło: Canva

Wygoda użytkownika

13. Odpowiednia liczba pól

Formularz powinien mieć tyle pól, żeby użytkownik nie miał poczucia, że wymagasz od niego zbyt wiele informacji. Nie ma tutaj jednej reguły, która będzie działała w każdym przypadku, choć intuicja podpowiada, że im mniej pól, tym łatwiej przekonać do wypełnienia formularza. Przede wszystkim zachowaj zdrowy rozsądek.

 

newsletter formularz zapisu

źródło: Jak Oszczędzać Pieniądze

 


 

Dowiedz się, jak pozyskiwać więcej leadów sprzedażowych! 

Pobierz ebooka!


14. Wzbudzanie oczekiwania

Ciekawym trikiem jest umieszczenie paska postępu wypełnienia formularza (jak w przykładzie poniżej). Dzięki temu użytkownik ma wrażenie, że pozostawienie danych wymaga mniej czasu niż mógł zakładać.

 

newsletter formularz zapisu

źródło: Po Nitce do Ariadny

15. Zgoda na otrzymywanie wiadomości

Podstawą legalnie zbieranej bazy w Polsce jest otrzymanie zgody od użytkownika. W tym celu stosuje się metodę double opt-in oraz odpowiednie pola zgód do zaznaczenia w formularzu (tzw. checkboxy). Checkboxy potwierdzają to, że chcesz działać zgodnie z prawem, ale kojarzą się z zapisami małym druczkiem, których nikt do końca nie rozumie.

 

W ciekawy sposób poradził sobie z nimi autor bloga PraKreacja, dodając m.in. tekst: Będę kontaktował się z Tobą wyłącznie w związku z blogiem”. Pomysł zdecydowanie do wypróbowania!

 

newsletter formularz zapisu

źródło: Prakreacja

16. Możliwość wyłączenia pop-upu

Alternatywą dla popularnego „krzyżyka” jest umieszczenie dwóch przycisków do wyboru, np. „Tak, zapisuję się” i „Nie dziękuję”. Intuicyjnie użytkownicy będą szukali „krzyżyka”, a dzięki temu nakłonisz ich do wczytania się w całą wiadomość.

 

newsletter formularz zapisu

źródło: Wishpound

 

17. Wybór częstotliwości otrzymywania e-maili

Dobrym  sposobem na zachęcenia odbiorców do zapisu jest danie im wyboru, jak często chcą dostawać wiadomości mailowe. W ten sposób podkreślisz, że Twoim celem nie jest spamowanie.

 

newsletter formularz zapisu

źródło: The story od telling

Atrakcyjna oferta

18. Materiały premium

Czy wiesz, że 7 na 10 internautów przyznaje, że „płaci” za content z sieci, najczęściej pozostawiając swój adres e-mail (66%). Z tego powodu to jeden z najlepszych sposobów na zwiększenie skuteczności formularza zapisu.

 

newsletter formularz zapisu

źródło: www.callpage.pl/blog

19. Ekskluzywne materiały

Kolejnym sposobem na przekonanie do zapisu jest proponowanie dostępu do ekskluzywnych materiałów z ciekawą treścią. Tutaj warto pamiętać o tym, żeby materiały były co jakiś czas odświeżane, żeby nie irytować powracających odbiorców tą samą treścią.

newsletter formularz zapisu

źródło: Elle

20. Oferowanie zniżek

W przypadku oferowania zniżek i rabatów nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że to po prostu działa ;-).

 

newsletter formularz zapisu

źródło: Pixers

 

Jeśli chcesz wykorzystać newsletter w swoich działaniach e-mail marketingowych - pamiętaj, że pierwszym krokiem do sukcesu będzie przygotowanie dobrego formularza. 

 

Formularze na Twojej stronie mają słabą konwersję? Potrzebujesz narzędzia, które pomaga generować wartościowe leady. Zamów spersonalizowaną prezentację lub przetestuj nasze narzędzie za darmo przez 7 dni!

Nie zapomnij udostępnić tego posta!


Generuj więcej rozmów sprzedażowych i leadów z Twojej strony

Wyprobuj CallPage na swojej stronie za darmo.

Wypróbuj wszystkie funkcje za darmo przez 7 dni!

Otrzymuj o 75% więcej konwersji, bez dodatkowych inwestycji w reklamę

Adres email musi mieć poprawny format

Z CallPage korzysta 3200 firmInstalacja zajmuje tylko 5 minut