<img height="1" width="1" style="display:none" src="https://www.facebook.com/tr?id=969660199772024&amp;ev=PageView&amp;noscript=1">

Blog o marketingu
i sprzedaży

Optymalizacja konwersji, generowanie leadów i marketing B2B. Inspiracje i porady.

Dzięki skutecznej kampanii cold mailingowej możesz dotrzeć do dokładnie tych osób, do których chcesz dotrzeć, wychodząc z inicjatywą nawiązania relacji. Jeśli jednak nie wiesz jak do tego podejść, Twoje działania mogą narobić więcej szkód niż pożytku. Wystrzeganie się poniższych błędów jest pierwszym krokiem, który pozwoli Ci uniknąć strat podczas realizacji działań na zimno”. 

Dowiedz się więcej o MakeSend

1. Masowa wysyłka do źle stargetowanej bazy.

Błąd, który może Cię dużo kosztować. To nie tylko stracony czas na przygotowanie i wysłanie maili do niewłaściwej grupy docelowej, ale także zepsuta reputacja Twojej marki. Nie istnieje coś takiego jak usługa czy produkt uniwersalny, przeznaczony dla każdego. Już na etapie przygotowania modelu biznesowego czy nawet planów powstania oferty Twojej firmy, masz obraz swojego wymarzonego klienta. Jego cechy, w jakiej branży funkcjonuje jego firma, co wyróżnia go na tle konkurencji, w jaki sposób komunikuje swój produkt. To właśnie ten profil umożliwia Ci kształtowanie swojej grupy docelowej, która w przyszłości będzie korzystała z Twojej oferty.

 

Poniżej przykład wiadomości prywatnej wysłanej na LinkedIn. Pamiętaj, zanim napiszesz wiadomość, sprawdź, czy dana osoba, może być potencjalnie zainteresowana Twoją ofertą!

błędy cold mailingu 1.png

 

2. Źle określony cel kampanii.

Kampanię cold mailingową możesz wykorzystać do różnych celów. Jednym z przykładów jest stosowanie działań na zimno w procesie rekrutacji. Pewnie nieraz zastanawiałeś się, jak sprawić, aby wśród kandydatów znalazły się nieprzypadkowe, a dokładnie te osoby, z którymi chciałbyś najbardziej współpracować. Najlepiej, jeśli sam nawiążesz z nimi kontakt!
Kampania cold mailingowa, w której chcesz pozyskać pracowników, ma inne założenia niż kampania sprzedażowa. Wynika to z zupełnie innego celu.

 

Ustalenie celu, jaki chcesz osiągnąć to najważniejsza rzecz, aby kampania odniosła sukces. Tylko na takiej podstawie będziesz mógł określić czy cold mailing to coś, co sprawdza się w Twojej strategii i powinieneś na stałe wpisać go do swoich działań.

 

3. Brak lub niedokładnie przeprowadzony research.

Wyobraź sobie bardzo prostą sytuację, w której to klient przychodzi do apteki i prosi o chleb, 10 dkg sera żółtego i masło. Mimo że szyld nad wejściem zawiera wyraźny napis APTEKA, a wewnątrz każdy centymetr kilkunastu regałów wypełniony jest różnego typu lekarstwami i witaminami. Niezręczne, prawda?


Tak samo właśnie wygląda to, gdy do dyrektora marketingu w firmie zajmującej się produkcją okien skierujesz cold maila, w którym napiszesz, że podoba Ci się ich oferta obejmująca dostawę świeżych owoców do biura i chciałbyś nawiązać z nimi współpracę w tym zakresie.

 

4. Nieprzygotowana skrzynka mailowa.

Notorycznie popełniany błąd, który ma bardzo duży wpływ na wyniki kampanii. Przed wysłaniem pierwszych maili powinieneś szczególną uwagę poświęcić swojej skrzynce mailowej, z której będziesz korzystał podczas kampanii cold mailingowej.
Pierwszą istotną kwestią jest wiarygodność Twojej domeny. Czy jest to nowa domena, korzystasz z niej od jakiegoś czasu, a może zauważyłeś, że ostatnio sporo wiadomości od Ciebie trafia u odbiorcy do zakładki SPAM?


Pamiętaj też, że skrzynka mailowa będzie Twoim podstawowym narzędziem pracy, warto zadbać o jej właściwą organizację, nie tylko ułatwi to późniejsze działania, ale także usprawni zarządzanie komunikacją z pozyskanymi klientemi.

 

błędy cold mailingu 2.png


5. Cold mail jako zwykły mail marketingowy.

Jeśli nigdy nie pisałeś cold maila, a jedyne formy email marketingu, jakie znasz to newsletter i masowo rozsyłane reklamy, pierwsza kampania na zimno” będzie dla Ciebie nie lada wyzwaniem. Najlepsza porada to pisz, pisz i jeszcze więcej pisz!


Dla osób, którym sztuka pisania przychodzi z łatwością i nie sprawia większych trudności, praktykowanie i nauka pisania maili w tej formie, prawdopodobnie będzie przyjemniejszym zadaniem. Nie zrażaj się tym jednak, ponieważ większość osób może napisać dobrego maila, jeśli tylko wie jak zacząć, czym kierować się podczas tworzenia kampanii oraz jakie zasady panują w świecie pisania kampanii na zimno”.


 • Użyj spersonalizowanej treści maila. Pamiętaj jednak, aby nie krzyczał on z daleka Jestem SPAM-em!”
 • Pisząc wiadomość, staraj się w sposób zwięzły przekazać, co jest jej celem, ale nigdy nie wysyłaj oferty handlowej bez wcześniejszej zgody!
 • Nie zaczynaj maila od informacji o sobie, skup się na odbiorcy. Jedno zdanie o Tobie w zupełności wystarczy.
 • Stosuj Call to Action. Z góry dziękuję za odpowiedź” jest zakończeniem wiadomości, ale nie wskazuje odbiorcy wykonania konkretnego działania.

 

6. Zapominanie, że kampania to proces złożony z kilku etapów.

Brawo, właśnie wykonałeś pierwszy krok do pozyskania nowego klienta i zwiększenia sprzedaży! Napisanie i wysłanie kampanii to jednak dopiero wstęp do rozmowy. Teraz przed Tobą równie ważne zadanie, jakim jest podtrzymanie i rozbudowanie Waszej relacji biznesowej. Jeśli Twoja kampania jest realizowana na szeroką skalę, prawdopodobnie dziennie będziesz otrzymywać sporo odpowiedzi.

 

Aby łatwiej było nimi zarządzać, wydziel 3-4 typy odpowiedzi oraz ustalić proces działania z każdą z nich. Dla każdego z tych procesów powinieneś przygotować szablony wiadomości, które oczywiście w zależności od potrzeby będziesz mógł w niewielkim stopniu edytować.

 

Przykład szablonu odpowiedzi na wiadomość od osoby niezainteresowanej:

 

 • Odbiorca: Nie jesteśmy zainteresowani tego typu rozwiązaniem.
 • Nadawca:

Panie Romanie, 

Szkoda...ale dziękuję za informację. Może w przyszłości zmienią Państwo zdanie na ten temat :)

Nasza firma organizuje także bezpłatne, merytoryczne szkolenia online na temat marketingu i generowania leadów. Może okażą się przydatne w Państwa działalności. Link do strony, gdzie można przeczytać informacje na ten temat i zapisać się: (link)

 

W razie czego jestem do Państwa dyspozycji.

Miłego dnia!

Pozdrawiam

 

błędy kampanii cold mailngowej 2.jpg


7. Sprzedaż bezpośrednia w mailu inicjującym.

Cold mail jest próbą nawiązania kontaktu na zimno”, najczęściej z osobą, która nigdy wcześniej nie słyszała o Tobie ani o Twojej firmie. Wysyłając w pierwszym mailu niezamówioną informację handlową, nie tylko zniechęcisz do siebie potencjalnego klienta, ale także zepsujesz Waszą relację, zanim nawet zdążysz ją nawiązać. Przede wszystkim postąpisz niezgodnie z prawem. Nawet jeśli Twoja pierwsza myśl to przejść od razu do sedna i skrócić, Twoim zdaniem, niepotrzebną komunikację, nigdy tego nie rób! Nie zyskasz na tym ani czasu, ani większej ilości klientów, a straty, jakie w ten sposób poniesiesz, będą większe niż spadek wiarygodności Twojej domeny.

Dowiedz się więcej o MakeSend

Szukasz wartościowych treści o marketingu i sprzedaży?

Dołącz do naszej społeczności i ucz się od ekspertów z branży!

Uzupełniając formularz, wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą mailową lub telefoniczną

Maria Czyżycka

Maria Czyżycka

Head of Outbound @CallPage. Z marketingiem internetowym ma do czynienia od początków drogi zawodowej. Miała okazję zapoznać się z różnymi jego formami, od copywritingu, przez social media, po direct marketing. Odświeża wizerunek outbound marketingu poprzez skupienie się na budowaniu pozytywnych relacji z potencjalnym klientem, starając się wykluczyć agresywne sposoby zdobycia uwagi.Popularne Wpisy

Rozpocznij bezpłatny 7-dniowy okres próbny!

Otrzymuj o 75% więcej konwersji, bez dodatkowych inwestycji w reklamę

Z CallPage korzysta 3200 firmInstalacja zajmuje tylko 5 minut

Rozpocznij bezpłatny 7-dniowy okres próbny
Otrzymuj o 75% więcej konwersji, bez dodatkowych inwestycji w reklamę
CallPage używa już ponad 1100 firmInstalacja zajmuje tylko 5 minut
 • Orange
 • Volkswagen
 • inFakt
 • Docplanet
 • Raiffeisen