<img height="1" width="1" style="display:none" src="https://www.facebook.com/tr?id=969660199772024&amp;ev=PageView&amp;noscript=1">
Blog o marketingu i sprzedaży

Optymalizacja konwersji, generowanie leadów i marketing B2B. Inspiracje i porady.

Jak zbudować zespół sprzedażowy? 10 praktycznych wskazówek

Jak zbudować zespół sprzedażowy? 10 praktycznych wskazówek

Natalia Maruszczak
Natalia Maruszczak
grudnia 13, 2017

Jednym z największych wyzwań każdego szefa jest zbudowanie działu handlowego, który pracuje jak dobrze naoliwiona maszyna. Jak zbudować zespół sprzedażowy, który działa jak należy i osiąga założone wyniki? Przygotowałam 10 praktycznych wskazówek, które mi – jako Head of Sales w CallPage – pomagają budować efektywne zespoły sprzedażowe.

 

1. Zrób research na temat klientów

 

Sprawdź jakie masz szanse na pozyskanie nowych klientów, rozejrzyj się za konkurencją zobacz, w jaki sposób komunikują się ze swoimi klientami. Następnie zanotuj wszystko czego się dowiedziałeś o tym, gdzie są, co robią, co lubią i jakie problemy mają Twoi potencjalni klienci.

 

Polecam, abyś na samym początku zdobył maksymalnie wiele informacji, bo kto ma wiedzę, ten ma władzę! Stawiaj pytania: co? komu? dlaczego sprzedaję? Szukaj odpowiedzi, buduj tezy.

 

2. Zostań handlowcem

 

Zanim zaczniesz rekrutować, powinieneś sam wybrać się do klienta i zacząć sprzedawać.
Zanim zaczniesz rekrutować i szkolić swój zespół, to w pierwszej kolejności powinieneś dobrze poznać swojego Klienta i zacząć sprzedawać.

 

Tylko ten sposób pozwala na zbadanie i realną ocenę otoczenia, w jakim w przyszłości będą pracować Twoi ludzie. Zobaczysz, że ułożenie dobrego modelu biznesowego oraz stworzenie lejka sprzedaży pójdzie o wiele szybciej, gdy empirycznie tego doświadczysz.

 

Żyj sprzedażą na okrągło, przez całą dobę!

 


 

Chcesz podnieść swoje umiejętności sprzedażowe?

Pobierz ebook: 9 nawyków skutecznego sprzedawcy!

 

Pobierz ebook!

 


 

3. Wyznacz granicę między schematem, a anarchią

 

Przygotuj workflow, czyli szablon działania dla pracowników działu, który jasno określi proces dotarcia do klienta. Kolejny krok, to konsekwentne działanie wg określonych zasad. Dopilnuj tego, żeby flow było zrozumiałe i wdrożone w codziennej pracy.

 

Tylko takie działania, które są zgodne z wytycznymi pomogą ocenić czy standardy działają czy nie. Oczekuj informacji zwrotnej o jego skuteczności.

 

4. Szukaj kandydata idealnego

 

Zastanów się z kim chciałbyś pracować? Kluczowe będą umiejętności miękkie, zainteresowania, kolejno doświadczenie. W sprzedaży najważniejsze są: zapał, sumienność i zaangażowanie, niekoniecznie to, jakimi targetami ktoś może się pochwalić.

 

Zwykle do swoich zespołów wybieram osoby bez doświadczenia. Kieruję się zasadą, że łatwiej jest nauczyć, niż oduczyć.

 

jak zbudować zespół sprzedażowy

 

5. Ustal zasady gry

 

Chcesz, aby zespół pracował tak, jak Ty tego chcesz? Nic prostszego, po prostu od początku ustal zasady.

 

Powiedz wprost do czego dążycie jako team, jakie postawy będą doceniane, co jest akceptowane, a czego absolutnie nie będziesz pochwalał. Uwierz mi, ludzie lubią wiedzieć, czego się od nich oczekuje.

 

6. Zrób porządny onboarding

 

Wprowadź nową osobę w standardy działania firmy. Przygotuj wszystkie niezbędne materiały, dostępy do narzędzi typu CRM, wewnętrzny komunikator, szablony ofert  – ułatwiaj nie utrudniaj. W końcu handlowiec pracuje głównie na Twój sukces.

 

7. Działaj zgodnie z misją firmy

 

Ryba psuje się od głowy – znasz to, prawda? Jeśli dewizą firmy, w której pracujesz jest szybkość działania, to podejmowane decyzje nie powinny charakteryzować się opieszałością. Bądź ambasadorem misji swojej firmy, godnym przykładem do naśladowania.

 

8. Szukaj rozwiązania  

 

Współpracuj, nie bądź dyktatorem, który jedyne co robi, to budzi strach. Zawsze pytaj o zdanie, dopilnuj, aby dzielnie się rozwiązaniami napotkanych problemów było codziennością.


Wyznaję zasadę, że jeśli pojawia się problem, to oznacza, że jest rozwiązanie. Nie ma rozwiązania – nie ma problemu. Nic prostszego!


9. Kontroluj i rozliczaj

 

Controlling to najwyższa forma zaufania – naprawdę nie ma w tym nic złego. Kontrolowanie w głównej mierze pozwala określić to, czy sprzedaż idzie zgodnie z planem, jak pracują ludzie, czy trzymają się flow.

 

Dlatego sprawdzaj, rozliczaj, przekazuj informacje i bądź konsekwentny. Przekazując feedback, zawsze oceniaj postawę i zachowanie, nigdy człowieka.

 

10. Przyznawaj się do błędów

 

Kierownik też człowiek, więc przyznając się do błędu pokazujesz, że żaden człowiek nie jest nieomylny. Dodatkowo zyskujesz więcej szacunku, niż ktoś, kto wiecznie wydaje polecenia i rozkazy. Pamiętaj, popełniłeś błąd – przeproś.

 

Teraz wiesz, jak zbudować świetny zespół sprzedażowy.Teraz daj swoim handlowcom odpowiednie narzędzia, które zredukują powtarzalne, manualne zadania. Zamów spersonalizowaną prezentację lub przetestuj nasze narzędzie za darmo przez 7 dni!

Nie zapomnij udostępnić tego posta!


Generuj więcej rozmów sprzedażowych i leadów z Twojej strony

Wyprobuj CallPage na swojej stronie za darmo.

Wypróbuj wszystkie funkcje za darmo przez 7 dni!

Otrzymuj o 75% więcej konwersji, bez dodatkowych inwestycji w reklamę

Adres email musi mieć poprawny format

Z CallPage korzysta 3200 firmInstalacja zajmuje tylko 5 minut