<img height="1" width="1" style="display:none" src="https://www.facebook.com/tr?id=969660199772024&amp;ev=PageView&amp;noscript=1">
Blog o marketingu i sprzedaży

Optymalizacja konwersji, generowanie leadów i marketing B2B. Inspiracje i porady.

Jak napisać cold maila, na którego KAŻDY odpowie?

Jak napisać cold maila, na którego KAŻDY odpowie?

Maria Czyżycka
Maria Czyżycka
stycznia 4, 2018

Jeśli próbowałeś sztuki cold mailingu wiesz, że skłonienie odbiorcy do otworzenia Twojej wiadomości to trudne zadanie, a otrzymanie odpowiedzi można potraktować wręcz jak historyczne zwycięstwo. Odnosisz czasem wrażenie, że testowałeś już wszystko, a nowe pomysły wydają Ci się sztywne i nudne? W artykule znajdziesz wskazówki, jak pisać skuteczne cold maile oraz przykłady.

 

Cold mailing, czyli maile “na zimno”, to coraz popularniejsza forma email marketingu. I nie ma się co dziwić, że tak wielu przedsiębiorców chętnie wykorzystuje ją na co dzień w swojej pracy. Właściwie zaplanowana, przygotowana z dbałością o każdy szczegół oraz profesjonalnie zrealizowana kampania cold mailingowa, będzie stale zapełaniać ich lejek sprzedaży, a jedyne, o co muszą wtedy zadbać to finalizacja sprzedaży.

 

Chciałoby się wręcz z zazdrością zapytać: “Jak oni to robią?!”. Odpowiedź jest banalnie prosta: większość z nich wykorzystuje na 99% przynajmniej jeden z 4 najpopularniejszych schematów zimnych maili.


Co warto podkreślić, nie są to szablony wiadomości, ponieważ to sugerowałoby, że każdy w łatwy i przyjemny sposób możesz skopiować wszystko z Internetu, a odbiorcy i tak będą z naiwnością odpisywać.


Otóż nie.


Cold mail to jednak wciąż mail, czyli ma formę, którą powinniśmy zachować oraz części, które możemy wykorzystywać. O czym pamiętać, niezależnie w jakim celu realizujesz swoją kampanię oraz jak wygląda jej grupa docelowa?


  • Tytuł maila, który Ciebie skłoniłby do otworzenia wiadomości. Unikaj tytułów sprzedażowych oraz typowych dla newsletterów, np. “Tylko dzisiaj 90% taniej!”, “Ostatnia szansa na skorzystanie z tej niesamowitej oferty” - one aż z daleka krzyczą: SPAM, SPAM, SPAM.
  • Personalizowane fragmenty, dzięki którym Twoje kampanie są skalowalne, ale nie przypominają masowej wysyłki do dużej bazy kontaktów. Jeśli do każdego kontaktu będziesz tworzył i wysyłał osobnego maila, będzie to dla Ciebie nieopłacalne zarówno czasowo, jak i finansowo. Jeśli zaś przygotujesz ogólnego maila, którego wyślesz do wszystkich, Twoje wyniki będą bardzo słabe.
  • Call to action, czyli zachęcenie do wykonania konkretnego działania. Musisz pamiętać, aby odpowiednio zakończyć swojego maila, przecież Twoim głównym celem jest, aby uzyskać na niego odpowiedź, prawda?


4 schematy pisania cold maili:

 

1. Problem - Rozwiązanie

 

Pokazanie, w czym tkwi istota problemu, lub że ten w ogóle istnieje, może być bolesnym doświadczeniem dla odbiorcy, ale niezwykle skutecznym.

Dlaczego? Czasem  potencjalny klient nie jest świadomy, iż coś zwyczajnie jest nie tak, jak powinno i już drobna zmiana mogłaby wprowadzić znaczące zmiany.


PRZYKŁAD WIADOMOŚCI:

jak napisać cold maila 1-1.png

 

Temat: Poszukiwany handlowiec do FIRMA XYZ


Dzień dobry Panie IMIĘ,


Przeglądając oferty pracy na portalu PORTAL.PL, natrafiłem na ogłoszenie, w którym Pana firma FIRMA XYZ poszukuje nowych handlowców.


Sam obecnie pracuję na tym stanowisku w firmie Callpage.io i wiem, jak ważny w tym zawodzie jest szybki kontakt z klientem.


Zauważyłem też, że na Państwa stronie WWW istnieje możliwość telefonicznego kontaktu z przedstawicielami FIRMA XYZ, dlatego pomyślałem, że może byłby Pan zainteresowany pewnym ułatwieniem dla handlowców w Państwa firmie?


Chętnie z Panem na ten temat porozmawiam - proszę dać znać, czy miałby Pan chwilkę w tym tygodniu na krótką rozmowę? :)


Pozdrawiam,

XYZ2. Kto - Dlaczego Ty - W jakim celu

 

Każdy z nas lubi słyszeć, że jest najlepszy, nawet jeśli czasem może to być lekkie wyolbrzymienie ;)  Uwierz mi, Twój potencjalny klient lub partner biznesowy niczym się pod tym względem nie różni.

Jak zrobić to dobrze? Z wyczuciem, bo przesada może być gorsza niż niedosyt.


PRZYKŁAD WIADOMOŚCI:

jak napisać cold maila 2.png

 

Temat: Współpraca FIRMA XYZ + CallPage

 

Dzień dobry Pani IMIĘ,

Nie tracąc Pani cennego czasu, przejdę od razu do sedna sprawy.

Mam na imię Natalia, jestem dyrektorem działu sprzedaży w CallPage.

Nasi klienci często proszą o polecenie dobrej firmy z usługami call center. Nie ukrywam, że na lokalnym rynku jest sporo takich firm, jednak wiadomo, że dla naszych klientów chcemy tylko to, co najlepsze. Nie bez powodu więc kontaktuję się właśnie z Państwem :)

Postanowiłam napisać do Pani 
w sprawie możliwości współpracy między naszymi firmami, biorąc pod uwagę, czym zajmuje się Pani FIRMA XYZ.

Kiedy znajdzie Pani dla mnie czas na krótką rozmowę telefoniczną?


Pozdrawiam,

XYZ

 

 

3. Kiedy - Konieczny - Konkret, czyli 3K

 

Cold mailing to idealny wręcz sposób na zrekrutowanie wymarzonego kandydata do pracy. Daje Ci bowiem wybór, z kim chcesz się skontaktować oraz ogranicza ryzyko bezcelowych rozmów rekrutacyjnych.


Czemu warto wybrać taki właśnie schemat? Odbiorca dostaje konkretne informacje, ale wiadomość wciąż skupia się na nim.


PRZYKŁAD WIADOMOŚCI:

jak napisać cold maila 4.png


Temat: Zaproszenie na rozmowę o współpracy - VoIP Specialist


Cześć IMIĘ,


Jestem współzałożycielem oraz CEO w CallPage.io. Kontaktuję się z Tobą, ponieważ znalazłem Twój profil na PORTAL.PL i zainteresowało mnie Twoje doświadczenie zawodowe związane z VoIP.


Chciałem zapytać ,czy jesteś zainteresowany rozmową o możliwości nawiązania współpracy?


Jesteśmy szybko rozwijającym się startupem z branży B2B SaaS. Tworzymy rozwiązanie, które pozwala skontaktować się firmom z potencjalnymi klientami w 28 sekund poprzez połączenie telefoniczne. Pracujemy w młodym energicznym zespole z wykorzystaniem najnowszych technologii.


Szczegóły naszej oferty znajdziesz w linku: https://resources.callpage.io/praca/voip-specialist.


Daj znać, co myślisz :)


Z pozdrowieniami,

XYZ

 

 

4. Okaż zrozumienie, ale wykorzystaj okazję

 

Nawet jeśli prowadzisz regularne kampanie cold mailingowe, które stale mają zapełniać Twój lejek sprzedaży, czasem możesz otrzymać szczególny pretekst do nawiązania kontaktów właśnie przy tej okazji.


Kiedy stosować ten schemat działania? Przy różnych wydarzeniach, które są związane z Twoją grupą docelową lub branżą, świętach lub w okresie wzmożonego zapotrzebowania w grupie potencjalnych klientów.


PRZYKŁAD COLD EMAILA:

jak napisać cold maila 5.png

 

Oryginał w języku angielskim:


Subject: Black Friday in COMPANY_NAME

Hi NAME,

I suppose Black Friday is the worst day to send you email with cooperation proposition. This day could be really busy - I think this applies to companies in every industry.

Forgive my curiosity but how many customers trying to call you usually this day? Or they just come to your WWW and leave it because, for example, is hard for them to contact with you?

In my opinion, in CallPage we handle it pretty good, despite the 70% discount on our every plans. Our callback widget is probably the reason, because of its call-to-action function.  


As you can see I am a crazy person, because I decided to try to reach you out anyway :)
Is that any chance you find some time in next few days to discuss what we can do for you?

Thanks in advance!

 

Masz problem z jakością generowanych leadów? CallPage to narzędzie, które generuje wartościowe kontakty i pomaga zmieniać odwiedzających Twoją stronę w szczęśliwych klientów! Zamów spersonalizowaną prezentację lub przetestuj nasze narzędzie za darmo przez 7 dni!

Nie zapomnij udostępnić tego posta!


Generuj więcej rozmów sprzedażowych i leadów z Twojej strony

Wyprobuj CallPage na swojej stronie za darmo.

Wypróbuj wszystkie funkcje za darmo przez 7 dni!

Otrzymuj o 75% więcej konwersji, bez dodatkowych inwestycji w reklamę

Adres email musi mieć poprawny format

Z CallPage korzysta 3200 firmInstalacja zajmuje tylko 5 minut