<img height="1" width="1" style="display:none" src="https://www.facebook.com/tr?id=969660199772024&amp;ev=PageView&amp;noscript=1">

Przed nami kolejna edycja Online Marketing Maratonu, czyli największego szkolenia marketingowego online w Polsce. Jedną z prelegentek będzie Monika Czaplicka, która opowie o najważniejszych zasadach zarządzania kryzysem. Zanim to nastąpi zadaliśmy jej kilka pytań. Zapraszamy do przeczytania wywiadu!

Pamiętaj, że jeszcze możesz dołączyć do Online Marketing Maratonu, który zaczyna się 11 września 2017. Żeby zapisać się na całkowicie bezpłatne wydarzenie kliknij w ten link: Online Marketing Maraton 2017.

 

 

7 pytań o kryzysy w social media

 

Krzysztof Nicpoń: Cieszę się, że znalazłaś czas na udzielenie wywiadu. Czy mogłabyś powiedzieć nam, od czego i kiedy zaczęła się Twoja przygoda z marketingiem i social media?

 

Monika Czaplicka: Na pierwszym roku studiów znalazłam ofertę pracy jako IT project manager. Ponieważ interesowałam się komputerami – uznałam, że to świetna praca. Tak zaczęłam się interesować marketingiem internetowym – jeszcze w czasach, kiedy w Polsce nie było Facebooka :) To była praca na forach internetowych, blogach. To były czasy!

 

K.N.: Napisałaś bardzo udaną książkę o zarządzaniu kryzysem w social media, jakbyś miała tylko 30 sekund na podanie porady dotyczącej  rozwiązywania kryzysów w social media, jaka byłaby to wskazówka?

 

M.Cz.: Jeśli nie wiesz jak się zachowywać, zachowuj się przyzwoicie.


K.N.: Wiele ludzi twierdzi, że „układanie” się z mediami i otwarta komunikacja w tzw. socialach, jest stratą czasu. Wiadomo, że jest to dość pracochłonne. Co odpowiedziałabyś tym, którzy tak twierdzą?

 

M.Cz.: Niech tego nie robią. Ja na tym tylko korzystam. Mniejsza konkurencja, słabsze obłożenie dziennikarzy. Mniej treści w social mediach. Z mojego punktu widzenia super. Jeśli ktoś nie rozumie jak to działa – nie ma sensu się angażować, bo to i tak nie przyniesie efektów, a tylko straty.


K.N.: Z jakimi błędnymi przekonaniami na temat marketingu w social media spotykasz się najczęściej?

 

M.Cz.: Że zasięg i zaangażowanie mają znaczenie. Praktycznie nie mają, bo każdy może w dzisiejszych czasach je kupić (całkiem tanio). Biorąc pod uwagę ile firm i osób kupuje – tutaj nie mamy szans na uczciwą walkę. Dlatego liczą się efekty – sprzedaż, zmiana wizerunkowa, obsługa klienta. Nie lajki i komcie.

 

K.N.: Czy mogłabyś wymienić klika firm, które postawiłabyś jako przykład w budowaniu relacji poprzez social media? Jaki jest Twój ulubiony case kryzysu w mediach społecznościowych?

 

M.Cz.: Nie lubię dawać przykładów – ani dobrych ani złych, bo firmy to proces. Każda firma ma lepsze i gorsze momenty.

 

Jeśli chodzi o fajny przykład, to lubię bardzo słonie Heinza*. Przedstawiciel firmy wrzucił post z ketchupem, sawanną i słoniami. Początkowo skasowali post po reakcjach odbiorców, ale potem postanowili wykorzystać sytuację i zorganizowali zabawę wokół tego tematu. To przykład jak głupi błąd można wykorzystać do naprawy sytuacji.


K.N.: Rozmawiając na temat kryzysów i nawiązując do pytania drugiego, masz jakąś uniwersalną radę/sposób radzenia sobie z kryzysem, kiedy ten już powstanie?

 

M.Cz.: Zasada 8P, czyli: przeproś, powetuj, przygotuj się, przyznaj się do błędu, popraw się, przeciwdziałaj, działaj proaktywnie, Prosecco**.

 

K.N.: Czy możesz podać naszym czytelnikom sposób na radzenie sobie z hejtem/hejterami w mediach społecznościowych? 

 

M.Cz.: Najważniejsza jest identyfikacja. Często przypisujemy bycie hejterm komuś, kto wcale nim nie jest. A potem – dużo zależy od sytuacji. Najważniejsze to nie dać się ponieść emocjom, ale nie zamykać się na nie. Zachowywać się przyzwoicie i po ludzku.

 

K.N.: Dziękuję za rozmowę!

 

* więcej o słoniach marki Hainz przeczytasz tutaj: Czy niebo spadło nam na głowę?

** więcej o zasadzie przeczytasz tutaj: http://czaplicka.eu/zasada-8p/ 

 

Monika „Kryzysowa Narzeczona” Czaplicka – w branży online i social media od 11 lat. Z wykształcenia socjolożka, pra­cuje w swojej agencji Wobuzz dla różnych klien­tów. Pro­wa­dzi fan­page „Kryzysy w social mediach wybuchają w weekendy” oraz bloga czaplicka.eu. Specjalizuje się w kryzysach, hejcie i dbaniu o reputację.

 


Chcesz zdobyć więdzę marketingową od najlepszych specjalistów w Polsce?

Dołącz do DARMOWEGO wydarzenia!

 


Nicpoń Krzysztof

Nicpoń Krzysztof

Junior Marketing Manager w firmie CallPage.Zajmuje się tworzeniem contentu na polską stronę CallPage. Czynnie uczestniczy we wszystkich działaniach marketingowych firmy. Prywatnie interesuje się motoryzacją oraz sportem.Popularne Wpisy

Rozpocznij bezpłatny 7-dniowy okres próbny
Otrzymuj o 75% więcej konwersji, bez dodatkowych inwestycji w reklamę
CallPage używa już ponad 1100 firmInstalacja zajmuje tylko 5 minut
  • Orange
  • Volkswagen
  • inFakt
  • Docplanet
  • Raiffeisen