<img height="1" width="1" style="display:none" src="https://www.facebook.com/tr?id=969660199772024&amp;ev=PageView&amp;noscript=1">
Blog o marketingu i sprzedaży

Optymalizacja konwersji, generowanie leadów i marketing B2B. Inspiracje i porady.

Jak pozyskiwać więcej klientów ze strony w branży moto. 7 porad

Jak pozyskiwać więcej klientów ze strony w branży moto. 7 porad

Butko Sergey
Butko Sergey
maja 16, 2016

Według badania AdEx – realizowanego przez PwC na zlecenie Związku Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska, wydatki na reklamę online w 2015 roku przekroczyły 3 miliardy złotych. Co ciekawe najwięcej wydała branża motoryzacyjna (ponad 20% udziału).

Kierowanie ruchu na stronę będzie jednak nieskuteczne, jeśli nie będzie ona odpowiednio zoptymalizowana pod kątem konwersji. Przygotowaliśmy wskazówki, które pomogą pozyskać więcej klientów ze strony internetowej, dzięki optymalizacji współczynnika konwersji.

 

Co musisz wiedzieć o optymalizacji współczynnika konwersji?

 

Na chwilę wróćmy jeszcze do przywołanych wcześniej wyników badań i sprawdźmy, czy branża motoryzacyjna rzeczywiście intensywnie wykorzystuje reklamę online. Dla testu wpisaliśmy w wyszukiwarkę "dealer samochodowy kraków".

 

Okazuje się, że jeśli spojrzymy na płatne wyniki wyszukiwania w Google, szybko stwierdzimy, że jest to prawda! 

 

jak pozyskiwać więcej klientów branża moto

 

Warto również dodać, że sugerowana stawka za jedno kliknięcie (CPC) w taką reklamę wynosi 2,53 zł. Jeśli więc będziemy chcieli uzyskać 1000 kliknięć w reklamę, zapłacimy 2 530 zł (bez marży dla agencji itp.).

 

Z tym że taki ruch jest zbyt mały, żeby pozyskać klientów.

 

Dealerzy nie inwestują też w optymalizację stron, na które kierują reklamę. Spójrz, jak zostało to rozwiązane na obrazku poniżej - strona nie jest dostosowana do tego, żeby zachęcić użytkownika do wykonania akcji. 

 

jak pozyskiwać więcej klientów branża moto

Dlaczego warto optymalizować współczynnik konwersji?

  1. Będziesz generował stały zysk: np. jeśli uda się zwiększyć wskaźnik konwersji o 10%, co miesiąc zyskujesz 10% więcej konwersji bez generowania dodatkowego ruchu.
  2. Spada koszt pozyskiwania klienta - przy tych samych wydatkach na reklamę pozyskasz więcej klientów. To znaczy, że z każdej zainwestowanej w przyciągnięcie dodatkowego ruchu złotówki, wypracujesz większy zysk. 

Te ogromne kwoty wydawane na reklamę oraz fakt, że mamy klientów z tej branży, zainspirowało mnie do napisania tego artykułu. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak poprawić współczynnik konwersji na Twojej stronie.

 

Jak optymalizować współczynnik konwersji?

 

1. Wyznacz konkretny cel

Ludzie zazwyczaj nie kupują samochodu bezpośrednio przez Internet. Dlatego też na stronie internetowej warto skupić się na takim celu, który pozwoli uzyskać jak najwięcej konwersji. W tym przypadku będzie to pozyskanie leada, czyli:

 

  • zapis na jazdę próbną
  • prośba o kontakt
  • rezerwacja samochodu 
  • zapytanie ofertowe
  • obliczenie raty itp. 

 

jak pozyskiwać więcej klientów branża moto

 

2. Skróć formularze kontaktowe

 

Zmniejszanie liczny pól w formularzu to standardowe działanie służące do optymalizacji współczynnika konwersji. Warto zastanowić się, czy wszystkie dane, których wymagasz od potencjalnego klienta, są rzeczywiście niezbędne.

 

Jeśli nie, po prostu ogranicz je do minimum. Wrażenie mniejszej liczby pól uzyskasz również za pomocą wizualnych sztuczek, np. zamiast jednej kolumny do wypełnienia zastosuj dwie (jak na obrazku poniżej).

 

jak pozyskiwać więcej klientów branża moto

 

3. Dodaj automatyczne uzupełnienie formularzy

 

Kolejnym ze sposobów na zwiększenie konwersji na stronie jest możliwość uzupełnienia formularza za pomocą kont w mediach społecznościowych (np. Facebook, czy LinkedIn). Jest do duże ułatwienie dla użytkowników, szczególnie gdy korzystają z urządzeń mobilnych. 

 

jak pozyskiwać więcej klientów branża moto

 

Dla branży motoryzacyjnej bardzo dobrym rozwiązaniem będzie również wykorzystanie w formularzu pola z możliwością wyboru modelu samochodu.  

 

 jak pozyskiwać więcej klientów branża moto

 

4. Dodaj domyślnie zaznaczone pola

Jeśli wykorzystujesz formularze, musisz dodać pola ze zgodami na przetwarzanie danych osobowych. Gdy pola będą już zaznaczone, wyręczysz użytkownika z wykonania kolejnej czynności. To drobnostka, ale właśnie takie małe rzeczy budują pozytywne doświadczenie użytkownika.

 

jak pozyskiwać więcej klientów branża moto

 

5. Dostosuj formularze pod urządzenia mobilne

 

W 2016 roku nie powinniście się już zastanawiać nad tym, czy warto dopasować stronę www do wyświetlania na urządzaniach mobilnych. Dziś powinniście się zastanowić: "Jakim cudem moja strona tak okropnie wygląda smartfonach?". W szczególności pamiętaj, żeby sprawdzić, czy formularze wyświetlają się poprawnie.

 

6. Wykorzystuj pop-upy i exit pop-upy (... z umiarem!)

 

Wypróbuj narzędzia takie jak: CallPage (do szybkiego oddzwaniania do klientów) lub SumoMe - do budowania bazy mailingowej. Dzięki nim pozyskasz dane kontaktowe od osób odwiedzających stronę.  Bardzo ważne jest jednak to, żeby pop-upy nie przeszkadzały odbiorcom na stronie.

 

jak pozyskiwać więcej klientów branża moto

jak pozyskiwać więcej klientów branża moto

 

7. Stwórz zachęcający Call-to-Action

 

Nie ograniczaj tekstu Call-to-Action jedynie do wyrazów typu: "Wyślij", "Zamów". Na większości stron www znajdziesz właśnie takie. Warto przetestować bardziej rozbudowany komunikat jak np. na obrazku poniżej. Mocny i zachęcający CTA, pozwoli wyróżnić  się i zwiększyć klikalność przycisku na stronie.

 

jak pozyskiwać więcej klientów branża moto

 

Na zakończenie polecamy nasz darmowy poradnik, gdzie znajdziecie jeszcze więcej wskazówek na temat optymalizacji współczynnika konwersji.

 

Zamów spersonalizowaną prezentację lub przetestuj nasze narzędzie za darmo przez 7 dni!

Nie zapomnij udostępnić tego posta!


Generuj więcej rozmów sprzedażowych i leadów z Twojej strony

Wyprobuj CallPage na swojej stronie za darmo.

Wypróbuj wszystkie funkcje za darmo przez 7 dni!

Otrzymuj o 75% więcej konwersji, bez dodatkowych inwestycji w reklamę

Adres email musi mieć poprawny format

Z CallPage korzysta 3200 firmInstalacja zajmuje tylko 5 minut