<img height="1" width="1" style="display:none" src="https://www.facebook.com/tr?id=969660199772024&amp;ev=PageView&amp;noscript=1">
Blog o marketingu i sprzedaży

Optymalizacja konwersji, generowanie leadów i marketing B2B. Inspiracje i porady.

50+ narzędzi analitycznych dla każdego marketera

50+ narzędzi analitycznych dla każdego marketera

Butko Sergey
Butko Sergey
lutego 11, 2020

Nie ma wątpliwości, że istotą marketingu jest osiąganie celów biznesowych.  Aby podejmować właściwe decyzje, marketerzy muszą mierzyć efekty podejmowanych działań. Niektórzy nawet mówią,  że analityka i mierzenie wskaźników to jest to, co w marketingu najważniejsze. Zgadzam się z tym! Bez analityki nie sprawdzisz, jak poszczególne działania wpływają na wyniki. Nie wiedząc, które działania odnoszą pożądany efekt, nie podejmiesz trafnych decyzji biznesowych i nie stworzysz odpowiednich planów. Bez trafnych decyzji każdy biznes szybko traci rentowność i bankrutuje. 

Dlatego wykorzystaj możliwości, jakie dają dostępne narzędzia analityczne służące do zbierania danych analitycznych i ich prawidłowej interpretacji. Przyda Ci się w tym lista zawierająca narzędzia analityczne wspierające codzienną pracę marketerów.


Ten artykuł został zaktualizowany w listopadzie 2020 r.

Lista narzędzi analitycznych dla marketera została podzielona na 4 kategorie: 

Żeby przenieść się do sekcji, która Cię interesuje, kliknij dany link poniżej.

 

I. Narzędzia analityczne do analizy strony internetowej.

II. Narzędzia analityczne do analizy mediów społecznościowych.

III. Narzędzia analityczne do analizy SEO.

IV. Narzędzia analityczne do kompleksowej analizy marketingu.

 

W artykule znajdziesz też opinie i wskazówki ekspertów: Szymona Słowika, Macieja Dobkowicza, Kingi Odziemek oraz Jakuba Zięciny. Mam nadzieję, że czytając nasz artykuł poświęcony narzędziom do analizy marketingu znajdziesz tutaj coś dla siebie!

I. Narzędzia analityczne do analizy strony internetowej

1. ChartBeat – to narzędzie analityczne analizuje zaangażowanie użytkowników w treści na stronie internetowej. Pozwala optymalizować serwisy pod kątem zachowania użytkowników na stronie. To narzędzie analityczne jest przydatne szczególnie w przypadku rozbudowanych serwisów i portali z dużą liczbą treści (magazyny, czasopisma, blogi). 

PŁATNE


 2. Crazy Egg – umożliwia sprawdzenie zachowanie użytkownika na stronie internetowej, czyli elementów, które przyciągają jego uwagę (gdzie klikają, a gdzie nie), jak długo przewijają stronę. To narzędzie analityczne marketingu wykorzystuje tzw. mapy cieplne i pamy kliknięć. 

PŁATNE 


 3. Google Analytics – podstawowe i niezbędne narzędzie analityki marketingowej do analityki strony. Pozwala tworzyć spersonalizowane raporty, jak również mierzyć ruch na stronie internetowej i konwersję.

BEZPŁATNE

Screenshot z Google Analytics

 


4. Kissmetrics – narzędzie do analityki, które pomaga w identyfikacji ruchu, zrozumieniu go i zwiększeniu. Łączy funkcje analityczne z marketing automation (pozwala na wysyłkę spersonalizowanych wiadomości e-mail).

PŁATNE (możliwość zamówienia bezpłatnego, spersonalizowanego demo)

5. Lucky Orange – to narzędzie do analizy marketingu pozwala analizować ruch i zachowanie potencjalnego klienta na stronie internetowej.

PŁATNE (możliwość skorzystania z wersji testowej)


6. Mixpanel – rozbudowane narzędzie do analizy marketingowej zachowania użytkowników na stronie www mierzy akcje takie jak wyszukania czy udostępnienia. Pozwala więc na uzyskanie wnikliwych informacji na temat zachowań użytkowników.

PŁATNE (możliwość skorzystania z bezpłatnej wersji)


Maciej Dobkowicz
Senior SEO Account Manager w agencji SEMTEC. Zajmuje się kompleksową
realizacją kampanii SEO i obsługą klientów, a także prowadzeniem działań z zakresu content
marketingu dla SEMTEC. Z branżą SEO związany od 2010 r., posiada kilkuletnie doświadczenie w zakresie audytów i optymalizacji SEO oraz pozycjonowania stron i sklepów internetowych.

II. Narzędzia analityczne dla marketerów do monitoringu mediów społecznościowych i Internetu

 

15. Alerty Googleproste narzędzie analityczne oferujące powiadomienia o nowo powstałych artykułach  na temat wybranych przez użytkownika słów kluczowych. 

BEZPŁATNE


16. Brand24 –  narzędzie analityczne do monitoringu internetu oraz mediów społecznościowych. Pozwala śledzić na bieżąco informacje pojawiające się w sieci na temat danej marki, firmy, produktu czy słowa kluczowego. 

PŁATNE (14-dniowy okres testowy)


18. Buzzsumo – bardzo przydatne narzędzie analityczne do sprawdzenia, jakie treści są najbardziej popularne w mediach społecznościowych. Umożliwia przeszukiwanie za pocą słów kluczowych lub po domenie. W wersji płatnej posiada także funkcje do mnitorowania m.in. influencerów i wzmianek o marce.

Analiza działań pełni ważną rolę w życiu każdego marketera. To dzięki niej możliwa jest stała kontrola i optymalizacja podejmowanych akcji i dążenie do uzyskania jak najlepszych efektów. Jest to niezwykle istotne także w mediach społecznościowych - platformy dostarczają niezliczone ilości danych, których analiza może wydawać się nie do końca jasna.

 

Z pomocą przychodzą narzędzia analityczne dla marketerów - jednym z nich są natywne systemy analizy danych poszczególnych platform, takie jak np. Facebook Insights, dostarczający podstawowych informacji o statystykach i wynikach prowadzonych działań. Warto jednak poszerzyć analizę o czynniki takie jak działania konkurencji czy szersze zbadanie swojej grupy docelowej i jej zainteresowań.

 

Narzędziem, które oferuje takie szczegółowe wyniki, jest Sotrender, dzięki któremu analiza działań na Facebooku, Instagramie, YouTube czy Twitterze będzie nie tylko prostsza do odczytania, ale i raportowania (proste raporty PDF/PPTX/XLS), a wszystkie statystyki przedstawione są w przyjaznym dla użytkownika panelu.

III. Narzędzia do analizy marketingu - SEO

36. Advanced Web Ranking – oprogramowanie pozwalające na śledzenie mobilnych i lokalnych rang, monitoring konkurencji, danych prywatności i wiele innych. PŁATNE (możliwość skorzystania z 30-dniowego bezpłatnego okresu próbnego)


W kontekście SEO poleciłbym badanie trzech głównych zakresów - widoczność w wynikach organicznych, profil linków, struktura, błędy i wydajność witryny. Na rynku widoczny jest trend do tworzenia kombajnów SEO, które w mniejszym lub większym stopniu obejmują kolejne obszary analizy.
 
Do analizy słów kluczowych i widoczności w Google na rynku polskim polecam Senuto. Przy dużych analizach warto łączyć źródła danych - np. z Semstorm. Narzędzia te mają też dodatkowe funkcje pozwalające np. generować tematy do działań contentowych. Na rynkach zagranicznych sprawdzi się chociażby SEMrush czy SpyFU. 
 
Do analizy profilu linków polecam Ahrefs i Majestic SEO. Każde z narzędzi ma swoje zalety. Ahrefs ma dodatkowe funkcje dla marketerów i przyjemniejszy interfejs.
 
Warto rozważyć przy większych i dokładniejszych analizach wykorzystanie także np. SEO SpyGlass. Analizując kwestie on-page musimy wykorzystać narzędzie typu crawler. Polecam Screaming Frog, gdyż prezentuje kompleksowy zestaw danych, lecz ostatnio coraz ciekawszą alternatywą jest SiteBulb.

IV. Narzędzia analityczne do kompleksowej analizy marketingu

42. Bright Funnel – platforma pokazująca wpływ działań marketingowych na sprzedaż. 
PŁATNE (możliwość zamówienia bezpłatnego demo)

Eksperci polecają:

jakub zięcina zdjęcie

Jakub Zięcina 
 

Nie zapomnij udostępnić tego posta!


Generuj więcej rozmów sprzedażowych i leadów z Twojej strony

Wyprobuj CallPage na swojej stronie za darmo.

Wypróbuj wszystkie funkcje za darmo przez 7 dni!

Otrzymuj o 75% więcej konwersji, bez dodatkowych inwestycji w reklamę

Adres email musi mieć poprawny format

Z CallPage korzysta 3200 firmInstalacja zajmuje tylko 5 minut